środa, 20 września 2017

Jak czyścić powierzchnię z korka?

Korek to świetny materiał wykorzystywany na różne sposoby np. jako zatyczka do wina, uchwyt do wędki, element obuwia, tablica organizacyjna, a także w wystroju wnętrz świetnie sprawdza się na podłodze i ścianie. Utrzymanie korkowej powierzchni może być łatwe, jeżeli brud i kurz usuwany jest regularnie.
Poniżej kilka porad jak dbać o taką powierzchnię.

powierzchnia z korka, czyszczenie, korkowa, korek, mycie, porady, praktyczny poradnik, pani domu blog, porządki, konserwacja



1. Mycie dużych powierzchni z korka

Korkowe powierzchnie nie sprawiają większych problemów jeśli chodzi o mycie i konserwację, można to robić w standardowy sposób, czyli najpierw pozbyć się kurzu i paprochów za pomocą odkurzacza, szczotki, bądź specjalnej miotełki do kurzu (jeśli powierzchnia jest pionowa np. duża tablica organizacyjna).
Do mycia można stosować środki dostępne w sklepach lub zrobić swój własny domowy płyn z mydłem, octem i wodą - litr ciepłej wody połączyć z 1/4 szklanki białego octu i odrobiną łagodnego mydła. 
Stosując różne środki chemiczne należy uważać, by do mycia korka nie używać płynów z wybielaczem, gdyż może on odbarwić korek.
Do przecierania powierzchni z korka najlepiej użyć miękkiego mopa lub szmatki, należy pamiętać o tym, by dobrze je wycisnąć przed użyciem, ponieważ nadmiar wody nie wpływa dobrze na korek i może go uszkodzić.




2. Czyszczenie małych przedmiotów z korka 

Drobne elementy z korka myjemy pod bieżącą wodą lub w przypadku takich produktów jak buty, najlepiej przetrzeć je wilgotną szmatką. 
Tutaj, podobnie jak przy dużych korkowych powierzchniach, możemy do mycia zastosować roztwór z wody, mydła i octu, lub przecierać samą wodą wymieszaną z mydłem. 
Po dokładnym wyczyszczeniu, elementy korkowe należy dokładnie osuszyć za pomocą suchej szmatki i pozostawić na noc do wyschnięcia, zanim będziemy ich używać.
Przy twardych i mocnych zabrudzeniach, które wymagają dokładniejszego szorowania, warto zrobić pastę z boraksu, należy go wymieszać z taką ilością wody, by uzyskać konsystencję pasty. Następnie za pomocą szczoteczki wcieramy pastę w powierzchnię z korka i szorujemy aż brud zejdzie, jeśli jest oporny można pozostawić pastę na noc, a następnie dokładnie spłukać i wysuszyć suchą szmatką. 




3. Dodatkowe wskazówki

Dezynfekcja korka - przy niektórych produktach z korka wymagana jest dodatkowa dezynfekcja, dotyczy to głównie elementów, z których korzystamy w kuchni np. maty pod talerze czy zatyczki do wina, na których mogą zbierać się różne bakterie. W takiej sytuacji dobrze jest zastosować nadtlenek wodoru, czyli wodę utlenioną, która dokładnie odkazi powierzchnię. Wody utlenionej nie trzeba rozcieńczać, ani spłukiwać po zastosowaniu, wystarczy nawilżyć nią szmatkę, przetrzeć korek i pozostawić do wyschnięcia.


Zdzieranie zabrudzonej powierzchni - gdy powierzchnia korkowa jest już stara, może posiadać zabrudzenia, których ciężko się pozbyć za pomocą zwykłego mycia lub szorowania, wówczas można przetrzeć powierzchnię papierem ściernym, posiadającym bardzo drobne ziarno (nie częściej jak 1-2 razy do roku). 
Podczas używania papieru ściernego, unikamy szlifowania w kręgach, najlepiej przecierać powierzchnię w jednym kierunku. Ta metoda pozwoli pozbyć się wszelkich warstw brudu, ale również zetrze górną warstwę korka, więc nie należy jej stosować często i najlepiej wówczas, gdy jest to naprawdę konieczne. 


Ochrona i uszczelnianie korka - w tym celu najlepiej użyć komercyjnych uszczelniaczy dostępnych w sklepach. W przypadku podłóg, warto skonsultować się z producentem lub sprzedawcą w celu ustalenia najlepszego środka do uszczelniania i ochrony podłóg korkowych. 
Jeśli chodzi o pozostałe produkty, można użyć tutaj środki przeznaczone do konserwacji i uszczelniania korkowych butów. Takie środki sprawią, że powierzchnia będzie dłużej utrzymywać się w czystości, a także przedłużą żywotność korkowych wyrobów.




11 komentarzy:

  1. Teraz już wiem jak wyczyścić moje podkładki 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. ja akurat nie mam żadnych przedmiotów z korka a zawsze chciałam mieć tablicę

    OdpowiedzUsuń
  3. Mało u mnie rzeczy z korka, ale post przyda się na przyszłość :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cara Rose, veramente una bella informazione questa, pulire le grandi aree di zucchero che succede quando si fanno dolci.
    Ciao buona giornata con un forte abbraccio e un sorriso:-)
    Tomaso

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja zazwyczaj czyszczę swoją tablicę tak, jak meble :P

    OdpowiedzUsuń
  6. Przydatne porady, wypróbuję u siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Dodam do zakładek, bo moja koleżanka ostatnio szukała sposobów. :)
    mój blog

    OdpowiedzUsuń
  8. Great post hon! xx

    https://ohmymascara.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  9. My w sumie to w ogóle korków nie używamy :)

    OdpowiedzUsuń
  10. U mnie nic korkowego akurat nie ma :)

    OdpowiedzUsuń
  11. A ja mam cały przedpokój w korku :)

    OdpowiedzUsuń