Tematyka związana z wytwarzaniem własnych, domowych octów interesuje mnie już od dłuższego czasu, początkowo robiłam tylko octy jabłkowe, ale ze względu na to, że mieszkam na wsi, pod lasem i wokół mam całe bogactwo cudownych roślin leczniczych, postanowiłam tworzyć różne kompozycje octów ziołowych.
Ponieważ piję codziennie taki ocet na czczo, rozcieńczony w szklance wody, przede wszystkim lubię octy aromatyczne np. kwiatowe, dlatego już na wiosnę poluję na kwiaty mniszka lekarskiego czy bzu lilaka, a ostatnio wpadłam na pomysł, by zrobić mieszankę z lawendy, nowości w moim ogródku jaką jest szałwia muszkatołowa, liści czereśni i winogron oraz niesamowicie zdrowych liści ostrężyny (jeżyny).
Liściom jeżyny/ostrężyny muszę poświęcić osobny temat, bo niedawno dowiedziałam się, że mają one bardzo dużo właściwości odżywczych i leczniczych, oraz że są zdrowsze nawet od samych owoców, dlatego jeśli macie dostęp do tej wspaniałej rośliny, pomyślcie w jaki sposób możecie wykorzystać liście, może do zaparzania jako herbatki?
Szałwia muszkatołowa to nowość, którą sprezentowała mi sąsiadka, wcześniej nie słyszałam o tej roślince i długo nie mogłam zapamiętać tej nazwy, cały czas myliło mi się z szałwią hiszpańską :). Jest to bardzo aromatyczne, pięknie pachnące zioło, które ze względu na intensywny zapach, wykorzystywane jest w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Oczywiście jak każde wspaniałe zioło, ma ona także zastosowanie w medycynie naturalnej i liczne właściwości lecznicze, którym także należałoby poświęcić osobny temat, m.in. łagodzi stres, pomaga w utrzymaniu równowagi hormonalnej i poprawia krążenie.
Octy ziołowe można stosować na wiele różnych sposobów, posiadają one te same właściwości co popularny ocet jabłkowy, a dodatkowo zawierają w sobie wyciąg z ziół, z których są robione. Oprócz picia na czczo w celach zdrowotnych i zastosowania w kuchni, octy te można także wykorzystywać w porządkach domowych podobnie jak zwykły ocet, a także w kosmetyce. Szczególnie octy z ziół wymieszane z wodą (kilka łyżek octu na pół litra wody) dobrze sprawdzają się jako tonik do twarzy, gdyż mają właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i pielęgnacyjne, pomagają zlikwidować trądzik, zmniejszają wydzielanie sebum i przyspieszają gojenie się ran i niedoskonałości. Octy wpływają dobrze również na włosy i skórę głowy, działają kojąco, pomagają przy infekcjach skóry głowy oraz przy problemach z łupieżem, z kolei włosom nadają blasku i zapobiegają ich wypadaniu. Ocet można wmasować w skalp głowy, pozostawić na 10-15 minut i umyć delikatnym szamponem, lub można zrobić z niego płukankę i nałożyć na włosy po umyciu, pozostawić na 15-30 minut i spłukać.
Zrobienie domowych octów jest bardzo proste, wystarczy napełnić 3/4 słoja wybranym surowcem i zalać mieszanką wody z cukrem (2-4 łyżki cukru na litr wody). Słój zakryć gazą lub ściereczką i pamiętać o codziennym mieszaniu zawartości słoja drewnianą łyżką. Ocet na drugi lub trzeci dzień zacznie się pienić i fermentować, ten proces może trwać kilka tygodni (3-6 tygodni w zależności od temperatury, pogody i innych czynników), a gdy przestanie się pienić można go przelać do buteleczek i wstawić do spiżarni. Taki ocet jest już gotowy do użycia.
Jeśli chcemy zrobić octy do celów kulinarnych, można wykorzystać mocne zioła i przyprawy np. czosnek, oregano czy bazylię.
Przeczytaj też:
Ciekawe informacje, o których w sumie nie miałam pojęcia. Ja niestety nie mam możliwości tworzyć i nawet nie wiedziałam, że tak łatwo jest zrobić ocet ziołowy w domu, o ile ma się składniki :P
OdpowiedzUsuń