Na zewnątrz robi się coraz chłodniej i jesień daje już o sobie znać, a co za tym idzie, powoli kończy się sezon grillowy i czas pomyśleć o wyczyszczeniu, zakonserwowaniu i schowaniu grilla ogrodowego na ten okres jesienno-zimowy, w którym nie będzie on używany. Oczywiście ruszt grilla powinno się przeczyścić po każdym użyciu, ponieważ zawsze pozostają na nim resztki przypalonego jedzenia i stary przypalony tłuszcz, co może w rezultacie doprowadzić do problemów żołądkowych, jeśli ponownie będziemy na nim przyrządzać jedzenie. Ruszt można szorować za pomocą drucianego zdzieraka i pasty z poniższego przepisu, ale jest też łatwiejszy sposób na pozbycie się przypalonych resztek, otóż należy go położyć na folii aluminiowej, solidnie posypać solą, wstawić do mocno nagrzanego piekarnika i wyjąć dopiero gdy sól będzie brązowa. Na koniec usunąć sól i oczyścić ruszt za pomocą szczotki z włosiem ze stali nierdzewnej i przemyć szmatką namoczoną mieszanką wody i octu (w celu odkażenia rusztu). Aby jedzenie nie przywierało tak mocno do rusztu, posmaruj go olejem przed każdym rozpaleniem grilla.
Jeśli ruszt jest już wyszorowany, to kolejnym etapem jest wyczyszczenie obudowy grilla, a tutaj najlepiej sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej, dzięki której można usunąć mocne zabrudzenia oraz wypolerować powierzchnię grilla na błysk. Taka pasta jest naturalna, ekologiczna, nie zawiera detergentów jak środki sklepowe, jest bardzo tania, a jej zrobienie zajmuje tylko minutę.
Jak zrobić ekologiczny środek do czyszczenia grilla?
Składniki:
- 5 łyżeczek sody oczyszczonej
- 15 kropli lawendowego olejku eterycznego
- odrobina wody
Połącz sodę z taką ilością wody, aby zrobiła się gęsta pasta, następnie dodaj olejek eteryczny i dobrze wymieszaj. Kolistymi ruchami nakładaj pastę na obudowę grilla za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki, a gdy zejdą zabrudzenia, spłucz wodą lub mieszanką wody i octu destylowanego wymieszanych w równych ilościach. Na koniec wysusz i wypoleruj stal suchą szmatką.
Przeczytaj też:
Muszę wypróbować ten przepis :)
OdpowiedzUsuńPomysłowe, nigdy nie stosowałam samodzielnie zrobionych środków czyszczących grila, a powoli niestety już czas go umyć i schować :)
OdpowiedzUsuńProste i jak widać skuteczne... bez zbędnej chemii;)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)
O ale super pomysł :) Muszę zaznaczyć na swojej liście do wypróbowania :)
OdpowiedzUsuńMega przydatny post! Właśnie miałam zamiar schować grilla a totalnie nie wiedziałam jak go wcześniej wyczyścić i zadbać o niego :) Dzięki! Wypróbuję :)
OdpowiedzUsuńbuziaki!