W większości drogeryjnych kosmetyków zawarte są składniki pielęgnujące, które naturalnie występują w roślinach, dlatego bez problemu możemy tworzyć własne kosmetyki z dodatkiem roślin bogatych w poszczególne substancje o pożądanym działaniu np. ściągającym, przeciwzapalnym czy nawilżającym. Dziś na blogu znajdziesz spis naturalnych składników pielęgnujących skórę oraz źródła roślinne, w których je znajdziesz. Zapraszam :).
Chlorofil
To zielona krew roślin, którą stosuje się do leczenia skóry oraz całego ciała. Przyspiesza gojenie ran, uchodzi również za środek zapobiegający starzeniu. Chlorofil działa dezynfekująco, odtruwająco oraz przeciwzapalnie.
źródła roślinne: wszystkie zielone fragmenty roślin
Woda organiczna
Woda związana w roślinach to woda, która została w naturalny sposób uszlachetniona i jest pełna życia. Rośliny nadają jej strukturę i wzbogacają o różne substancje czynne. Zawarta w roślinach woda nawilża, ożywia, mineralizuje i regeneruje skórę.
źródła roślinne: wszystkie rośliny, a szczególnie soczyste owoce i warzywa, takie jak jabłka i ogórki
Olejki eteryczne
W naturalnej postaci, dzięki zawartym w roślinach tłuszczom, śluzowi roślinnemu oraz wilgoci, olejki eteryczne są przez człowieka bardzo dobrze tolerowane. Ich zapach jest pełniejszy niż ten pochodzący z olejków destylowanych, gdyż w jego skład wchodzą także obecne w roślinach substancje zapachowe rozpuszczalne w wodzie. Spektrum działania olejków eterycznych jest bardzo zróżnicowane: w zależności od rodzaju rośliny, olejki te mogą wspomagać gojenie, poprawiać krążenie, regenerować skórę, napinać ją, bądź zwiększać odporność. Dzięki unikalnym nutom zapachowym wpływają także na stan ducha, przez co mogą działać na nas na przykład odświeżająco, uspokajająco, pobudzająco lub poprawiać nastrój.
źródła roślinne: aromatyczne rośliny, zioła kuchenne albo kwiaty, na przykład szałwia, rozmaryn, lawenda, róża, bazylia.
Taniny
Działają ściągająco, dezynfekująco, przeciwzapalnie, przyspieszają też gojenie ran. Taniny napinają skórę i wygładzają cerę.
źródła roślinne: cierpkie rośliny o właściwościach ściągających, takie jak dąb, również liście, kora, pączki brzozy, wierzby, czarnej topoli.
Śluz roślinny
To węglowodany, które napęczniały pod wpływem wody. Dzięki temu śluz roślinny chroni skórę przed przesuszeniem czy podrażnieniem, nawilża ją, uspokaja i wspiera naturalne procesy regeneracji.
źródła roślinne: rośliny o grubym miąższu lub bogate w śluz roślinny, takie jak aloes, lipa, żywokost, prawoślaz, siemię lniane, babka jajowata.
Flawonoidy
Chronią i regenerują komórki. Najbardziej znanymi składnikami z grupy flawonoidów są karotenoidy, które swoim antyoksydacyjnym działaniem obejmują także naszą skórę, odfiltrowując wolne rodniki.
źródła roślinne: żółto-pomarańczowe rośliny takie jak marchewka, rokitnik zwyczajny, nagietek
Saponiny
Mają właściwości piorące, dzięki czemu działają na skórę oczyszczająco i przeciwzapalnie, ponadto leczą rany, poprawiają ukrwienie oraz dezynfekują.
źródła roślinne: rośliny wytwarzające pianę, takie jak babka lancetowata, kasztan, mydlnica, bluszcz, fasola.
Fitohormony
Sterują komunikacją międzykomórkową w komórkach roślin, regulują procesy związane ze wzrostem oraz rozwojem roślin. Na ciało człowieka działają niczym bioprogramy i wspierają rewitalizację, regenerację, a także odmładzanie naszych komórek.
źródła roślinne: przede wszystkim w młodych, świeżych, pełnych życia częściach roślin, takich jak pączki, kwiaty, końcówki pędów oraz korzeni.
Enzymy
Są niewidzialną siłą, stojącą za procesami przemian biologicznych. To właśnie enzymy zmieniają zwykłe mleko w kwaśne, sok owocowy w ocet, sok winogronowy w wino i tak dalej. Enzymy obecne w produktach mlecznych, miodzie i roślinach ożywiają także ludzką skórę: odświeżają ją, złuszczają, regenerują oraz aktywują.
źródła roślinne: enzymy są obecne we wszystkich roślinach, a także w produktach roślinnych, które powstały w oparciu o proces fermentacji, na przykład w occie jabłkowym.
Witaminy, substancje mineralne i pierwiastki śladowe
Znajdziemy je przede wszystkim w świeżych roślinach. W kosmetykach dostępnych w handlu substancje te stanowią często jedynie dodatek, tymczasem w przyrodzie rośliny same dbają o prawidłowo zbilansowany zestaw tych ważnych dla życia składników. Naturalne funkcje skóry, wspierają głównie: witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, E, jak również wapń, magnez oraz sód.
źródła roślinne: witaminy, substancje mineralne i pierwiastki śladowe są obecne we wszystkich roślinach, chociaż najwięcej znajdziemy ich w tych, które są świeże, surowe i pozostawione w stanie naturalnym
Źródło: "Zielone kosmetyki" Gabriela Nedoma