1. Podłogi z twardego drewna
Ocet jest kwaśny, dlatego może matować i niszczyć wykończenie drewnianych podłóg, zamiast tego zdecyduj się na specjalny środek do czyszczenia podłóg drewnianych, który ochroni połysk i zadba o powierzchnię, albo jeśli wolisz naturalne metody sprzątania, sięgnij po wodę z mydłem i z dodatkiem olejków eterycznych. Pamiętaj, że mycie podłóg drewnianych zbyt dużą ilością wody i środka czyszczącego nie jest wskazane, ponieważ wpływa to źle na stan podłóg i może je uszkadzać.
2. Podłogi woskowane
Podobnie jak w przypadku podłóg z twardego drewna i tutaj kwasowość octu może usunąć połysk z podłogi i uszkodzić ją. Takie podłogi wymagają specjalnego środka czystości lub delikatnego roztworu wody z mydłem, warto do ich mycia używać mopa gąbkowego ponieważ jest on w stanie wepchnąć środek czystości w szczeliny i wyciągnąć brud.
3. Pozbywanie się nieprzyjemnego zapachu z dywanów
Często zaleca się stosowanie octu w przypadku poplamionych dywanów do usuwania nieprzyjemnych zapachów, jednak w tej sytuacji ocet nie działa tak dobrze, jak enzymatyczny środek do czyszczenia dywanów. Ocet może maskować nieprzyjemny zapach, ale nie wyeliminuje jego przyczyny. Aby naprawdę poradzić sobie z tym problemem trzeba zastosować środek specjalistyczny, który jest dostępny w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego i ze środkami czystości np. w dyskontach, a także w internecie. Taki środek rozpuszcza plamę i całkowicie ją eliminuje, dlatego np. w sytuacji, gdy nasz pupil posikał się na dywan, nie będzie czuł tego zapachu i nie zrobi tego ponownie w tym miejscu.
4. Powierzchnie z naturalnego kamienia
Kamienne powierzchnie mogą zostać uszkodzone pod wpływem kwasu octowego, dlatego najlepiej stosować specjalistyczne środki czystości do mycia podłóg czy blatów z wapienia, marmuru, trawertynu lub granitu, albo zapytać sprzedawcę o wskazówki dotyczące mycia i pielęgnacji takich powierzchni. Najczęściej wystarczy woda i miękka szmatka z mikrofibry, by kamień został dobrze umyty i świetnie się prezentował, a w celu pozbycia się bakterii można zastosować gorącą wodę z mydłem i olejkiem eterycznym, jednak powierzchnię trzeba potem dobrze przemyć wodą, by nie pozostały na niej ślady mydła.
5. Popękane fugi
Ocet świetnie sprawdza się przy myciu fug, usuwa z nich pleśń i wszelkie zabrudzenia, jednak w sytuacji gdy są one nieszczelne, wykruszone, popękane i w jakikolwiek sposób uszkodzone, nie zaleca się mycia ich naturalnymi środkami z octem, ponieważ może on pogorszyć ich stan, przeniknąć do przestrzeni powietrznej w zaprawie i znacznie ją osłabić. Z biegiem czasu fugi się ścierają, dlatego warto co roku sprawdzać czy nie zostały uszkodzone i nie wymagają uszczelnienia.
Przeczytaj też:
Ja w sumie bardzo rzadko myję cokolwiek octem :)
OdpowiedzUsuńświetny blog oraz świetna notka
OdpowiedzUsuńU mnie octowa mikstura jest idealna do ratowania kuchennego okapu ;)
OdpowiedzUsuńdobrze wiedzieć! bo podobno ocet dobry na wszystko, a jednak nie!
OdpowiedzUsuńBardzo dużo pisze się o wszechstronnym zastosowaniu octu... Dobrze, że w końcu ktoś napisał w jakim celu go nie używać :)
OdpowiedzUsuń