Temat o olejku lawendowym cieszył się sporym zainteresowaniem, a mnie takie naturalne środki czystości tak zafascynowały, że postanowiłam zrobić kolejny wpis w którym znajdą się przepisy, ale tym razem z wykorzystaniem różnych olejków Optima PLUS.
Lubimy jak nasze mieszkanie ładnie pachnie, chętnie odpalamy kominki czy świece zapachowe i relaksujemy się przy przyjemnym i odprężającym aromacie, czemu więc nie zrobić sobie tej przyjemności przy okazji sprzątania?
Naturalne olejki Optima PLUS to skoncentrowane esencje ekstraktów roślinnych, posiadające właściwości terapeutyczne. Są pozyskiwane w wyniku destylacji z roślin olejkodajnych (drzew, kwiatów i ziół).
Olejki można stosować do kąpieli, masażu, aromatyzacji pomieszczeń, inhalacji lub nietypowo, według mojej dzisiejszej propozycji, do sprzątania :).
Olejki przedstawione powyżej poza swoim działaniem aromaterapeutycznym, mają wiele właściwości leczniczych i działają antybakteryjnie.
- olejek sosnowy: działa antyseptycznie i wykrztuśnie, jest pomocny przy infekcjach dróg oddechowych, grypie, kaszlu, bronchicie, astmie, a także przy zapaleniu zatok.
- olejek świerkowy: ma działanie uspokajające, kojące, antyseptyczne, przeciwbólowe i wykrztuśne, pomaga w stanach nadmiernego pobudzenia emocjonalnego, przy przeziębieniu i stanach podgorączkowych, w infekcjach górnych dróg oddechowych.
- olejek eukaliptusowy: ma działanie antyseptyczne, łagodnie pobudzające, przeciwbólowe i rozgrzewające, pomaga przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, przy bólach i zmęczeniu mięśni, a także w schorzeniach reumatycznych.
- olejek melisowy: działa uspokajająco, kojąco, antyseptycznie i przeciwbólowo, pomaga w stanach napięć nerwowych, przy bezsenności, przy złagodzeniu odczuwania objawów menopauzy, po ukąszeniach i użądleniach przez owady, przy złagodzeniu odczuwania bólów miesiączkowych. Szczegółowo opisywałam go TUTAJ
- olejek lawendowy: ma działanie uspokajające, kojące, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne, jest pomocny w stanach napięć nerwowych, przy bezsenności, przy zranieniach i skaleczeniach oraz odstrasza mole. Szczegółowo opisałam go TUTAJ
- olejek pomarańczowy: działa lekko uspokajająco i kojąco, pomaga w stanach napięć nerwowych i bezsenności, a także przy bólach i skurczach mięśni.
Olejki można kupić w cenie 9.90 zł / 10 ml (niektóre z nich są na promocji) na stronie firmy Optima PLUS >>KLIK<<
A teraz najważniejsze, czyli porządki :). Poniżej znajdziecie kilka przepisów na ekologiczne, tanie i ładnie pachnące środki czystości, które możecie zrobić w domu.
Płyn do czyszczenia ekranów:
- 1 szklanka wody
- 1 szklanka octu
- 10 kropli olejku pomarańczowego lub cytrynowego
Składniki należy połączyć w butelce ze spryskiwaczem, wstrzasnąć kilka razy. Delikatnie spryskać szmatkę i przetrzeć ekran do sucha. Przed każdym użyciem wstrząsnąć.
Środek do czyszczenia i polerowania grilla:
- 1/2 szklanki wody
- 4-5 łyżeczek sody oczyszczonej
- 10 kropli olejku lawendowego
Połącz wodę i tyle sody, żeby zrobić mazistą, ale nie za gęstą pastę. Dodaj olejek eteryczny i dobrze wymieszaj. Kolistymi ruchami nałóż miękką szmatką pastę na obudowę grilla. Spłucz czystą wodą albo mieszanką wody i octu destylowanego w równych ilościach. Na koniec wysusz i wypoleruj stal suchą szmatką.
Antybakteryjny środek do czyszczenia toalet w sprayu
- 2 szklanki wody
- 1/4 szklanki mydła kastylijskiego w płynie
- 1 łyżka olejku z drzewa herbacianego
- 10 kropli olejku eukaliptusowego lub z mięty pieprzowej
Połącz wszystkie składniki w plastikowej butelce ze spryskiwaczem i dobrze wstrząśnij. Spryskaj powierzchnie i wytrzyj wilgotną szmatką lub gąbką.
Środek usuwający osad z mydła:
- 1 łyżka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka soli
- 2 krople dowolnego olejku eterycznego
- ocet
W małej szklance połącz sodę, sól i olejek eteryczny. Dodaj tyle octu, aby powstała pasta. Nałóż na powierzchnię i szoruj wilgotną szmatką lub gąbką. Dokładnie spłucz
Płyn do podłóg o zapachu sosny
- 4 litry gorącej wody
- 2 łyżki mydła kastylijskiego w płynie
- 10 kropli sosnowego olejku eterycznego
- 5 kropli pomarańczowego olejku eterycznego
Całość mieszamy w wiadrze na mopa, wycieramy podłogę tradycyjnie zanurzając mopa w płynie :).
