1. Odpowiednie suszenie
Aby prasowanie szło sprawnie warto o tym pomyśleć już wyjmując ubrania z pralki. Materiały trudne do wyprasowania rozwieszaj kiedy są jeszcze mokre, przed rozwieszeniem prania strzepnij je, aby się rozprostowało. Przypinaj pranie jak najmniejszą ilością klamerek, co pozwoli uniknąć charakterystycznych "odcisków", a także staraj się rozwieszać pranie tak, by szwy pokrywały się ze sznurem, wówczas nie odbije się na nich kreska od sznura. Koszule warto suszyć na wieszakach.
Suszenie w suszarce bębnowej i odwirowywanie na wysokich obrotach, zwiększa ilość zagnieceń na ubraniach, więc jeśli masz taką możliwość, pozwól ubraniom schnąć samodzielnie.
2. Ustaw deskę do prasowania
Deskę do prasowania można odpowiednio wyregulować i dopasować do swojej wysokości, co znacznie ułatwia prasowanie i pozwala uniknąć bólu pleców. Wyreguluj deskę, aż znajdzie się na poziomie bioder, łokieć powinien być wygięty pod kątem 90 stopni, a ramię powinno swobodnie się poruszać.
3. Oczyść żelazko
TUTAJ pisałam na temat czyszczenia przypalonego żelazka, dodatkowo przed każdym prasowaniem warto sprawdzić czy na żelazku nie pozostały jakieś zabrudzenia czy paprochy, które utrudnią prasowanie i zabrudzą ubrania. Brudnym i przypalonym żelazkiem nie da się prasować, więc trzeba pamiętać o jego regularnym czyszczeniu.
4. Czytaj metki na ubraniach
Przypalone ubrania to efekt naszej lekkomyślności, zamiast czytać metki i dopasować temperaturę żelazka do materiału, prasujemy wszystko w jednej, najczęściej wysokiej temperaturze. Jeśli zależy Ci by Twoje ubrania nie przypaliły się, zawsze sprawdzaj informacje podane na metce, zresztą to samo dotyczy prania i ogólnego postępowania z nowym ciuchem :).
Aby sobie ułatwić pracę, możesz posegregować ubrania od tych, które wymagają prasowania przy niskiej temperaturze i stopniowo ją zwiększać, przy materiałach wymagających wysokiej temperatury.
5. Prasuj tylko czyste ubrania
Ważne aby zawsze prasować czyste ubrania, nigdy brudne! Wysokie temperatury w żelazku mogą utrwalić plamy i zabrudzenia znajdujące się na tkaninie, a także wzmagają nieprzyjemne zapachy. Myślę, że ten punkt może szczególnie dotyczyć panów, bo to im zdarza się czasami nosić jedną przepoconą koszulkę kilka dni :D. Nie róbcie tego!
6. Pamiętaj o wodzie w żelazku
Prasuje się głównie parą wodną, dlatego trzeba pamiętać, by zbiorniczek z wodą zawsze był napełniony, dzięki temu wszelkie zmarszczki i zagięcia na materiale zostaną ładnie wygładzone.
7. Delikatne materiały prasuj przez szmatkę bawełnianą
Jeśli nie masz pewności jak prasować delikatne materiały, najlepiej użyj do tego bawełnianej szmatki, która będzie stanowić barierę ochronną między ubraniem a żelazkiem. To pozwoli uchronić tkaniny przed gorącem żelazka oraz przypaleniem, dotyczy to szczególnie tych ubrań, na których konieczne jest uprasowanie kantów.
8. Prasuj na lewej stronie
To najlepszy i najbezpieczniejszy sposób by uniknąć "wyświecenia" materiału, a także zabrudzenia, jeśli żelazko jest przypalone lub brudne.
9. Prasuj "z włosem"
Jeśli na tkaninie widoczny jest kierunek włosa, staraj się prasować "z włosem", wzdłuż włókien, wówczas ubranie jest wygładzone i nie rozciąga się.
10. Omijaj guziki i zamki błyskawiczne
Guziki i zamki z tworzyw sztucznych mogą się przypalić i stopić pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego warto pamiętać, by omijać je podczas prasowania
11. Stosuj preparaty do prasowania
Na rynku dostępne są różne preparaty ułatwiające prasowanie, zawierają one m.in. krochmal, silikon czy zmiękczacz do tkanin, dzięki czemu znacznie ułatwiają prasowanie, a także nadają ubraniu ładny zapach.
12. Polub gadżety
Producenci dbają o to, by ułatwiać życie Paniom Domu, w związku z tym w sklepach dostępne są nie tylko specjalne preparaty do prasowania, ale również różne gadżety, które umilają i przyspieszają naszą pracę.
Warto zakupić sobie termoizolacyjną rękawicę ułatwiającą prasowanie klap i kołnierzyków, streamer parowy do prasowania na wieszaku, czy siateczkę chroniącą przed przypaleniem i świeceniem się ubrań.
