wtorek, 9 maja 2017

Jak usunąć osad z kamienia domowymi sposobami?

Kamień w łazience pojawia się najczęściej z powodu twardej wody w kranie, pewnie wielu z Was dobrze znane są te pożółkłe, nieestetyczne smugi osadzające się w wc, na dnie brodzika czy w zlewie, których nie da się usunąć zwykłą szmatką z płynem. W sklepach znajdziecie specjalne środki do usuwania kamienia, jednak najczęściej zawierają one silnie żrący kwas chlorowodorowy, rozpuszczający osad z kamienia, ale także szkodliwy dla zdrowia, szczególnie jeśli jego pozostałości zostaną np. w wannie.
Okazuje się jednak, że kamień można usunąć również ekologicznymi, domowymi sposobami, tak jak robiły to nasze babcie.



Woda i ocet

Zwykły ocet sprawdza się przy czyszczeniu różnych powierzchni, ma działanie bakteriobójcze i świetnie radzi sobie także z usuwaniem nalotu i kamienia. W tym celu należy sporządzić roztwór 2 części octu i 3 części wody, taką mieszanką przecierać osad np. na baterii łazienkowej. Jeśli samo przetarcie nie pomoże, można roztworem namoczyć szmatkę lub papierowe ręczniki i w miarę możliwości obłożyć zabrudzone miejsce na dłużej (ok. 2-3 godziny).



Niezawodna mieszanka 

W celu usuwania kamienia można stworzyć mieszankę, składającą się z produktów dostępnych w każdym domu i świetnie sprawdzających się przy ekologicznych porządkach. Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, ocet i coca-colę i taką miksturą szorować miejsca z osadem, każdy z tych składników radzi sobie z usuwaniem kamienia również stosowany solo, więc można tworzyć własne środki czystości zawierające w składzie powyższe produkty. Oprócz usuwania kamienia, taka mieszanka doskonale oczyszcza powierzchnie, dezynfekuje, odtłuszcza, a nawet usuwa pleśń.



Boraks

Niedawno na blogu pojawił się wpis o wszechstronnym zastosowaniu tego produktu w porządkach domowych, sprawdzi się on także przy usuwaniu kamienia z różnych powierzchni. Wystarczy wymieszać go z odrobiną wody i taką papką przecierać zabrudzone miejsca, lub w miarę możliwości zasypać nim osad na ok. 2-3 godziny, a następnie spłukać.



Witamina C

Trochę szkoda stosować ją do czyszczenia, ale skoro piszę o ekologicznych środkach czystości to muszę wspomnieć i o tym produkcie :). Witamina C nie tylko wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu i jest nam niezbędna do życia, ale także okazuje się być fajnym środkiem czystości. Tutaj najlepiej sprawdzi się witamina C w proszku, dostępna w każdym sklepie ze zdrową żywnością, lub witamina c w musujących tabletkach. Należy sporządzić z niej roztwór lub pastę i przecierać brudne miejsca, lub zalać je na kilka godzin, a następnie wyszorować np. wc.



Sok z cytryny

To jeszcze jeden środek czystości z powodzeniem wykorzystywany przez nasze babcie, podobnie jak w przypadku witaminy C czy kwasku cytrynowego, radzi sobie z oczyszczaniem powierzchni i usuwaniem kamienia. Można polać nim powierzchnie na których znajduje się osad, lub stworzyć mieszankę z dodatkiem powyższych składników np. z sodą oczyszczoną czy kwaskiem cytrynowym.



Ziołowy proszek do szorowania

Proszek doskonale usuwa brud i osad, pozostawiając przy tym świeży zapach 

Składniki:

- szklanka sody oczyszczonej
- 1/4 szklanki zmielonych, suszonych liści szałwii
- 1/4 szklanki zgniecionych liści rozmarynu
- 1 łyżeczka winnego kamienia 

Składniki połączyć w plastikowym pojemniczku, wsypywać niewielką ilość na powierzchnie i szorować gąbką lub ściereczką, następnie dobrze spłukać. 



Do środków czystości domowej roboty, możecie dodawać naturalne olejki eteryczne, które nadadzą im ładny zapach, ale także mają właściwości bakteriobójcze, co jeszcze bardziej poprawia jakość płynu czy pasty do szorowania. 




Znacie takie domowe sposoby na usuwanie kamienia? 




7 komentarzy:

  1. Często używam wody z octem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Woda, ocet, sok z cytryny - taką mieszankę najczęściej stosuję :) Zrobię taki ziołowy proszek do szorowania :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Interesting post! Thanks for sharing! 😘😘😘

    OdpowiedzUsuń
  4. z tą witaminą C to jestem zaskoczona

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja często stosuję sodę, ocet i sok z cytryny, czasem też colę. Ten ziołowy proszek muszę wypróbować:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Zawsze zaskakuje mnie ile przydatnych informacji zyskuję podczas wizyty na Twoim blogu :D Znany był mi tylko ocet i sok z cytryny :D

    OdpowiedzUsuń