Ciekawą publikacją, która powinna zainteresować szczególnie Panie Domu :), jest książka "Kuchnia Dwudziestolecia. Co i jak jadano" autorstwa Agnieszki Jeż. Książka jest podróżą po bogactwie smaków i zwyczajów dwudziestolecia międzywojennego, możemy się z niej dowiedzieć wiele na temat gospodyń domowych z dawnych czasów, poznać popularne dania i wiele ciekawostek historycznych związanych z kuchnią.
Informacje szczegółowe:
Tytuł: "Kuchnia dwudziestolecia. Co i jak jadano"
Autor: Agnieszka Jeż
Wydawnictwo: RM
Oprawa: miękka
Liczba stron: 184
Format: 165x235
Rok wydania: 2016
Autorka książki, Agnieszka Jeż, jest filologiem, redaktorem, wydawcą i przede wszystkim miłośniczką dwudziestolecia międzywojennego. W książce "Kuchnia dwudziestolecia. Co i jak jadano" zaprasza czytelnika do zapoznania się z kulinarnymi zwyczajami, panującymi w tamtych czasach.
Książka już na pierwszy rzut oka przyciągnie uwagę miłośników stylu vintage, gdyż na okładce umieszczone jest zdjęcie Pani Domu z tamtych lat, a to dopiero początek starych i efektownych obrazków, w środku znajdziemy ich znacznie więcej.
Publikacja podzielona jest na dwie części, w pierwszej z nich czytelnik może się przenieść w podróż do czasów dwudziestolecia, gdzie oprócz wspomnianych fotografii, znajdzie ciekawą opowieść o tym, co, jak i gdzie wówczas jadano. Opowieść okraszona jest wspomnieniami, pamiętnikami, rubrykami kulinarnymi ze starych gazet, a także cytatami z ówczesnych książek kulinarnych.
W tej części można się dowiedzieć wielu ciekawostek historycznych związanych z kulinariami, ale także z życiem i codziennością ludzi w tamtych czasach.
Druga część, to garść przepisów, które pozwolą bliżej zapoznać się z kuchnią dwudziestolecia, mimo że jest to kuchnia polska, to tamtejsze potrawy już dawno zostały zapominane, a dzisiejsze Panie Domu, pewnie nawet nie wiedzą o istnieniu takich dań.
Przepisy w większości są proste i szybkie do wykonania, napisane przejrzystą czcionką, a składniki dodatkowo pogrubione. Przy wielu z nich znajdziemy wzmiankę historyczną na temat danej potrawy, lub zawartych w niej składników, a także efektowny rysunek w starym stylu.
Wszystkie receptury zostały opracowane tak, by każdy, niezależnie od umiejętności kucharskich, mógł je z łatwością wykonać.
Kuchnia dwudziestolecia międzywojennego wbrew pozorom nie była nudna i gorsza od dzisiejszych nowoczesnych dań, często zaczerpniętych z innych kultur. Okazuje się, że w tamtych latach była ona także wielosmakowa i różnobarwna, podobnie jak pejzaż społeczny niejednorodnej etniczne Polski. Łączyła w sobie polską tradycję wyrosłą na gruncie szlacheckim, elementy kuchni kresowej, francuską nutę i zapożyczenia z kuchni żydowskiej. Międzyczasie przechodziła gwałtowne przeobrażenia spowodowane nowymi warunkami ekonomicznymi, pracą zarobkową kobiet i rozwojem cywilizacyjnym.
Książka jak najbardziej warta polecenia dla każdego kto lubi gotować, poznawać nowe (stare) potrawy, interesuje się ciekawostkami historycznymi i jest wielbicielem stylu vintage :). To bardzo ciekawa podróż do odległych i zapomnianych już lat, opowiadająca o tamtejszych gospodarstwach domowych, przybliżająca dawne zwyczaje kulinarne i bogactwo smaków. Polecam :).
Książkę można kupić m.in. na stronie Wydawnictwa RM w cenie 24.90 zł >>KLIK<<, dostępna jest także w formie e-booka. Zachęcam do przejrzenia oferty Wydawnictwa.
Facebook
Żebym to ja jeszcze korzystała z takich książek... ;)
OdpowiedzUsuńThanks a lot :D
OdpowiedzUsuńsuper interesting :D I really love this kind of books :D
NEW TIPS POST | Christmas Gift Guide: For Men And Woman.
Instagram ∫ Facebook Oficial Page ∫ Miguel Gouveia / Blog Pieces Of Me :D
Pozycja książkowa, która może mnie zainteresować.
OdpowiedzUsuńCzytanie takich książek to jak pytanie babci o pomoc w kuchni ;) Ja lubię.
OdpowiedzUsuńLovely post dear! Have a great weekend! xx
OdpowiedzUsuńoj tak...moda powraca jak boomerang. Ciekawa książkowa propozycja
OdpowiedzUsuńGreat post dear!I like it ❤.
OdpowiedzUsuńmywonderland-xoxo.blogspot.com
ooo! Kiedyś Kuchnia była bardzo szlachetna i chętnie zajrzaabym do takiej książki :)Zupa piwna lub grochówka na flądrze? To jest dopieor gotowanie !:) Buziaki
OdpowiedzUsuńO wow :D Podoba mi się :D
OdpowiedzUsuńGreat post.
OdpowiedzUsuńGotičarka
Great Post...xoxo, Neha
OdpowiedzUsuńhttp://www.theinstylejournal.com
Dla miłośniczek gotowania książka jak znalazł.Ja jednak nie korzystam z książek kucharskich,choć u mnie w domu ich dostatek.
OdpowiedzUsuńAle chętnie przejrzałabym tą pozycję dosyępną na rynku
Na pewno w tamtych czasach jadano o wiele zdrowiej niż my obecnie.
OdpowiedzUsuńMam wiele książek kucharskich, ale uczyłam się gotować z książki kucharskiej, którą wiele lat temu dostałam od mojej mamy.
Pozdrawiam.
Ja mam taki zeszyt od babci ze starymi przepisami :). Czasami korzystam :)
OdpowiedzUsuńAle super książka, coś dla mnie <3
OdpowiedzUsuńHello Mrs. Rose,
OdpowiedzUsuńI like this book about kitchen history.
Have a nice weekend.
Nancy :)
OrangeCosmetics
Facebook
Bloglovin
This book look nice!
OdpowiedzUsuńI'm a new reader here, maybe we can follow each other?
My blog: http://worldismagiiic.blogspot.fr/
I loved the book summary, kiss !
OdpowiedzUsuńwww.propositofeminino.blogspot.com.br
Lubię takie stare przepisy. U mojej babci leżą stare zeszyty z zapisakami, które przechodzą prze pokolenia. Można w nich znaleźć cuda :)
OdpowiedzUsuńJak dla mnie bomba! Fajnie wydana, grafika zachęca ciekawi, przepisy chętnie bym przejrzała
OdpowiedzUsuńNo to książka idealna dla mnie :)
OdpowiedzUsuńhttp://gabrysiowetestowaniee.blogspot.com/2016/12/pyszna-makaronowa-przygoda-z-makaronami.html
Bardzo fajna książka :)
OdpowiedzUsuńhii!!
OdpowiedzUsuńwow, this book seems to be amazing!!
xoxo
http://lecaferouge.blogspot.com.br/
I have an old cookbook of my grandmother, it's really interesting and different from what we eat now))
OdpowiedzUsuńwww.recklessdiary.ru
Książka wydaje się bardzo ciekawa :)
OdpowiedzUsuń