piątek, 8 września 2017

10 praktycznych zastosowań kurkumy

Kurkuma jest mocną przyprawą o intensywnym zapachu, posiadającą imponującą listę korzyści i zastosowań. Znana jest z pozytywnego wpływu na zdrowie, gdyż działa przeciwzapalnie i posiada wysoką zawartość antyoksydantów. Jako przyprawa jest ceniona w wielu kuchniach na całym świecie.


Przyprawa znana jako kurkuma, naturalnie występuje jako suche kłącze i pochodzi z tej samej rodziny co imbir. W wielu tradycjach kulinarnych, jest często używana i doceniana za swój intensywny oraz mocny, ziemisty smak. Oprócz tego od wieków miała szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, a jej działanie zdrowotne jest uznawane przez medycynę współczesną.
Korzyści płynące ze stosowania tego żółtego proszku, są najczęściej wynikiem zawartych w niej kurkuminoidów, czyli naturalnych roślinnych zawiązków fenolowych, z których najbardziej popularna jest kurkumina, będąca popularnym dodatkiem w wielu środkach farmaceutycznych i suplementach.
Kurkuma posiada wiele właściwości zdrowotnych m.in. działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, wspomaga mózg, chroni serce, może okazać się pomocna przy artretyźmie, a także przy zwalczaniu cukrzycy i raka.
Zaleca się, by kurkumę podawać razem z czarnym pieprzem, gdyż zawarta w nim piperyna wykazuje znaczne zwiększenie absorpcji i poprawę efektów działania tej przyprawy.


Praktyczne zastosowania kurkumy 


1. "Złote mleko"

To bardzo popularny napój w krajach orientalnych, chroniący przed infekcjami i wzmacniający organizm. Jest doskonałym środkiem w okresie jesienno-zimowym, o działaniu rozgrzewającym i poprawiającym samopoczucie.  Złote mleko to nic innego jak mieszanka jakiegokolwiek mleka (może być migdałowe lub kokosowe), przypraw i opcjonalnie słodzika, cukru lub miodu.

Opcja 1

Składniki:

- 2 szklanki mleka
- łyżeczka kurkumy
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- szczypta czarnego pieprzu
- odrobina świeżego, startego imbiru (1/4 łyżeczki) lub szczypta imbiru mielonego
- szczypta pieprzu cayenne (opcjonalnie)
- łyżeczka miodu lub innego słodzika 

Składniki dokładnie wymieszać i podgrzać ok. 3-5 min. na średnim ogniu, aż napój będzie gorący, ale nie wrzący. Mleko należy wypić od razu.


Opcja 2 - "Złota pasta"

Składniki:

- 1/2 filiżanki mielonej kurkumy
- 1/2 filiżanki wody
- 1 i 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
- 5 łyżek oleju kokosowego 

W naczyniu ze stali nierdzewnej wymieszaj kurkumę, wodę i pieprz, a następnie podgrzewaj i mieszaj ok. 7-10 min. Gdy pasta będzie gorąca, zdejmij z ognia i dodaj olej kokosowy i dokładnie wymieszaj. Powstałą pastę umieść w szklanym słoiczku i przechowuj w lodówce.
Do zrobienia "Złotego mleka" użyj 1 łyżeczkę pasty i wymieszaj z 2 szklankami gorącego mleka. Opcjonalnie możesz dodać melasę lub inny słodzik oraz wanilię i cynamon.



2. Rosół z kurkumą

Jeśli nie smakuje Ci mleko z kurkumą, lub wolisz bardziej pikantny i orzeźwiający napój, to rosół z tą przyprawą będzie o wiele lepszą alternatywą. Podstawą tego napoju jest bulion.

Składniki:

- 4 szklanki bulionu
- łyżeczka mielonej kurkumy, lub startej, świeżej kurkumy
- 3 ząbki przeciśniętego czosnku
- łyżeczka startego imbiru 
- łyżka octu jabłkowego
-  po 1/2 łyżeczki kminu rzymskiego, czarnego pieprzu i soli 

Wszystkie składniki wymieszaj w garnku i podgrzewaj ok 5 min, aż rosół będzie gorący. Jest to także doskonała baza do innych zup i do gulaszu. 
Aby zwiększyć właściwości zdrowotne bulionu, można dodać do niego surowe żółtka. Najlepiej zrobić to gdy zupa jest już gotowa do spożycia i starać się wymieszać żółtka z zupą ciepłą, ale nie wrzącą, by nie stracić wartości odżywczych żółtka.



3. Kojąca maseczka

Kurkuma może być również zastosowana na skórę, najlepiej w formie maseczki. Można dodać ok. 1/2 łyżeczki do dowolnej receptury lub gotowej maseczki zakupionej w sklepie.

Poniżej prosty przepis na maseczkę z dodatkiem kurkumy:

Składniki:

- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 1 łyżeczka miodu

Składniki dokładnie wymieszać i gotową maseczkę nałożyć na twarz na ok. 10-15 minut, po czym dokładnie zmyć.



