poniedziałek, 28 listopada 2016

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP.pl - "O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów" Elżbieta Zubrzycka

Ostatnio sporo czytam swojemu synowi, bardzo polubiliśmy taką formę spędzania wspólnie czasu, a mam nadzieję, że za rok, dwa, to on mi będzie już czytał :).
Wspominałam niedawno o świetnej, pouczającej książeczce dla dzieci "Mały, Wielki Przyjaciel" Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego GWP.pl, a dziś przyszła kolej na następną, rewelacyjną propozycję dla dzieci, opowiadającą o przyjaźni i odwadze, a jej tytuł brzmi "O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów" autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej.


Informacje szczegółowe:

Tytuł: "O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów"
Autor: Elżbieta Zubrzycka
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 104
Format: 210x210
Rok wydania: 2015


Gdy tylko książeczka wpadła mi w ręce, od razu z zaciekawieniem zaczęłam ją przeglądać. Należy ona do tego typu książek, które już na pierwszy rzut oka robią dobre wrażenie i przykuwają uwagę. Gruba oprawka, interesująca szata graficzna, połyskujący i miły w dotyku papier kredowy, na którym jest napisana, a do tego genialne ilustracje. To wszystko powoduje, że książkę chce się mieć i czytać. 
Jej wygląd wizualny sprawia, że stanowi ona świetny pomysł na prezent dla dziecka, dlatego zastanawiając się co kupić dziecku na Mikołaja lub pod choinkę, pomyślcie o tym :).
Książeczka o Zajączku Filipie to kolejna z publikacji psychologicznych dla dzieci, autorka Elżbieta Zubrzycka, wykładała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i pracowała terapeutycznie z dziećmi. Jest autorką ponad 20 książek dla dzieci, pomagającym rodzicom w wychowaniu, a dzieciom w rozwoju i przygotowaniu do radzenia sobie w codziennym życiu.

Głównym bohaterem publikacji jest zajączek Filip, który urodził się jako najmniejszy i najsłabszy z rodzeństwa, co było powodem drwin ze strony braci i siostry, oraz zakompleksienia małego zajączka, który ciągle czuł się gorszy od innych.
Jedynym źródłem rozrywki smutnego zajączka, było samotne przesiadywanie nad jeziorem i obserwowanie rodziny łabędzi. Jak się okazało, w tej rodzinie również znalazł się rodzynek odstający od reszty, a była to łabędzica Pusia, która podobnie jak Filip, była słabsza od reszty rodzeństwa. 
Pewnego razu zajączek obserwując świat, zobaczył że na małe łabędziątka czyha zły lis, chcący je pożreć. Widząc, że Pusia i jej brat są za blisko brzegu, krzyknął z całych sił i dzięki temu uratował im życie. Gdy opowiadał o tym rodzicom, tata stwierdził, że zajączek jest prawdziwym bohaterem, mimo że nie zachował się jak na zająca przystało i nie uciekał, a naraził również swoje życie. Filip jednak nie czuł się jak bohater, wiedział, że zrobił to ze strachu i przerażenia, pod wpływem emocji i ciągle czuł się słabym, niedowartościowanym zajączkiem.

Ta sytuacja sprawiła, że rodzicie Pusi i Filipa, doradzili swoim dzieciom, by dużo ćwiczyły, w przeciwnym razie, ciężko im będzie poradzić sobie w sytuacji zagrożenia. Jednocześnie tak się złożyło, że zwierzątka trafiły na siebie przypadkiem na brzegu jeziora i tak zaczęła się ich wielka przyjaźń. Wtedy to Pusia dowiedziała się, że właśnie Filip uratował ją przed lisem. Przyjaciele postanowili wspólnie spędzać czas i dużo ćwiczyć, idąc za radami rodziców.
Ścigając się, Pusia z całych sił pływała po jeziorze, a Filip biegał brzegiem najszybciej jak umiał, to sprawiło, że para przyjaciół zaczęła się rozwijać i z odstających od reszty rówieśników, słabeuszy, stali się silni i wysportowani. 

