Najbardziej znane kiszonki w polskiej kuchni to oczywiście ogórki kiszone i kapusta kiszona, które są obowiązkowym warzywnym dodatkiem do obiadów chyba w każdym domu. Jednak w podobny sposób można tworzyć o wiele więcej kompozycji warzywnych, różnego rodzaju sałatek czy pojedynczych warzyw, a nawet ziół polnych takich jak podagrycznik. Kiszenie warzyw to inaczej fermentacja, która należy do starych metod konserwacji żywności, przynosząca też wiele korzyści zdrowotnych, za pomocą dobrych bakterii zwanych probiotykami. Istnieje wiele różnych metod fermentowania żywności, w przypadku warzyw najbardziej popularną jest solenie. Warzywa i inne produkty fermentowane stanowią dobre źródło witamin, ułatwiają trawienie, wspomagają wytwarzanie enzymów i przyswajanie składników odżywczych, a także stymulują florę jelitową, łagodząc przewlekłe problemy zdrowotne, takie jak zaparcia, nietolerancje pokarmowe i alergie.
Kilka pomysłów na kiszonki
Sałatka coleslaw z ostrą papryką
Składniki:
- 1 mała biała kapusta (ok. 1 kg) posiekana na paseczki
- 2 starte marchwie
- 1 posiekana cebula czerwona
- 4 posiekane cebule dymki (zielone)
- mała garść świeżej kolendry
- 2 drobno posiekane papryczki serrano
- 1 łyżeczka ostrej papryki w płatkach
- 1 łyżeczka soli himalajskiej lub kłodawskiej
- 60 ml octu z białego wina
- 3 łyżki soku ananasowego lub innego według uznania
Wymieszaj wszystkie składniki poza octem i sokiem, odstaw na godzinę w temperaturze pokojowej. Ugnieć w litrowym słoiku i dociśnij. Wlej sok z warzyw, ocet i sok ananasowy, obciąż i przykryj, nie dokręcając zakrętki. Odstaw na 2 dni w temperaturze pokojowej. Zamknij szczelnie i wstaw do lodówki. Można przechowywać przez 3 tygodnie.
Kimchi z kapusty pekińskiej i jabłka
Składniki:
- 1 mała kapusta pekińska (ok. 700 g) pokrojona w kostkę
- 2 łyżki + 1 łyżeczka soli himalajskiej lub kłodawskiej
- 2 starte marchwie
- 1 starte jabłko
- 2 posiekane cebule dymki
- 1 łyżeczka startego imbiru
- 1 przeciśnięty ząbek czosnku
- 3/4 łyżeczki ostrej papryki w proszku
Dobrze wymieszaj kapustę z solą, przykryj i odstaw na 6 godzin. Odsącz, opłucz i dokładnie odciśnij sok. Wymieszaj z pozostałymi składnikami i ugnieć w litrowym słoiku. Zalej wodą, przykryj, nie dokręcając zakrętki, i pozostaw do fermentacji na 3-6 dni, od czasu do czasu próbując czy smak jest odpowiedni. Po tym czasie dokręć zakrętkę i przechowuj w lodówce maksymalnie przez miesiąc.
Bakłażany z papryką
Składniki:
- 2 bakłażany obrane i pokrojone w paski szerokości 2 cm
- 1 czerwona papryka pokrojona w paski szerokości 1/2 cm
- 2 ostre papryki pokrojone w paski szerokości 1/2 cm
- 1/2 łyżki soli himalajskiej lub kłodawskiej
- 30 ml octu z czerwonego wina
- 1 łyżka miodu naturalnego
- 6 przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku
- 1 łyżeczka posiekanego oregano
- 1 łyżeczka posiekanego tymianku
- 120 ml oliwy z oliwek
- 2 łyżeczki solonych kaparów
- 6 posiekanych zielonych oliwek
Wymieszaj paprykę i bakłażany w misce. Rozpuść sól w 120 ml wody, wlej solankę do miski i ugnieć składniki. Przykryj i obciąż. Odstaw do fermentacji na dzień w temperaturze pokojowej, następnie odsącz. Oddzielnie wymieszaj ocet, miód, zioła, czosnek, kapary, oliwki i połącz z bakłażanami i papryką. Przełóż do słoika, dobrze ugnieć i zalej oliwą. Zakręć i przechowuj w lodówce nawet do roku.
Kalarepa z koperkiem
Składniki:
- 3 pokrojone w grube słupki kalarepy
- 1,5 łyżeczki ziaren gorczycy żółtej
- 2 łyżki soli himalajskiej lub kłodawskiej
- 1 garść posiekanego koperku
Włóż kalarepę i gorczycę do litrowego słoika do wysokości 5 cm poniżej krawędzi. Rozpuść sól w 500 ml wody, zalej solanką kalarepę i lekko zakręć. Po 3 dniach spróbuj, jeśli smak będzie odpowiedni, zakręć szczelnie słoik i przechowuj w lodówce do miesiąca.
Kiszone cukinie
Składniki:
- 1 kg startych małych cukinii
- 2 łyżeczki soli himalajskiej lub kłodawskiej
Rozpuść sól w 500 ml wody. Ugnieć cukinię w litrowym słoiku do wysokości 5 cm poniżej krawędzi. Wlej solankę i dociąż cukinię, tak by była całkowicie zanurzona. Zakręć słoik, odkręcaj co 2-3 dni, by wypuścić gaz. Odstaw w chłodne miejsce i spróbuj po tygodniu. Kiedy smak będzie odpowiedni, zakręć dobrze słoik i przechowuj w lodówce maksymalnie przez miesiąc.
Kiszone buraki
Składniki:
- 8 buraków (700 g) obranych i pokrojonych w plasterki
- 2 łyżki soli himalajskiej lub kłodawskiej
- 6 jagód jałowca
Włóż buraki i jagody jałowca do litrowego słoika. Rozpuść sól w 500 ml wody i zalej buraki, obciąż i zakręć pokrywkę. Od drugiego dnia próbuj buraków codziennie, aż uzyskają pożądany smak. Można je przechowywać w lodówce nawet przez 3 miesiące.
Przeczytaj też:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz