czwartek, 7 września 2017

Zarabianie na blogu - Kiedy i jak założyć działalność gospodarczą?

Większość osób rozpoczynających swoją przygodę z blogowaniem, pragnie, by ich blogi rozwijały się i zyskały jak największą popularność, co najczęściej wiąże się również z uzyskaniem dodatkowych przychodów, a z czasem nawet z możliwością utrzymywania się z tej pasji. Chyba nie ma nic wspanialszego, jak łączenie przyjemnego z pożytecznym i zarabianie na swoim hobby. Aby jednak to było możliwe i przede wszystkim zgodne z prawem, warto już wcześniej zapoznać się z przepisami dotyczącymi możliwości zarabiania na swoich stronach oraz związanymi z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej.


Jak wiadomo, każdy dodatkowy przychów powinien być rozliczony i należy z niego odprowadzić podatek dochodowy, chyba że mieści się on w kwocie wolnej od podatku. Jeśli mamy niewielkie przychody z blogowania, najczęściej mieszczą się one właśnie w tej kwocie i wówczas należy je tylko uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym. 
Jeżeli natomiast nasze zarobki są nieco wyższe i wykraczają poza kwotę wolną od podatku, to również nie powinno stanowić żadnego problemu dla początkującego blogera, ponieważ może odprowadzać podatki sam lub najczęściej robi to zleceniodawca, z którym podpisuje się odpowiednią umowę np. umowę o dzieło.
Sytuacja zmienia się, gdy blog staje się coraz bardziej popularny i zaczynamy uzyskiwać z niego stałe dochody. Wówczas konieczne jest założenie działalności gospodarczej, w przeciwnym razie możemy mieć problemy prawne.



Kiedy należy założyć działalność gospodarczą?

Według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność (wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, zawodowa) wykonywana we własnym imieniu w sposób ciągły i zorganizowany.
Niestety w takiej sytuacji bloger musi sam zidentyfikować moment, w którym zarabianie na blogu staje się działalnością gospodarczą. Jeżeli jednak ma z tym problem, wtedy może skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli radcy prawnego, który udzieli fachowej porady i pomoże ustalić chwilę, kiedy założenie działalności będzie absolutnie konieczne. Takimi sprawami zajmuje się np. radca prawny Pan Rafał Ptak.
Z tego typu pomocy warto skorzystać również przy innych wątpliwościach np. dotyczących rozliczania się z firmami i odprowadzania podatków, gdy tej działalności nie prowadzimy, a także przy załatwianiu wszelkich formalności związanych z zakładaniem i prowadzeniem własnej firmy. Dzięki poradom uzyskanym od profesjonalisty, mamy pewność, że nasze zarobkowanie jest zgodne z prawem i nie przyjdzie nam w przyszłości płacić kolosalnych kar za niedopełnienie obowiązków.



Jak założyć działalność gospodarczą?

Samo rejestrowanie działalności nie jest procesem skomplikowanym, jednak już prowadzenie własnej firmy wiąże się z wydatkami, o czym musimy pamiętać decydując się na ten krok.
Aby dokonać rejestracji własnej działalności, należy wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć wniosek w urzędzie miasta lub gminy. Można to zrobić osobiście, albo wysłać listem poleconym lub drogą elektroniczną. Zgłoszenie wniosku CEIDG-1 jest także zgłoszeniem identyfikacyjnym do urzędu skarbowego, zgłoszeniem płatnika składek w ZUS i wpisem o nadanie numeru REGON. Do wniosku można także dołączyć zgłoszenie do podatku VAT.
Kiedy działalność jest już zalegalizowana, należy udać się do ZUS-u i zgłosić do ubezpieczenia, za które jako firma będziesz odprowadzać składki.
Jeśli decydujesz się zostać płatnikiem VAT, konieczna będzie także wizyta w urzędzie skarbowym, gdzie należy złożyć deklarację VAT-R.
Po załatwieniu tych formalności jesteś przedsiębiorcą i powinieneś posiadać następujące dokumenty:
- potwierdzenie wpisu do CEDIG
- potwierdzenie nadania numeru NIP
- potwierdzenie nadania numeru REGON
- zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS
- (opcjonalnie) zgłoszenie jako płatnik VAT



Prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma swoje plusy i minusy, z jednej strony wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami i wydatkami. Trzeba obliczać i odprowadzać podatki, opłacać składki ZUS i sporządzać niezbędną dokumentację.
Z drugiej strony daje to możliwość rozliczania kosztów firmowych, co pozwala obniżać podatek dochodowy. Dlatego warto to przekalkulować, gdyż czasami oszczędności z tytułu rozliczeń firmowych, mogą przewyższać koszty związane z prowadzeniem firmy.


26 komentarzy:

  1. It is very interesting to know this, once blogging becomes profitable, even if is very difficult for that to happen.
    Wish you a gorgeous day!
    Greetings,
    Flo

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tego, co wiem, nie można decydować się bądź też nie decydować, aby zostać płatnikiem VAT. Jest kwota, powyżej której musisz być płatnikiem VATu :). Ukochany ma firmę i trochę się na tym zna :P. Na początku nikomu to nie grozi :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest chyba kwota powyżej 200 000 rocznie, ale jak piszesz, na początku raczej nikt nie ma z tym problemu :).

      Usuń
  3. Thank you for this post! :) It is very helpful!


    Check out my blog Starshine Beauty

    https://starshinebeauty.blogspot.hr/

    Follow for follow? Let me know on my blog ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. JAk będę chciała założyć działalność gospodarczą to będę wiedziała gdzie się zgłosić :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobrze, że trafiłam na ten post. Zastanawiam się nad możliwością zarabiania z szydełkowania. Tak się tylko tak sobie myślę czy robienie na akord(dzierganie na siłę bo są zamówienia) będzie mi sprawiało przyjemność.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miałam podobny problem kiedy zaczęłam zarabiać na robótkach z papierowej wikliny, miałam dużo zamówień i siedziałam przy tym non stop, aż w końcu zniechęciłam się. Teraz tylko sporadycznie coś tworzę w ramach hobby :).

      Usuń
  6. Jeszcze o tym nie myślę, ale post przyda się na przyszłość - mam taką nadzieję :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Dobrze wiedzieć, ale póki co moje hobby to tylko hobby bez dochodów ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Very interesting! Thank you for sharing :))

    Have a nice day~

    OdpowiedzUsuń
  9. So helpfull and really interesting!
    Kisses, Paola.
    Expressyourself

    OdpowiedzUsuń
  10. This is an amazing post dear! Have a nice weekend! Kisses

    OdpowiedzUsuń
  11. Oj bardzo by się chciało zarabiać porządny pieniądze z blogowania ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja nawet gdybym miala taka mozliwosc, nie chcialabym sie wiazac w rozliczanie w PL. Zarabiajac za granica i w Polsce jest sie tylko stratnym :P

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo przydatne porady! Blog często może przekształcić się w firmę, która będzie na was zarabiać.

    OdpowiedzUsuń
  14. Posiadając bloga, założenie firmy to już niewielki problem. Można nawet ją prowadzić w formie jednoosobowej spółki, wejdź tutaj, aby doczytać więcej. Przy minimum formalności, można szybko rozpocząć działalność.

    OdpowiedzUsuń
  15. W prowadzeniu działalności gospodarczej pomocny jest podpis elektroniczny. Znacznie ułatwia komunikację z urzędami, ponieważ dzięki niemu może ona odbywać się kanałami elektronicznymi. To również spore ułatwienie w codziennych czynnościach – podpisywaniu faktur elektronicznych, zawieraniu umów czy występowaniu podczas aukcji i przetargów.

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja swoją działalność otworzyłem przy pomocy księgowej.

    OdpowiedzUsuń