4. Mieszanka Curry

Kurkuma jest głównym składnikiem popularnej przyprawy curry, która od dawna cieszy się renomą w wielu kuchniach świata. Przyprawa ta ma żywy, nieco ziemisty smak i jest połączeniem wielu przypraw o intensywnym aromacie.
Mieszankę curry można bez problemu dostać w większości sklepów, lub zrobić ją samemu np. według tego przepisu:

Składniki:

- 1/2 szklanki mielonej papryki
- 1/4 szklanki kminu rzymskiego
- 1 łyżka mielonego kopru włoskiego
- 2 łyżki mielonej kozieradki
- 2 łyżki mielonej gorczycy
- 1 łyżka czerwonego pieprzu w płatkach
- 3 łyżki mielonej kolendry
- 1/4 szklanki mielonej kurkumy
- 1 łyżka mielonego kardamonu
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu
- 1/2 łyżeczki mielonych goździków

Składniki dokładnie wymieszaj i gotową przyprawę przechowuj w szczelnym pojemniku. Możesz ją stosować do mięs, warzyw oraz zup. Najlepiej smakuje dodana do kurczaka, krewetek oraz ryżu z warzywami na sposób indyjski.



5. Dodatek do koktajlu

Kurkuma może być także dodawana do koktajli, w końcu nie wszystkie muszą smakować jak pina colada. Koktajle z dodatkiem takich ziemistych przypraw mają również ciekawe nuty smakowe, a jednym z nich jest koktajl "Wschodzącego Słońca":

Składniki:

- 1 szklanka mleka (może być kokosowe lub migdałowe)
- pół szklanki mrożonego ananasa
- pół szklanki soku z cytryny i  pomarańczy
- 1/2 łyżeczki mielonej kurkumy
- mała szczypta czarnego pieprzu
- łyżeczka tartego, świeżego korzenia imbiru
- zdrowy słodzik np. erytrol

Wszystkie składniki dokładnie zblendować jak na koktajl



6. Leczniczy okład na skórę 

Kurkuma działa kojąco na skórę i łagodzi stany zapalne, dlatego jest często dodatkiem w różnych płynach i preparatach aptecznych, przeznaczonych do skóry z wypryskami lub łuszczycą.
W przypadku jakichkolwiek dolegliwości skórnych, może z powodzeniem być stosowana w postaci okładów, można ją dodać do maści lub kremów, a także sporządzić domową pastę z oleju rycynowego, kurkumy i odrobiny czarnego pieprzu. Powstałą pastę należy wetrzeć w miejsce gdzie pojawił się stan zapalny i owinąć bandażem.



7. Żel przeciwtrądzikowy

Przeciwzapalne właściwości kurkumy sprawiają, że stanowi ona świetny dodatek do kosmetyków przeciwtrądzikowych. Można dodawać ją do gotowych masek lub wymieszać z miodem (1 część kurkumy na 2 części miodu) i trzymać na skórze ok. 10-15 minut. Taka maseczka może okazać się bardzo pomocna w walce z trądzikiem.



8. Wybielająca pasta do zębów

Kurkuma pomimo swojej intensywnej żółtej barwy, rozjaśnia zęby. To trochę tak jak z węglem aktywnym, mimo że jest czarny, to jednak wybiela.
Aby rozjaśnić ząbki należy mokrą szczoteczkę zanurzyć w kurkumie i szorować w tradycyjny sposób, następnie pozostawić przyprawę w ustach na 3-5 minut i dokładnie spłukać. Potem umyć zęby pastą, by pozbyć się pozostałości tej żółtej przyprawy. Oprócz wybielania, kurkuma ma także działanie przeciwzapalne, co korzystnie wpłynie na dziąsła.
Innym sposobem na mycie zębów kurkumą, jest zrobienie pasty z kurkumy i oleju kokosowego.



9. Sposób na poparzenia i swędzenie

Kurkuma pomaga załagodzić pieczenie i swędzenie powstałe na skutek ukąszeń czy poparzeń. W tym celu należy wymieszać kurkumę z żelem aloesowym i posmarować skórę.



10. Dodatek do mydła

Kurkuma może stanowić świetny dodatek do domowego mydła, ze względu na swoje właściwości, działa łagodząco na skórę podrażnioną, a dodatkowo sprawia, że mydełko ma ładny kolor.
Jeśli nie potrafisz robić domowego mydła od podstaw, możesz użyć do tego gotowej bazy mydlanej lub szarego mydła, które należy rozpuścić w kąpieli wodnej, a następnie wymieszać z różnymi naturalnymi składnikami m.in. kurkumą, olejkami i innymi dodatkami według uznania.






Stosujecie tą przyprawę? 


12 komentarzy:

  1. a great entry, it's a pleasure to always stop by here, happy day !!
    👌👌👌💚💚💚

    OdpowiedzUsuń
  2. Czasem używam kurkumy po prostu jako przyprawę do dań :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja właśnie w kosmetyce używam kurkumy (domowe maseczki), więc podany przepis na maseczkę dobrze znam :) O złotym mleku już nie raz słyszałam, może w końcu się skuszę ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. O jej działaniu na wybielanie zębów słyszymy pierwszy raz :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Lovely post!xx
    Have a great weekend!

    Vildana from Living Like V & Stalia Is BAE

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja używam do potraw, ale teraz już będę wiedziała, że można użyć i do innych celów :)

    OdpowiedzUsuń
  7. nice sharing
    https://retromaggie.blogspot.pt/

    OdpowiedzUsuń
  8. Hummm .. que legal! Gostei ;D
    Obrigada pela visita, linda!!
    Bom final de semana pra você! Até mais. Beijinhos ;*

    http://suenefernandes.blogspot.com.br/

    OdpowiedzUsuń
  9. Kurkuma zawsze jest u mnie, ma ogrom zastosowania :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Ostatnio znajduje coraz wiecej zastosowan tego specyfiku :)

    OdpowiedzUsuń