Czym jest upadłość konsumencka dowiesz się w dalszej części posta :).
Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i z jakiegoś niezależnego od nich powodu stali się niewypłacalni, co oznacza, że nie mają możliwości wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Według prawa takie postępowanie nazywa się postępowaniem upadłościowym wobec osób nie prowadzących działalności gospodarczej (Prawo upadłościowe art. 491 1-23). Celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest oddłużenie niewypłacalnego dłużnika lub częściowe umorzenie długów, co daje drugą szansę i pozwala stanąć na nogi osobom, które z powodu długów nie mogą normalnie żyć i funkcjonować. W takim postępowaniu dochodzi do likwidacji całego lub części majątku konsumenta, po to by po równo zaspokoić roszczenia poszczególnych wierzycieli (firm pożyczkowych, banków itp.). Zamiast toczyć indywidualne postępowania sądowe, łączy się je w jedno.
Aby ogłosić upadłość konsumencką należy złożyć specjalny wniosek do sądu, który trzeba dokładnie uzasadnić, wskazując, w jakiej sytuacji był dłużnik, zaciągając zobowiązania. Przy sporządzaniu takiego wniosku oraz podczas dalszego postępowania, warto skorzystać z pomocy prawników specjalizujących się w tego typu sprawach, przykładem może tu być pan Rafał Ptak, właściciel Kancelarii R. Ptak i Wspólnicy z Wrocławia, który ma bogate doświadczenie w prowadzeniu postępowań upadłościowych i zapewnia profesjonalną obsługę prawną. W imieniu klienta kancelaria przygotowuje wszelką dokumentację i wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, gwarantuje osobistą reprezentację przed sądem upadłościowym i monitoruje bieżące sprawy. Taka pomoc będzie bardzo przydatna dla osób, które nie znają się na prawie i mogą mieć trudności w samodzielnym sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji oraz w innych sprawach na dalszych etapach postępowania.
Skutkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest podział majątku oraz wynagrodzenia konsumenta pomiędzy poszczególnymi wierzycielami, a zajmuje się tym wyznaczony przez sąd syndyk, który sporządza inwentaryzację "masy upadłości" i przystępuje do sprzedaży majątku, jednakże nie dotyczy to przedmiotów potrzebnych do codziennej egzystencji. Konsument nie musi się obawiać, że zostanie bez dachu nad głową czy środków do życia, upadłość konsumencka ma być pomocą dla dłużnika, a nie dodatkowym obciążeniem. Niedawno wprowadzono w ustawie gruntowne zmiany dotyczące przepisów o upadłości konsumenckiej, doprecyzowano przesłanki, którymi powinien się kierować sąd przy wydzielaniu odpowiedniej kwoty niezbędnej dłużnikowi do codziennego funkcjonowania. Sąd musi brać pod uwagę koszty utrzymania, przeciętny czynsz za mieszkanie w okolicznych miejscowościach, zdolności zarobkowe upadłego i jego sytuację osobistą oraz opinię syndyka, która jednak nie jest wiążąca.
Myślę, że złożenie takiego wniosku może zdecydowanie pomóc osobie, która w wyniku różnych niepowodzeń życiowych popadła w długi, których nie jest w stanie spłacić. Zdecydowanie warto rozpatrzyć taką opcję w przypadku poważnych problemów finansowych, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Słyszeliście już o takiej możliwości dla osób poważnie zadłużonych?
Bardzo ciekawe informacje. Na pewno komuś się przydadzą :)
OdpowiedzUsuńVery interesting ^_^
OdpowiedzUsuńStaram sie raczej trzymac z daleka od dlugow
OdpowiedzUsuńOczywiście najlepiej po prostu unikać takich sytuacji, bo przecież ogromnych długów nie nabawiamy się w ciągu jednego dnia. To jest długotrwały proces. Ale jeśli już mamy taki problem, dobrze jest znać prawo, bo może być nam bardzo pomocne.
OdpowiedzUsuńPodejrzewam, że wiele osób w ogóle o tym nie słyszało. Znajomość prawa w naszym kraju niestety jest na niskim poziomie. Oczywiście od długów najlepiej trzymać się z daleka, ale jeśli już zdarzy się taka sytuacja, dobrze wiedzieć, co należałoby zrobić, aby z niej wybrnąć.
OdpowiedzUsuńInformacje o upadłości konsumenckiej są bardzo wielu osobom potrzebne. Większość nawet nie słyszała o takim rozwiązaniu, a szkoda. Tego typu upadłość, może zniwelować popadnięcie w jeszcze większe długi.
OdpowiedzUsuńTo ważny temat.
OdpowiedzUsuń