wtorek, 6 lutego 2018

Sposoby na zaparowane okna

W okresie zimowym często spotykamy się z tzw. kondensacją, czyli procesem skraplania się pary wodnej i osadzania jej na szybie, co powoduje nieestetyczne zacieki, a nadmiar wody spływa na parapet, może to również prowadzić do oszronienia szyb. Przyczyną takiego zjawiska może być zła jakość szyb lub wada okien, ale są również inne przyczyny, a w dzisiejszym wpisie dowiesz się jakie oraz jak sobie radzić na co dzień z zaparowanymi oknami. Zapraszam :)

zaparowane okna, szyby, czyste, porządek, para, woda na oknach, sposoby, poradnik, pani domu blog



Wietrzenie

W sezonie zimowym rzadko wietrzymy pomieszczenie ze względu na dym wydobywający się z kominów, a także zniechęcają nas do tego niskie temperatury na zewnątrz. Jednak warto choć na kilka minut dziennie otworzyć okno, najlepiej wówczas gdy w pomieszczeniu jest najwięcej pary. Regularne wietrzenie i wentylacja pomieszczenia będą pomocne w walce z parą osadzającą się na oknach.



Wentylacja

Przed okresem grzewczym warto sprawdzić stan wentylacji w domu, często na kratkach osadza się gruba warstwa kurzu, co uniemożliwia płynną cyrkulację powietrza. Można także zakupić sobie wentylator mechaniczny, który pomaga w pozbyciu się wilgotnego powietrza. W kuchni dobrym rozwiązaniem jest okap, który oprócz brzydkich zapachów, pochłania także parę wodną. 



Osuszacz

Na rynku można dostać przeróżne osuszacze powietrza (pochłaniacze wilgoci), które pochłaniają od kilku do kilkunastu litrów wody na dobę. Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu wynosi od 40 do 60 procent, zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Przy zbyt dużej wilgotności może pojawiać się w pomieszczeniu pleśń i grzyb, a także para na oknach.



Okucia i nawiewniki 

Obecnie większość dostępnych okien charakteryzuje bardzo dobra szczelność, jednakże w okresie grzewczym ma to swoje plusy i minusy, gdyż przy takiej szczelności nie ma możliwości skutecznej wentylacji. W związku z tym producenci coraz częściej proponują okucia okienne z mikrowentylacją, czyli możliwością rozszczelnienia okna lub instalację specjalnych nawiewników montowanych na ramie okiennej lub na ścianie. 



Rolety zewnętrzne i żaluzje 

W zapobieganiu parowaniu okien mogą się okazać pomocne rolety i żaluzje montowane na zewnątrz. Bowiem dzięki właściwościom izolacyjnym, ograniczają one powstawanie kondensatu pary wodnej na zewnętrznej stronie szyby.



Stała temperatura w pomieszczeniu 

Bardzo skutecznym i prostym sposobem na parowanie okien jest utrzymywanie stałej temperatury powietrza w pomieszczeniu ok. 21 stopni i nie powinna ona być niższa niż 18 stopni.



Odpowiednia roślinność

Jak się okazuje są rośliny, które pochłaniają wilgoć i takie które zwiększają wilgotność powietrza. Do tych pierwszych możemy zaliczyć: bluszcz, paproć, oplątwę, skrzydłokwiat, chamedorę wytworną. Z kolei te, które zwiększają wilgoć to na przykład popularny storczyk lub dracena.



Grzejniki pod oknami 

Często grzejniki montowane są pod oknami i jest to dobry pomysł, ponieważ dostarczają one na tyle ciepła by osuszyć i nagrzać szyby, zdarza się że całkowicie eliminują zjawisko kondensacji. Istotne jest jednak, by nie wieszać na grzejnikach prania i mokrych rzeczy.



Okna z powłoką antyroszeniową i samoczyszczące 

Na rynku pojawiają się okna z najnowszymi technologiami, które ułatwiają życie i znacznie redukują występowanie pary wodnej. Jeśli macie w planach wymianę okien to warto się rozejrzeć za takimi nowościami.



19 komentarzy:

  1. To wszystko dobre rady, ale gdy budynek ma wady juz od poziomu konstrukcji, to nic sie nie da z tym zrobic.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja właściwie przez cały dzień nawet teraz zimą mam otwarte okna. w domu mam bardzo ciepło i to zimno z zewnątrz nie jest mu straszne, nie wychładza się. to ciekawe bo nawet w nocy mam zakręcone kaloryfery a i tak jest mi gorąco. okna nie parują

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie muszą być otwarte okna, albo chociaż mikrowentylacja;)

    OdpowiedzUsuń
  4. U nas specjalnie nie ma zaparowanych okien, a jak są to wietrzę ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja często wietrzę, choć mi w sumie nigdy parowanie nie przeszkadza :P

    OdpowiedzUsuń
  6. Niestety nie mam roślin doniczkowych to ze względu na mojego małe skarba, którego wszystko interesuje. Kwiaty w doniczce i tak by nie przetrwały, pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  7. My bardzo lubimy porządnie wietrzyć mieszkanie :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Mieszkanie jest systematycznie wietrzone.Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  9. ja często wietrzę mieszkanie :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Po części spadłaś mi z nieba, chociaż u mnie nie wszystko pomaga, wiem, że powinnam włączać grzejnik, ale wtedy to by się mieszkać nie dało, bo byłyby hawaje :D

    OdpowiedzUsuń
  11. U mnie jakoś okna nie zaparowywują na szczęście

    OdpowiedzUsuń
  12. These are really great tips. Even in winter, the window is open on the terrace, except when the temperatures are very low. Excellent post!

    Magicni svet lepote

    OdpowiedzUsuń
  13. Great post dear :) ♥
    janalukic.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja u siebie w domu mam profesjonalną wentylację, dlatego nie mam takich problemów. Jeśli ktoś jest dopiero na etapie projektowania domu, to warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem. Jest ono dosyć kosztowne, ale później bardzo pomocne na co dzień.

    OdpowiedzUsuń
  15. Zgadza się wentylacja jest bardzo ważna i tak naprawde wg mnie tutaj kończy się sprawa

    OdpowiedzUsuń