Lubicie prasować? :)
Oj, nie cierpię prasować, właśnie przez ból pleców i konieczność skupiania się, czy na pewno nie zniszczę tkanin. Dlatego też cieszę się na ten post, może z tymi wskazówkami pójdzie łatwiej i przyjemniej :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajne i praktyczne porady,
OdpowiedzUsuńJa lubię prasować moim prasowaczem parowym ;)
Moje żelazko nie jest najlepsze, ale mam wodę w spryskiwaczu zawsze
OdpowiedzUsuńNie mam suszarki bębnowej,ale jak piorę nie ustawiam dużych obrotów
No i przed suszeniem zawsze strzepię ubrania i staram sie wieszać po jednej klamerce
Prasuję często ale nie lubię tej czynności gdyż to jest zadnie dla dokładnych i cierpliwych. Bardzo cenne rady :-)
OdpowiedzUsuńHello, thanks for the lovely post. Have a nice day. Best regards Jana
OdpowiedzUsuńJa lubię prasować, ale tylko ręczniki :D Nie cierpię prasowania spodni - to moja zgroza ;)
OdpowiedzUsuńja bardzo nie lubię prasować, nie mam rzeczy które się gniotą. ale będę musiała kiedyś zainwestować w porządne żelazko.
OdpowiedzUsuńThank you for the useful entry )))
OdpowiedzUsuńGreat post dear, very interesting! Love your blog <3
OdpowiedzUsuńmystylishcorner.blogspot.ba
Hello, intersting article. Have a sunny day.
OdpowiedzUsuńNancy
Dobre wskazówki. Nie lubię pracować, ale muszę. Zwłaszcza przy małym dziecku to czynność obowiązkowa.
OdpowiedzUsuńNie wiedziałem o tym wszystkim. Prasowanie dzięki temu postowi staje się trudniejsze, ponieważ i tak rzadko prasuje LOL
OdpowiedzUsuńWow, great post, dear!So interesting!
OdpowiedzUsuńLovely post.
Visit me, and follow. See you soon. Maleficent
Bardzo fajne wskazówki, zastanawiałam się ostatnio nad zakupem żelazka, które prasuje parą wodną :)
OdpowiedzUsuńJa właściwie lubię prasować:)))bardzo fajne rady:)))Pozdrawiam serdecznie:))
OdpowiedzUsuńTakie proste rady,a jak ułatwiają prasowanie :) świetne wskazówki!
OdpowiedzUsuńSandicious
Hi! Great post!
OdpowiedzUsuńWill you agree to follow for follow ? I follow you :)
http://serendipia-aazul.blogspot.com.es/
Bardzo przydatny wpis...pozdrawiam...
OdpowiedzUsuńspoo przydatnych informacji :***
OdpowiedzUsuńPrzydatne rady dla kogoś kto jak ja w ogóle nie radzi sobie z prasowaniem. :D
OdpowiedzUsuńSą dwie czynności domowe, za którymi nie przepadam. To rozmrażanie lodówki z zamrażalnikiem i prasowanie. Niestety, nie ma chętnych do wyręczenia mnie. Czeka mnie czyszczenie przypalonego żelazka. Korzystałam z kilku metod, ale bez rezultatu. Muszę spróbować tych, które proponujesz w jednym z Twoich wpisów:)
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o prasowanie to idzie mi średnio, dlatego dobrze było przeczytać kilka wskazówek :)
OdpowiedzUsuńObserwuję, mogę liczyć również na obserwację u siebie? :)
KLAUDIALISIECKA BLOG - KLIK
Podobno ludzie dzielą się na tych, których prasowanie uspokaja i których strasznie wkurza, ja jestem w tej pierwszej grupie, więc takie porady na pewno się przydadzą :)
OdpowiedzUsuńJa uwielbiam gadżety i polubiłam seamer parowy jak mało kto
OdpowiedzUsuńNie lubię prasować niestety, ale szybko mi to idzie. Niestety nie ułatwia mi tego niedbałe wieszanie - wieszam ciuszki byle szybciej :D
OdpowiedzUsuńjak oglądam fajny serial to mogę i godzinę prasować :)
OdpowiedzUsuńVery interesting post, dear!
OdpowiedzUsuńHave a nice week!
Woda w żelazku zdecydowanie ułatwia prasowanie - zagniecenia znikają zdecydowanie szybciej niż "na sucho" :)
OdpowiedzUsuńJa dodoatkowow używam wody zapachowej wtedy cały dom i pranie pachnie :) Buziaki
OdpowiedzUsuńInteressante grazie
OdpowiedzUsuńJuż wolę myć okna niż pracować :D
OdpowiedzUsuńJedna domowych czynności, przy której potrafię się relaksowac :)
OdpowiedzUsuń