Przyprawa do bigosu :
Bigos - to tradycyjna potrawa kuchni polskiej. Jest potrawą złożoną i można przyrządzić go na wiele sposobów. Wszystkie opierają się na tych samych, zasadniczych składnikach, różniąc się jedynie niektórymi dodatkami i kolejnością ich dodawania. Podstawowymi składnikami bigosu staropolskiego jest drobno szatkowana kapusta kiszona, kapusta świeża (niekiedy używa się tylko kiszonej), różne gatunki mięsa i wędlin, suszone grzyby, suszone śliwki, cebula, wino i przyprawy, dodawanych wedle uznania przez każdą panią domu. Ze względu na jego rozgrzewające właściwości, bigos najczęściej podaje się w formie gorącej przystawki, z chlebem razowym i zimną, wytrawną lub ziołową wódką.
Skład: papryka słodka, papryka ostra, kminek, pieprz czarny, kolendra, liść laurowy, jałowiec, majeranek, ziele angielskie, sól, cukier, warzywa suszone (czosnek, cebula).
Przepis na bigos domowy: poszatkowaną kapustę kiszoną i słodką (razem około 1 kg) ugotować oddzielnie (słodką w osolonej wodzie). Mięso wieprzowe lub wołowe, dziczyznę, boczek, kiełbasę (razem około 0,5 kg) pokroić w kostkę i dusić do miękkości razem z pokrojonymi dwoma średnimi cebulami. Doprawić do smaku przyprawą do potraw VIGO. Grzyby (około 0,4 kg) pokroić i przysmażyć (suszone ugotować). Wszystkie składniki połączyć, dodać 25 g przyprawy do bigosu "Olmix", przecier pomidorowy (30% około 100g) i dusić na małym ogniu. W czasie duszenia można podlewać wytrawnym czerwonym winem, co bardzo podnosi smak bigosu. Smak bigosu podnosi również kilka suszonych śliwek.
Cena: 1.30 zł / 25 g w sklepie Kociołek Smaków >>KLIK<<
Przyprawa do flaków:
Flaki - to tradycyjna potrawa mięsna w formie gęstej zupy. Na ziemiach polskich potrawa ta była znana już w XIV wieku i należała do ulubionych potraw króla Władysława Jagiełły. Przyprawa do flaków dzięki swej oryginalnej recepturze wzbogaca walory smakowe i zapachowe przygotowywanej potrawy. Podkreśla naturalny smak zupy dodając pikantnej, ziołowej nuty i intensywnie barwiąc ją na smakowity kolor. Nadaje potrawie rosołowy smak i subtelną nutę korzenną. Pieprz czarny podnosi ostrość flaków, a papryka nadaje im piękną barwę. Dzięki tej mieszance można przyrządzić flaki bez konieczności gotowania rosołu. Przyprawa jest polecana do flaków wołowych, cielęcych i drobiowych. Powinna być dodawana do potrawy w połowie jej gotowania. Należy również pamiętać, aby flaki były gotowane aż do osiągnięcia miękkości.
Skład: pieprz czarny, papryka słodka, papryka ostra, gałka muszkatołowa, majeranek, bazylia, imbir, liść laurowy, ziele angielskie, natka pietruszki, marchew, pasternak, czosnek, sól, kwas cytrynowy - regulator kwasowości.
Przepis na flaczki: 1 kg suchych mrożonych flaków obgotować w wodzie, odcedzić. Ponownie gotować w około 2 litrach wody wraz z mieszanką warzyw suszonych (2-3 łyżki). Gotować do miękkości. Przed końcem gotowania dodać 25 g przyprawy do flaków. Propozycja: flaczki można zagęścić zasmażką, zbielić śmietaną lub doprawić według uznania.
Cena: 1.30 zł / 25 g TUTAJ
Kilka słów ode mnie: Przyprawy umieszczone są w małych foliowych torebeczkach, na górze znajduje się tekturowa nakładka ze szczegółowym opisem. Aby wydobyć przyprawę wystarczy obciąć nakładkę w połowie, dzięki temu produkt się nie wysypie i nie potrzeba nawet specjalnego zamykania w postaci spinacza.
