niedziela, 31 marca 2019

Pomysł na gofry z masłem orzechowym i dżemem pomarańczowym

Pomysł na gofry z masłem orzechowym i dżemem pomarańczowym


Składniki:

- 260 g naturalnego, kremowego masła orzechowego
- 60 ml syropu klonowego
- starta skórka z jednej pomarańczy lub łyżeczka esencji pomarańczowej
- 100 g dżemu pomarańczowego
- 80 g błyskawicznych płatków owsianych
- 180 g pełnoziarnistej pszennej mąki tortowej
- 350 ml mleka roślinnego
- łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli 

Masło orzechowe, syrop klonowy, skórkę z pomarańczy i dżem wymieszaj w dużej misce, następnie dodaj płatki owsiane, mąkę, proszek do pieczenia, sól i ponownie wymieszaj. Na koniec dodaj mleko, tak aby ciasto nie było zbyt gęste. 
Przygotuj gofry zgodnie z instrukcją obsługi gofrownicy, pomiędzy poszczególnymi partiami natłuszczaj gofrownicę olejem do pieczenia w aerozolu. Jeśli gofrownica ma termostat, ustaw urządzenie na średnią lub niską temperaturę, ponieważ gofry z masłem orzechowym mogą się przypalać. 
Przed spożyciem przestudź gofry, by nabrały chrupkości. Można je odgrzewać w piekarniku.
Ciasto z przepisu można również wykorzystać do przygotowania naleśników, wystarczy dodać od 2 łyżek do 1/4 szklanki więcej mleka, aby je rozrzedzić. Smażyć jak zwykłe naleśniki. 





Przeczytaj też:

wtorek, 12 marca 2019

Nalewka kminkowa na dolegliwości żołądkowe

Nalewka kminkowa na dolegliwości żołądkowe

Kminek zwyczajny, zwany też leczniczym to jedno z najstarszych znanych nam ziół. Występuje w stanie naturalnym, często zdziczałym, ale jest też uprawiany na specjalnych plantacjach. Roślina ta pochodzi z Azji Mniejszej i stamtąd rozprzestrzeniła się na środkową i północną Europę, Azję, Amerykę Północną i na tereny Afryki u wybrzeży Morza Śródziemnego. W Polsce rośnie dziko na łąkach, miedzach, pastwiskach i w przydrożnych rowach.
Owoce kminku to zioło działające rozkurczowo, moczopędnie, wiatropędnie i żółciopędnie. Kminek stosowany jest jako środek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczny zwiększający wydzielanie soku żołądkowego. Napary i herbatki z kminku poprawiają pracę wątroby i jelit, łagodzą objawy kolki jelitowej i zaburzenia trawienne. Z kolei w zakażeniach bakteryjnych i grzybiczych skóry stosuje się wyciągi i odwary z kminku w postaci okładów.
Owoce kminku to również jedna z najbardziej popularnych przypraw kuchennych, wzbogacają smak mięs, sałatek, sosów, serów i pieczywa. Kminek stosuje się też do kiszenia kapusty i ogórków oraz do zaprawiania różnych alkoholi.
Olejek kminkowy wykorzystywany jest do produkcji wód kolońskich, past do zębów, mydeł i płynów odkażających.


Nalewka kminkowa na dolegliwości żołądkowe 

Składniki:

- 25 dag kminku 
- 1 litr wody
- 1 litr wódki
- 5 łyżek miodu 

Kminek przepłukać na sitku, zalać wodą i zagotować. Po ostudzeniu połączyć z miodem i wódką. Zamknąć szczelnie słój i odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie przefiltrować przez gazę i przelać do butelek. Po 2 miesiącach nalewka jest gotowa do spożycia. Stosuje się ją w leczniczych dawkach, na poprawę trawienia i w celu załagodzenia dolegliwości żołądkowych. 




Przeczytaj też:

niedziela, 3 marca 2019

"Kuchnia wegańska. Przewodnik po produktach zastępczych" Celine Steen i Joni Marie Newman

Dziś na blogu recenzja książki, która powinna przypaść do gustu przede wszystkim weganom, ale też wegetarianom, osobom z nietolerancjami pokarmowymi i wszystkim, którzy chcą się zdrowo odżywiać. W ofercie wydawnictwa Buchmann pojawił się ciekawy poradnik kulinarny na temat kuchni wegańskiej pt. "Kuchnia wegańska. Przewodnik po produktach zastępczych" autorstwa Celine Steen i Joni Marie Newman.

"Kuchnia wegańska. Przewodnik po produktach zastępczych" Celine Steen i Joni Marie Newman











Opis szczegółowy:

Tytuł: "Kuchnia wegańska. Przewodnik po produktach zastępczych" 
Autor: Celine Steen i Joni Marie Newman
Wydawnictwo: Buchmann 
Oprawa: miękka
Liczba stron: 272
Format: 14 x 20.3 cm 
Rok wydania: 2019 r.
Cena: 39.99 zł 


Dieta wegańska to bardziej radykalna odmiana diety wegetariańskiej, która oprócz mięsa, wyklucza z jadłospisu wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak nabiał, jajka czy miód i jest ona w 100% roślinna. Niewątpliwie jest to dieta bardzo restrykcyjna i budzi kontrowersje, na pewno wymaga wiedzy i umiejętności odpowiedniego doboru produktów, tak by dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze i nie szkodzić zdrowiu, jednak wiele osób twierdzi, że na tej diecie czuje się bardzo dobrze, a ich stan zdrowia się poprawia.
Moim zdaniem jest tak, że każdy musi sobie dopasować dietę do potrzeb swojego organizmu, dlatego u różnych osób sprawdzają się różne diety, najważniejsze żeby było zdrowo. 
Sama próbowałam kilka razy stosować dietę wegetariańską, niestety mi nie wyszło, jednak udało mi się zmniejszyć ilość zjadanego mięsa i ryb na rzecz potraw warzywnych, dlatego też chętnie korzystam z takich poradników wegetariańskich i wegańskich, bo wszystkie zawarte w nich potrawy można przyrządzać jako dodatek do diety zbilansowanej. 

Jak wskazuje tytuł poradnika, jest on przeznaczony głównie dla wegan, którzy chcieliby poznać podstawy tej diety i dowiedzieć się w jaki sposób zamieniać produkty pochodzenia zwierzęcego na produkty roślinne, tak by nie odbyło się to ze szkodą dla kubków smakowych weganina :). 
Publikacja jest bardzo ładnie wydana, kolorowa, pełna efektownych zdjęć potraw wegańskich, zawiera mnóstwo ciekawych przepisów kulinarnych, a także porad i cennych informacji, z których nie tylko weganie mogą korzystać. 
Z książki dowiemy się czym zastąpić mięso, nabiał, jaja, miód, gluten, soję, cukier rafinowany i tłuszcz oraz jak z produktów zastępczych przyrządzać zdrowe, wegańskie potrawy m.in takie jak wegańskie kiełbaski do hot dogów, kotlety mielone w szałwiowym sosie z pieczarkami i cebulką, bezmięsne klopsy, pierożki serowe tiropitakia na słodko czy wegańską imitację skwarków, a to tylko kilka ciekawie brzmiących nazw potraw roślinnych. 
Myślę, że publikacja jest jak najbardziej warta polecenia dla wegan, wegetarian, osób z nietolerancjami pokarmowymi, a także dla wszystkich, którzy lubią eksperymentować w kuchni i szukają pomysłów na zdrowe, nietypowe potrawy.