Naturalne olejki eteryczne mają wiele zastosowań, jednak przede wszystkim znane są ze swoich właściwości aromatycznych, stosujemy je najczęściej, by nadać wnętrzu piękny zapach lub odprężyć się w czasie pachnącej kąpieli. Oprócz tego wykorzystujemy je w celach leczniczych, ponieważ wpływają korzystnie na zdrowie, działają bakteriobójczo, antyseptycznie, uspokajająco czy przeciwbólowo.
Okazuje się również, że olejki eteryczne mogą przydać się każdej Pani Domu podczas domowych porządków, gdyż ze względu na piękny zapach oraz działanie bakteriobójcze, są świetnym środkiem czystości.
Poniżej znajdziesz spis olejków, które z powodzeniem można wykorzystać do sprzątania i odświeżania domu.
1. Olejek tymiankowy
Tymianek jest świetnym dodatkiem do zup, sosów, czy smażonych warzyw, ze względu na intensywny zapach wykorzystuje się go także jako odstraszacz różnych insektów.
Olejek tymiankowy użyty podczas zmywania, może skutecznie zwalczyć pałeczki salmonelli, dlatego warto go stosować podczas mycia naczyń, które miały kontakt z surowym mięsem, dodając kilka kropli do płynu lub na myjkę.
2. Olejek sosnowy
Olejek sosnowy jest popularnym składnikiem sklepowych środków czystości, mydła, detergentów i preparatów farmaceutycznych takich jak: środki na katar i zapchane zatoki, przeciwkaszlowe, rozgrzewające czy maści przeciwbólowe.
Olej sosnowy może skutecznie zwalczyć zarodniki drożdży, E.coli i innych mikroorganizmów domowych, dlatego warto go wykorzystać podczas mycia podłóg i płytek, tam gdzie najczęściej pojawia się wilgoć i pleśń oraz bakterie. Jest on również świetnym środkiem odstraszającym owady, więc w celu pozbycia się insektów, warto umieszczać go w szafach, półkach i szufladach np. pokrapiając nim kawałki surowego drewna i wkładając w te miejsca.
Jeśli chcesz nadać wnętrzu przyjemny zapach, zneutralizować zapach papierosów i inne nieprzyjemne wonie, możesz wymieszać olejek z wodą i rozpylać w powietrzu.
3. Olejek miętowy
Ten olejek ma wiele zastosowań w domu, ze względu na specyficzny, odświeżający i chłodzący aromat oraz właściwości antybakteryjne. Zwykle dodaje się go do płynów do mycia naczyń, dezodorantów i środków czystości w sprayu. Ma on właściwości odstraszające mrówki i pająki, wystarczy wymieszać 5-10 kropli olejku z kubkiem wody i spryskać wszystkie zakamarki, gdzie pojawiają się te insekty.
Olejki eteryczne można również ze sobą łączyć w celu uzyskania aromatycznych kompozycji, a olejek miętowy świetnie współgra z olejkiem lawendowym, eukaliptusowym, cytrusowym lub rozmarynowym.
4. Olejek lawendowy
Olejek lawendowy w połączeniu z octem stanowi doskonały środek czystości. Lawenda ze względu na piękny aromat i właściwości antybakteryjne jest jednym z najchętniej stosowanych olejków podczas wykonywania porządków domowych.
Aby zrobić płyn do dezynfekcji różnych powierzchni, wystarczy połączyć pół szklanki octu i wody z 5-10 kroplami olejku lawendowego i pryskać/przecierać zabrudzone miejsca.
Olejek lawendowy świetnie sprawdza się również jako dodatek do domowego mydła, oraz jako odświeżacz do mieszkania i pościeli, wówczas należy wymieszać go z wodą i rozpylać w razie potrzeby.
5. Olejek eukaliptusowy
Ten aromatyczny olejek jest przede wszystkim znany ze swoich właściwości leczniczych, stanowi dodatek środków do inhalacji, znajduje się też w cukierkach na ból gardła.
Olejek eukaliptusowy można wykorzystać do walki z kurzem i roztoczami, mieszając go z wodą i pryskając zakurzone miejsca, warto również skropione nim przedmioty np. kawałki drewna lub suszone płatki kwiatów, umieszczać w szafkach i na półkach, aby odstraszyć insekty. Oprócz tego sprawdza się jako dodatek do pasty z sody oczyszczonej i wody, taka pasta jest idealna do szorowania różnych powierzchni i przedmiotów w kuchni i łazience.
6. Olejek cytrynowy
Olejek cytrynowy ma lekki, orzeźwiający aromat, dlatego jest często dodawany do środków czystości np. płynów do mycia naczyń. Ma właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne, dobrze sprawdza się jako środek do odświeżania powietrza oraz do odtłuszczania mocno zabrudzonych powierzchni. Olejek ten można wykorzystać do mycia podłóg lub w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu w lodówce, a wymieszany z oliwą, świetnie nadaje się do polerowania skóry i drewna. Warto stosować go również podczas prania, by odświeżyć ubrania.
7. Olejek z drzewa herbacianego
Olejek ten pochodzi z australijskiego drzewa Melaleuca i znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych, przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych. Można go użyć w celu pozbycia się pleśni w domu i wokół domu, wystarczy wymieszać 2 łyżeczki olejku z 3 filiżankami wody lub octu i pryskać miejsca, w których pojawia się pleśń oraz wszędzie tam, gdzie czujemy zapach stęchlizny np. w szafkach z ubraniami.
8. Olejek cynamonowy
Ten olejek podobnie jak poprzednik dobrze radzi sobie z pleśnią, ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne, jest także skutecznym odstraszaczem szkodników. Aby pozbyć się z domu nieproszonych gości, wystarczy posypać cynamonem miejsca, w których się znajdują lub rozłożyć waciki skropione olejkiem cynamonowym.
9. Olejek rozmarynowy
Rozmaryn jest nie tylko aromatycznym ziołem wykorzystywanym w kuchni, ale ma również właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, dzięki temu olejek z rozmarynu stanowi świetny dodatek do środków czystości m.in do prania lub składnik mydła domowego. Połączony z miętą lub innymi pięknie pachnącymi olejkami idealnie nadaje się do odświeżania powietrza.
10. Olejek grejpfrutowy
Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w kuchni i łazience, wystarczy rozprowadzić w tych miejscach olejek grejpfrutowy połączony z innymi cytrusowymi zapachami np. z olejkiem cytrynowym lub pomarańczowym. Olejek ten nie tylko ładnie pachnie, ale również pomaga pozbyć się bakterii z powietrza. Dodatkowo ze względu na właściwości bakteriobójcze, można zastosować ten olejek do mycia drewnianych powierzchni, blatów, podłóg i urządzeń gospodarstwa domowego, by pozbyć się z nich bakterii i nadać im ładny zapach.
Wykorzystujecie olejki eteryczne podczas porządków domowych?