Przyprawy są naturalne, nie zawierają konserwantów i wzmacniaczy smaku
Mieszanki zdecydowanie ułatwiają przyrządzenie takich dań jak bigos czy flaki. Nadają potrawom świetny smak, nie trzeba kupować pojedynczych przypraw oddzielnie, gdyż tutaj są odpowiednie proporcje tak by z niczym nie przesadzić.
Przyznam, że dla mnie taka kompozycja to nowość, zawsze stosowałam zwykłe pojedyncze przyprawy jak pieprz, sól czy majeranek. Patrząc na skład przypraw z Kociołka Smaków, wielu składników nigdy nie dodawałam to bigosu i flaków, nawet do głowy by mi nie przyszło że mogłabym dosypać przypraw takich jak kolendra, jałowiec czy gałka muszkatołowa.
Myślę, że takie mieszanki są dobrym urozmaiceniem dla tradycyjnych polskich dań, jeśli lubicie eksperymentować w kuchni to polecam wypróbować gotowe kompozycje przypraw z Kociołka Smaków.
Facebook
Fajne, często robię wege bigos :)
OdpowiedzUsuńMoja mama to tylko ma vegete w kuchni. =D
OdpowiedzUsuńZ Kociołka chyba jeszcze nic nie miałam :)
OdpowiedzUsuńprzypraw nigdy za wiele:) dawno bigosu nie robiłam.
OdpowiedzUsuńNic by się u mnie nie przydało, bo nie gotuję bigosu i flaków ;)
OdpowiedzUsuńSuper ! Jako , że kocham gotowac !Uwielbiam wszelakie przyprawy !
OdpowiedzUsuńFajny post ! :*
www.patryczko.blogspot.com
Zapraszam na kosmetycznych ulubienców stycznia !
flaków nie lubię, ale takie do bigosu to bym mogła mieć :D
OdpowiedzUsuńLubie czasami gotowe zestawienia przypraw :)
OdpowiedzUsuńFlaków nigdy nie robię, ale ta do bigosu jest super :)
OdpowiedzUsuńZ checia przygarnelabym taka przyprawe do bigosu ;) Uwielbiam wszelkiego rodzaju przyprawy.
OdpowiedzUsuńWłaśnie zjadłabym flaczki 😁 czasem te gotów przyprawy są bardzo przydatne.
OdpowiedzUsuńTakie mieszanki często idealnie dopełniają smak potraw ;)
OdpowiedzUsuńUwielbiam wszelkie przyprawy. Zawsze u mnie jest ich sporo ;) przypraw tej firmy jeszcze nie miałam
OdpowiedzUsuńPodobają mi się składy tych przypraw. Chętnie spróbuję u siebie w kuchni
OdpowiedzUsuńFlaków nie lubimy ale bogosik dobrze doprawiony to uwielbiamy :D
OdpowiedzUsuńDobry post i super blog!
OdpowiedzUsuńco powiesz na wzajemną obserwację?
zapraszam do siebie --> LoViseta.blogspot.com
like on facebook
Oj ale mi smaka narobiłaś na mamusiowy bigosik ;)
OdpowiedzUsuńPoproszę tą do bigosu i potraw z kapusty, bo flaków nienawidzę.
OdpowiedzUsuńZa flakami nie przepadam, ale do bigosu przyprawa by się przydała;)
OdpowiedzUsuńNice post! and You have nice blog ^^
OdpowiedzUsuńWould you like to support each other by follow on GFC & G+?
Please Let me know if you follow me and I’ll follow back!
Love xx
Official Seol ♥
lubie:)
OdpowiedzUsuńta do bigosu mogłaby mi się przydać ale flaków nie znosze :P
OdpowiedzUsuńprzypraw nigdy za dużo! nic tylko gotować :D
OdpowiedzUsuńCałkiem fajne składy maja te przyprawy. Osobiście nie gotuję ani flaków, ani bigosu, więc żadna z tych przypraw nie znalazłaby zastosowania w moim domu.
OdpowiedzUsuńCoś dla mnie ;) uwielbiam gotować
OdpowiedzUsuń