Odświeżacz powietrza w sprayu
W plastikowej butelce ze spryskiwaczem mieszamy 220 ml wody z 5-7 kroplami wybranego olejku eterycznego.
Płyn do mycia szyb
- 3 szklanki octu
- 1 szklanka wody
- 10 kropli cytrusowego olejku eterycznego
Składniki łączymy w butelce ze spryskiwaczem. Spryskujemy szyby i wycieramy do sucha ( płyn jest idealny również do szyb w samochodzie).
Pogromca kurzu i zarazków
- 2 szklanki wody
- 1 szklanka octu
- 1 łżeczka ekstraktu z pestek grejpfrutów
- 10 kropli olejku pomarańczowego
Składniki połącz w butelce ze spryskiwaczem. Spryskaj suchą szmatkę i wyczyść powierzchnię.
Te i mnóstwo innych przepisów ( z większą ilością składników) znjadziecie w książce "Naturalna Pani Domu" wydawnictwa Vital.
W internecie można też znaleźć wiele prostych przepisów stosowanych kiedyś przez nasze babcie. W przepisach tych przede wszystkim znajdziecie środki z dodatkiem octu, sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, cytryny i można je ulepszyć dodając różnego rodzaju olejki zapachowe, które mają działanie bakteriobójcze i nadają miksturze piękny zapach.
Życzę miłych porządków jesiennych :)
Facebook
wow ile zastosowan!
OdpowiedzUsuńMoże kiedyś ich wypróbuję. Pozdrawiam jusinx.blogspot.com.
OdpowiedzUsuńZaciekawiłaś mnie tymi przepisami, płyn do mycia podłóg o zapachu sosny to coś dla mnie.
OdpowiedzUsuńJa takich olejków nie używam, choć kiedyś kupowałam sporadycznie, były dla mnie jednak zbyt intensywnie i mocne. Podobają mi się jednak zastosowania np. do kąpieli.
OdpowiedzUsuńWspaniałą kolekcja :)
OdpowiedzUsuńniesamowite, nie miałam pojęcia, że ich taka gama jest ^^ I jeszcze terapeutyczne :D Robią wrażenie!
OdpowiedzUsuńLubię olejki, mają dużo zastosowań :)
OdpowiedzUsuńja lubię wlać olejek cytrynowy do atomizera z wodą i rozpylać po pomieszczeniu:)
OdpowiedzUsuńnigdy nie miałam olejków eterycznych ;)
OdpowiedzUsuńOlejkom zawsze mówię tak. :-)
OdpowiedzUsuńlawendowy to coś dla mojej koleżanki, ona uwielbia lawendę:)
OdpowiedzUsuńTakie naturalne środki czystości są świetne,ale mimo wszystko ni czyszczą tak jak te chemiczne,no i czasu trzeba więcej bo i przygotowanie jest konieczne.Oczywiście są też duże plusy,bo używając takich naturalnych sposobów dbamy o ekologię i zapach mamy piękny w domu :)
OdpowiedzUsuńOjeju ile Ty ich masz. :O
OdpowiedzUsuńOlejek melisowy mi się marzy <3
OdpowiedzUsuńKorzystałam kiedyś z tych olejków i przyznam, że byłam zadowolona. :) Faktem jest też, że kosztują swoje, no ale niestety za dobre rzeczy trzeba też dobrze zapłacić. ;)
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie domowe przepisy :)
OdpowiedzUsuńNiezła gromadka :D
OdpowiedzUsuńkolejne super przepisy!
OdpowiedzUsuńTakie olejki to do kąpieli i masażu by się bardzo przydały :)
OdpowiedzUsuńJuż sam ich design mnie przekonuje :)
OdpowiedzUsuńBardzo nam miło słyszeć takie pochwały o naszych olejkach eterycznych OptimaPLUS :-)
UsuńTyle cudowności
OdpowiedzUsuńnie znam:) a szkoda
OdpowiedzUsuńUwielbiam olejki eteryczne, szczególnie jako dodatek do gorącej kąpieli ;) Zaciekawił mnie olejek melisowy, nigdy nie spotkałam się z nim 'na żywo', a chętnie bym go wypróbowała.
OdpowiedzUsuńale mnogość zapachów. pięknie się prezentują :)
OdpowiedzUsuńTroszkę o nich już słyszałam:)
OdpowiedzUsuńSuper przepisy.
Pogromca kurzu i zarazków,bardzie mnie interesuje.Walczę z kurzem od dawien dawna,a ten nie chce się ode mnie wyprowadzić ;) Chyba dobrze mu się mieszka u mnie.Wszelakie PRONTA są u mnie nie skuteczne.Niestety jestem też alergikiem na roztocza kurzu domowego.
OdpowiedzUsuńWięc będę z nim walczyć dalej..