Nasiona tej rośliny są chyba wszystkim dobrze znane, powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym i kosmetycznym, często można je znaleźć na skórce pieczywa i w różnych wypiekach oraz w innych słodkościach, są także głównym składnikiem popularnej pasty Tahini, która na co dzień jest przyrządzana w krajach Bliskiego Wschodu oraz w całej Azji.
Nasiona sezamu są nie tylko wspaniałym dodatkiem smakowym i aromatycznym, ale również posiadają wiele właściwości odżywczych, od bardzo dawna są wykorzystywane w medycynie ludowej wśród ludów azjatyckich. W 50% składają się ze zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9, są także bogate w błonnik, białko i węglowodany. Białko znajdujące się w sezamie jest bogate w tryptofan, czyli aminokwas, który bierze udział w syntezie melatoniny, a co za tym idzie, wspomaga zasypianie i poprawia jakość snu. Oprócz tego nasiona sezamu zawierają dużą ilość witamin i minerałów, takich jak witamina B2, B3, B1, B6, A, E oraz kwas foliowy, wapń, fosfor, żelazo, cynk, miedź, mangan, selen, a także niewielkie ilości potasu. Innymi korzystnymi dla zdrowia składnikami znajdującymi się w sezamie są lignany, sezamol i sezaminol, które są antyoksydantami, eliminującymi wolne rodniki z organizmu, mają także właściwości antynowotworowe i regulują gospodarkę hormonalną.
W czasach starożytnych sezam wykorzystywany był do leczenia różnych chorób i dolegliwości, ponieważ ma działanie moczopędne i rozgrzewające, wspomaga układ nerwowy i odpornościowy, zapobiega chorobom układu krążenia, wzmacnia zęby i kości, a także wpływa korzystnie na skórę, włosy i paznokcie, może być również wykorzystywany do leczenia trądziku.
Jak widać, warto wprowadzać nasiona sezamu do diety, a w szczególności wzbogacać nimi dietę dziecka, a najlepiej sprawdzą się tutaj domowe, zdrowe słodycze, pozbawione wszelkiego rodzaju szkodliwych, sztucznych dodatków.
Przepis na domowe sezamki
Składniki:
- 3 szklanki sezamu
- 1/2 szklanki masła orzechowego
- 1,5 szklanki wiórków kokosowych
- 1/2 szklanki miodu naturalnego
- 1/2 szklanki drobno posiekanych orzechów włoskich
- naturalny aromat waniliowy
- szczypta soli
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i rozwałkować ciasto o grubości ok. 1,5 cm, przełożyć na wyłożoną papierem do pieczenia blachę i piec w piekarniku ok. 30 minut na złotobrązowy kolor. Po wyjęciu z piekarnika, pociąć ciasto na prostokąty wielkości standardowych sezamków, lub według uznania.
Przeczytaj też:
Bardzo lubimy w domu sezamki...pewnie domowe są o niebo lepsze..Muszę spróbować zrobić sama..
OdpowiedzUsuńMoja mama bardzo lubi sezamki! Chyba trzeba by jej pokazać ten przepis hehe;)
OdpowiedzUsuńSezamki bardzo lubię, ale sama jeszcze nie robiłam.
OdpowiedzUsuńTo taki przepis na bogate sezamki :D Pycha
OdpowiedzUsuń