Gruszki są bardzo popularnymi owocami występującym niemalże w całej Europie i Azji, a w Polsce są tak często spotykane jak jabłka i gdzieniegdzie można znaleźć nawet ich dzikie odmiany, jak gruszę leśną i ulęgałkę. Według mnie to jedne z najpyszniejszych rodzimych owoców, słodkie, soczyste, świetnie smakują zarówno na surowo, jak i w przetworach, znacznie wzbogacając ich smak swoją naturalną słodyczą. Gruszki mają także wiele właściwości zdrowotnych i wartości odżywczych, zawierają składniki mineralne, takie jak potas, wapń, fosfor, magnez, sód, miedź, żelazo, cenny bor i jod, a także witaminy A, C, PP i witaminy z grupy B - B1, B2, B6. Oprócz tego, gruszki, tak jak każdy owoc i warzywo, zawierają błonnik, który korzystnie wpływa na trawienie, poprawia perystaltykę jelit i przyspiesza metabolizm, a także przeciwutleniacze, które działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.
Te smaczne owoce były znane i wykorzystywane w kuchni już w czasach prehistorycznych, na co dowodem są wykopaliska przeprowadzone na terenie Włoch i Szwajcarii, gdzie odkryto pozostałości suszonych owoców z epoki kamienia łupanego i epoki brązu. W Polsce gruszki znano już w czasach wczesnego średniowiecza, wówczas grusza była popularnym drzewem, chętnie sadzonym w przydomowych sadach i ogródkach. Największe osiągnięcia w hodowli gruszy zdobyli Francuzi i Belgowie, którzy do dziś wiodą prym pod względem ilości przepisów na kulinarne wykorzystanie tych owoców. W kuchni francuskiej gruszka zajmuje bardzo ważne miejsce, jest często podawana na deser w postaci gotowanej lub jako dodatek do ciast, a także w wersji wytrawnej dodawana jest do mięs. Oprócz tego przyrządza się z niej aromatyczne nalewki, gruszkówki oraz cydry zwane gruszecznikami.
Jak zrobić musztardę z gruszek?
Składniki:
- 500 g dojrzałych gruszek
- 3 łyżki białej gorczycy
- 2 łyżki cukru (lub zdrowszego zamiennika)
- 1 łyżka soli
- 1/4 szklanki octu winnego (może być ocet jabłkowy)
- 2 goździki
- 1 liść laurowy
- 5 ziarenek pieprzu
Gruszki dokładnie umyć, obrać i upiec w piekarniku, aż będą miękkie. Po wyjęciu należy je dokładnie przetrzeć przez sito, by powstała jednolita papka. Ocet z pieprzem, goździkami i liściem laurowym zagotować na chwilkę pod przykryciem, ostudzić i przecedzić. Masę gruszkową utrzeć z cukrem i solą, dodać gorczycę i tyle octu, aby masa nie była zbyt rzadka i żeby swoją konsystencją przypominała musztardę. Całość dokładnie wymieszać, przełożyć do małych słoiczków i zapasteryzować, lub jeśli musztarda będzie spożywana od razu, można ją przechowywać w lodówce.
Przeczytaj też:
Świetny pomysł, uwielbiam gruszki :)
OdpowiedzUsuń******************************************
ZAPRASZAM DO SIEBIE NA NOWY POST!
*KLIK*
Ale mnie zaintrygowałaś! musztarda z gruszek? no przecież muszę to zrobić w domu:D Napiszę jak mi wyszło!
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)
Ciekawe :D Takiej musztardy jeszcze nie jadłyśmy :)
OdpowiedzUsuńBeijinhos,
OdpowiedzUsuńEspero por ti em:
strawberrycandymoreira.blogspot.pt
http://www.facebook.com/omeurefugioculinario
https://www.instagram.com/marysolianimoreira/
Takiej musztardy jeszcze nie jadłam.
OdpowiedzUsuń