Generalnie można wyróżnić trzy typy osobowości, które kształtują się podczas rozwoju dziecka, będzie to osobowość bierna, asertywna i agresywna. To naszym, rodziców, zadaniem, jest takie podejście i wprowadzanie takich zasad w domu, które będą uczyły dziecko tego, co jest pośrodku, czyli zdrowego podejścia do życia i asertywności.
Taka lekcja, która wychodzi z domu, ma często wpływ na dalsze, dorosłe życie dziecka i jego zachowania w stosunku do innych ludzi. Czasami spotykamy na swojej drodze ludzi, którzy są zbyt ulegli i podporządkowują się otoczeniu, a także zdarzają się przypadki bardzo złośliwe i apodyktyczne, nie szanujące innych. Oczywiście po części takie zachowania mogą wynikać z osobowości, ale nie wykluczone, że są one również wyniesione z domu.
Ciekawą książeczką podejmującą właśnie temat asertywności oraz grzeczności, przeznaczoną zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, jest najnowsza publikacja Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego GWP, pod tytułem "Grzeczna niegrzeczność, czyli sposób na nadymki-drażliwce" autorstwa Jovanki Tomaszewskiej i Wojciecha Kołyszko.
Opis:
Tytuł: "Grzeczna niegrzeczność, czyli sposób na nadymki-drażliwce"
Autor: Jovanka Tomaszewska, Wojciech Kołyszko
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP
Rok wydania: 2017
Oprawa: miękka
Format: 16.5 x 23.6 cm
Liczba stron: 72
Cena: 29 zł, a stronie księgarni GWP można ją dostać już za 23 zł >>KLIK<<
Akcja książeczki rozgrywa się w dziwnym, bajkowym świecie Filajków, gdzie mieszka główna bohaterka Fiszka z rodzicami i młodszym braciszkiem. Kraina Filajków nieco różni się od naszego świata, ale pod wieloma względami jest do niego bardzo podobna. Fiszka jest dziewczynką bardzo asertywną, posiadającą własne zdanie, ale czasami także upartą i niegrzeczną, co spotyka się z niezadowoleniem ze strony rodziców.
W tej opowieści Fiszka przygotowuje się do swojego pierwszego wyjazdu w góry Kumulurado, gdzie co roku odbywa się uroczysty Taniec Radości, wykonany przez małe elfy zwane Kumulsjanami.
Niestety od samego początku Fiszka nie potrafi zapanować nad sobą i jest nieposłuszna np. w sytuacji, gdy mama każe jej posprzątać pokój, lub gdy, będąc już na Kumulurado, zbliża się do bardzo niebezpiecznych ptaszorów-buldożerów, pomimo wcześniejszego zakazu taty.
Na wycieczce dziewczynka spotyka również swojego nieznanego wcześniej kuzyna Gzymsa, który z kolei jest bardzo grzecznym i mało asertywnym dzieckiem, co spotyka się ze smutkiem i obawami ze strony jego rodziców, gdyż Gzyms nie potrafi niczego odmawiać, żeby nikogo nie urazić.
Fiszka i Gzyms spędzają na wycieczce dużo czasu, dzięki czemu uczą się od siebie i oboje zaczynają rozumieć jak ważne jest bycie asertywnym.
W pewnym momencie w tej ciekawej opowieści, pojawia się także tajemniczy Grzecznich, który sprawi, że tatuś Fiszki, również zrozumie, że w wielu sytuacjach niesłusznie oceniał swoją córkę, a fakt, że posiada ona swoje zadanie i głośno wyraża swoje poglądy, jest tak naprawdę zaletą, a nie, jak wcześniej uważał, wadą. Przez tą sytuację również on wyniósł dla siebie ważną lekcję, którą przekazał potem swojej żonie, mamie Fiszki, gdyż jej również zdarzało się źle oceniać córkę.
Od tej pory rodzina Filajków bardzo się zmieniła i wprowadziła Domowy Kodeks Porozumienia, będący zbiorem ważnych zasad, które powinny być stosowane w każdym domu.
Książeczka oprócz ciekawej opowieści i przepięknych ilustracji, zawiera również ćwiczenia, które umieszczone są na końcu każdego rozdziału. Zachęcają one do wspólnego zastanowienia się jakie emocje towarzyszyły bohaterom w danej sytuacji, co ma ułatwić wzajemne zrozumienie rodziców i dzieci.
Na końcu publikacji są także Strony dla Dużych i Małych, w których można znaleźć sporo pomocnych informacji na temat grzeczności i asertywności, oraz sugestie jak zdobytą wiedzę wykorzystać w życiu.
Myślę, że taka psychoedukacyjna bajka, przyda się każdemu rodzicowi i dziecku, może ona zmienić podejście rodziców na temat grzeczności i asertywności, a także ułatwić zrozumienie emocji jakie towarzyszą dzieciom i rodzicom w różnych sytuacjach.
Tego typu publikacje dają do myślenia i pomagają rodzicom w wychowywaniu swoich pociech, dlatego książeczkę "Grzeczna niegrzeczność, czyli sposób na nadymki-drażliwce" jak najbardziej polecam.
Facebook
Bardzo fajna i ciekawa, chętnie bym ją poznała ;)
OdpowiedzUsuńThanks a lot :D
OdpowiedzUsuńsounds super interesting and seems to be super educational. :D
NEW OUTFIT POST | How Important is Your DREAM?
Instagram ∫ Facebook Official Page ∫ Miguel Gouveia / Blog Pieces Of Me :D
warta uwagi pozycja dla dzieci... i nie tylko
OdpowiedzUsuńGENIALNE ilustracje <3
OdpowiedzUsuńHello, there are nice pictures in this book. Have a nice day. Best regards Jana
OdpowiedzUsuńMuito bacana o livro, é um excelente livro para as crianças e sempre bom ensinar a criança desde cedo a se interessar por livros, pois os livros são as melhores companhia para elas, bjs.
OdpowiedzUsuńhttp://www.lucimarmoreira.com/
Bardzo ciekawa książka, fajnie, że powstają takie nietypowe projekty!
OdpowiedzUsuńGreat book!
OdpowiedzUsuńNice post!
OdpowiedzUsuńit's so cute! and it seems super educational!
OdpowiedzUsuńxoxo
http://lecaferouge.blogspot.com.br/
Bardzo fajna ta książka.
OdpowiedzUsuńbardzo ciekawie wygląda ta książka. Asertywność jest cechą pożądaną u dzieci, jednak czy u dorosłych również? Wydaje mi się, że to zależy od wielu czynników. Np od charakteru pracy. każda cecha charakteru ma swoje plusy i minusy:)
OdpowiedzUsuńThanks for the interesting post! Have a nice day)
OdpowiedzUsuń