Pewnego razu, gdy na dworze zaczęły się przymrozki i zima nadchodziła szybkimi krokami, zajączek nie spotkał swojej przyjaciółki, na którą jak zwykle czekał w umówionym miejscu. Bardzo się zmartwił, ale miał nadzieję że wszystko jest w porządku. Nie wiedząc co ze sobą zrobić w tej trudnej chwili, poszedł ze swoim rodzeństwem nad jezioro, gdzie zajączki chciały się ślizgać po lodzie. Filipowi nie spodobał się ten pomysł i ostrzegał rodzeństwo, że może im się stać krzywda, ale zajączki nie posłuchały go i poszły się dobrze bawić, a nasz bohater został na brzegu i zdruzgotany obserwował świat. Nagle na jeziorze zobaczył białą plamę, gdy przyjrzał się bliżej, okazało się, że była to jego przyjaciółka Pusia, która w nocy musiała przymarznąć i utkwiła w lodzie, nie mogąc się ruszyć. Na domiar złego, na łabędzia znowu czaił się chytry lis, który tym razem był przekonany, że uda mu się pożreć Pusię, jak tylko jezioro bardziej przymarznie, wcześniej jednak postanowił, że na przegryzkę zje któregoś z bawiących się na lodzie zajączków. 
Co zrobi Filip? Czy uda mu się uratować przyjaciółkę i rodzeństwo?
Aby poznać dalszą historię naszego bohatera, zachęcam do przeczytania książeczki :D. 

Książeczka "O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów" to świetna propozycja dla dzieci niedowartościowanych, z jakiegoś powodu wyśmiewanych przez rówieśników, słabszych i gorzej radzących sobie w różnych dziedzinach życia. Podobnie jak w poprzedniej, opisywanej przeze mnie książce o szczurku, znajdziemy tutaj wiele mądrych porad i pouczających, życiowych wskazówek. Dzięki niej dziecko dowie się czegoś na temat prawdziwej przyjaźni i wierności, dowie się jak ważne jest słuchanie mądrych rad rodziców, a także, że zawsze warto wierzyć w siebie i swoje możliwości. Dziecko przekona się również, że od talentu jeszcze ważniejsze jest regularne ćwiczenie, praca nad sobą i samodyscyplina. 
Ta książeczka jest zdecydowanie warta polecenia dla dzieci w każdym wieku, możecie ją kupić w księgarni Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego GWP.pl w cenie 19.90 zł >>KLIK<<.Facebook18 komentarzy:

 1. Great post dear! :)
  New post on my blog: http://vesnamar.blogspot.rs/2016/11/cold-autumn-days.html

  OdpowiedzUsuń
 2. takie książki warto czytać dzieciom :) szczerze mówiąc, nawet dorosła osoba znajdzie tam coś dla siebie :) bo któż z nas czasem nie bywa jak ten zakompleksiony zajączek :)
  pozdrawiam
  http://zyciejakpomarancze.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie książki z przesłaniem to świetny pomysł, bo czasem nam rodzicom trudno coś dziecku przekazać, wytłumaczyć, a dzięki nim mamy pomoc :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ładna książeczka :D I do tego z przesłaniem :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaka ładna książeczka! :) Moim na pewno by się spodobała ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. żałuję, że takich książeczek mi nigdy rodzice nie podsuwali ;p

  OdpowiedzUsuń
 7. Nice post!
  <3


  Elena from
  Somniare Aude Blog

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo fajna sprawa :)
  zapraszamy w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajnie że jest większa czcionka zawsze lepiej się czyta takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Hello Mrs. Rose,
  I like this book for children & your review.
  Have a nice week.
  Nancy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiamy książeczki dla dzieci. Ostatnio synek zaczął wypożyczać książki z biblioteki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubie takie książki nawet dla samej siebie :) Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 13. moim zdaniem rówież to świetna rzecz dla dzieciaczków :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Idealny prezent dla dziecka na Mikołaja :)

  OdpowiedzUsuń