W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście ponowne wypranie ubrań, ale nie zawsze to pomaga w 100%, zdarza się również, że zapach jest na tyle delikatny, że ponowne pranie nie jest konieczne lub nie masz na to czasu, albo po prostu dotyczy to takich elementów garderoby jak skarpetki.
W takiej sytuacji, dobrze jest zastosować inne metody, które pomogą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.
Prasowanie
Czasami wystarczy ubrania wyprasować w wysokiej temperaturze, oczywiście nie każde ubranie da się w ten sposób potraktować żelazkiem, ale te które dobrze znoszą wysokie temperatury warto prasować. Gorące temperatury mogą zabić bakterie odpowiedzialne na przykry zapach.
Zamrażanie
Tutaj działa podobna zasada jak przy prasowaniu, tyle że bakterie zabija się niskimi temperaturami. Włożenie ubrania na kilka godzin do zamrażarki może pomóc w pozbyciu się przykrego zapachu.
Alkohol
Skuteczną metodą jest również potraktowanie ubrań alkoholem, mogą to być perfumy na bazie alkoholu, wódka lub spirytus salicylowy dolane do spryskiwacza, najlepiej z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych. Tą metodę dobrze jest połączyć z prasowaniem, wtedy podwójnie walczymy z zapachem stęchlizny. Po użyciu alkoholu dobrze byłoby dodatkowo przewietrzyć ubrania, aby nie zostać posądzonym o pijaństwo :D.
Odświeżacz do tkanin
Odświeżacz do tkanin to świetny pomysł na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu nie tylko z ubrań, ale innych rzeczy jak tapicerka, czy dywan. Do wykonania takiego odświeżacza potrzebne będą:
- 1 1/2 szklanka wody
- łyżka sody oczyszczonej
- 2 łyżki płynu do płukania tkanin
- kilka kropel naturalnego olejku zapachowego np. sosnowego
Składniki wymieszać w butelce z atomizerem, a przed użyciem dobrze wstrząsnąć.
Soda oczyszczona i olejek sosnowy
Jeśli zdecydujesz się na pranie ubrań, możesz zwiększyć działanie proszku do prania poprzez dodanie sody oczyszczonej i olejku sosnowego, te produkty pomogą zwalczyć nieprzyjemny zapach.
Jak zapobiegać powstawaniu zapachu stęchlizny?
Aby nieprzyjemny zapach na ubraniach i innych rzeczach się nie pojawiał, przede wszystkim trzeba zlokalizować jego źródło. Należy pamiętać o tym, że na mocno stęchłych rzeczach pojawiają się zarodki grzybów i pleśni, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, więc jeśli przyczyną pojawiania się takich zapachów jest wilgoć w mieszkaniu, to trzeba pomyśleć o remoncie, a także pozbyć się wszelkich rzeczy, na których jest pleśń, mogą to być np. stare meble, dywany itp.
Jeśli natomiast lekki zapach stęchlizny pojawia się sporadycznie, przyczyną najprawdopodobniej są błędy podczas prania, suszenia i przechowywania ubrań, których możesz uniknąć, stosując się do poniższych zasad:
- wyciągaj ubrania z pralki od razu po wypraniu, długotrwałe trzymanie mokrych rzeczy w pralce, może przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnego zapachu.
- susz ubrania na słońcu lub w ciepłym pomieszczeniu, suszenie ich w pomieszczeniach zimnych i wilgotnych zdecydowanie wpływa na pojawianie się zapachu stęchlizny
- susząc ubrania nie wieszaj ich zbyt gęsto, gdyż to może spowodować, że ubrania będą niedosuszone w niektórych miejscach.
- dbaj o czystość pralki, czasami to ona może być przyczyną pojawiania się nieprzyjemnego zapachu na ubraniach, dlatego co jakiś czas trzeba robić pranie np. pościeli, w najwyższych temperaturach, a także czyścić ją i wietrzyć po każdym praniu.
- dbaj o czystość szafy, jeśli nie jest spleśniała i nie wymaga natychmiastowego wyrzucenia, może być po prostu rzadko myta i wietrzona, dlatego warto pamiętać by robić to częściej, oraz co jakiś czas przecierać ją wodą z octem, który zabija bakterie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz