środa, 18 października 2017

"IKIGAI. Japońska sztuka szczęścia" Ken Mogi

Japonia jest bardzo ciekawym krajem pod wieloma względami, dużo mówi się ostatnio o kulturze i stylu życia Japończyków, powstaje wiele książek na temat dobrego zdrowia, jakim cieszą się mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni, a także związanych z urodą i smukłą sylwetką Japonek. Jak widać wychowanie w danej kulturze, może mieć istotny wpływ na nasze życie, wydaje się, że problemy, które spotykają mieszkańców Zachodu, zupełnie nie dotykają ludzi wychowywanych w tak odmiennej kulturze, jaką jest kultura japońska.
Japończycy mają zupełnie inne podejście do życia niż mieszkańcy Europy, istotne znaczenie ma u nich zdrowa dieta i ogólny sposób odżywiania oraz aktywność fizyczna, ale tym co motywuje ich do działania oraz daje poczucie szczęścia, jest przede wszystkim odkrywanie pasji znanej pod pojęciem Ikigai.
Co to jest Ikigai? Na czym polega japońska filozofia szczęścia? Te ciekawe tematy porusza Ken Mogi w swojej najnowszej książce pt. "IKIGAI. Japońska sztuka szczęścia", z którą możemy się bliżej zapoznać dzięki Wydawnictwu Wielka Litera.









Opis szczegółowy:

Tytuł: "IKIGAI. Japońska sztuka szczęścia"
Autor: Ken Mogi 
Wydawnictwo: Wielka Litera
Format: 193 x 135 
Ilość storn: 208
Oprawa: miękka 
Rok wydania: 2017 r. 
Cena: 34.90 zł  


Ken Mogi jest Japończykiem, a z wykształcenia neurobiologiem, pisarzem i dziennikarzem mieszkającym w Tokio, do tej pory opublikował ponad sto książek popularnonaukowych, esejów i poradników, które sprzedały się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy w dwudziestu językach. 
W swojej najnowszej publikacji pt. "IKIGAI. Japońska sztuka szczęścia" Ken, na podstawie swoich obserwacji oraz zdobytej wiedzy, zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po Japonii i wyjaśnia na czym polega Ikigai i jak je osiągnąć w życiu. Książka podzielona jest na pięć filarów, które mają pomóc w dążeniu do osiągnięcia osobistego szczęścia, autor skupia się na tak istotnych elementach, jakimi są umiejętność zaczynania od małych rzeczy i cieszenia się z drobnych przyjemności, życie w harmonii, bycie tu i teraz, uwalnianie siebie czy kreatywność. Odnosząc się do licznych przykładów historycznych oraz współczesnych zaczerpniętych z japońskiego podwórka, tłumaczy czytelnikowi o co chodzi w tym magicznym pojęciu "Ikigai". 

Książka napisana jest przystępnym językiem i czyta się ją bardzo przyjemnie, oprócz informacji związanych z tematem głównym, czyli japońską filozofią szczęścia, można się z niej dowiedzieć wiele ciekawostek z różnych dziedzin dotyczących Kraju Kwitnącej Wiśni. Do tej pory jakoś nie interesowałam się szczególnie historią tego zakątka świata, więc dzięki licznym przykładom historycznym podanym w publikacji, mogłam poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Dowiedziałam się co nieco na temat japońskich porcelanowych miseczek czy sportu jakim są zapasy sumo, zostały mi także przybliżone znane osobistości, którym udało się osiągnąć Ikigai i zmienić swoje życie. Publikację z pewnością warto przeczytać, szczególnie jeśli mamy problemy z własnym życiem, nie możemy odnaleźć jego sensu, nie potrafimy się cieszyć każdym dniem. W Japonii odkrywanie swojego Ikigai, jest rzeczą naturalną, poniekąd powiązaną z tamtejszą kulturą i stylem życia, w związku z tym wiele rzeczy, które dla nas okazują się być trudnością, dla Japończyków są przyjemnością, przykładem może tutaj być choćby przejście na emeryturę, która w Polsce zazwyczaj jest wyczekiwana z utęsknieniem, gdyż praca jest dla nas złem koniecznym, a dla zdrowego Japończyka w "kwiecie wieku" w ogóle nie istnieje takie pojęcie jak emerytura, nie wyobrażają sobie życia bez pracy. Właśnie m.in. na takich przykładach z życia wziętych, autor pokazuje jakie są różnice między nami a Japończykami, jak odmienne jest podejście do życia i sposób myślenia.

Swoje osobiste szczęście może osiągnąć każdy człowiek, w każdej sytuacji, nawet w takiej, która wydaje się być krytyczna, szczęście nie jest zależne od zasobności portfela, wykształcenia czy pochodzenia, jest to coś, co jest w nas i wystarczy tylko to odkryć, poszukać w swoim wnętrzu, nauczyć się żyć tak, by każdego dnia mieć w sobie chęć i motywację do wstawania z łóżka i działania. 
Książka "IKIGAI. Japońska sztuka szczęścia" to mądrość japońska przelana na papier, skierowana do tych, którzy chcieliby zmienić swoje życie, są gotowi na rozwój i pracę nad sobą, by móc osiągnąć swoje szczęście i nauczyć się cieszyć każdym dniem. 
Jeśli bliskie są Wam tego typu publikacje, lubicie książki pomagające odkryć sens życia, lub po prostu bliska jest Wam kultura japońska i pragniecie poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, to jak najbardziej warto sięgnąć po tą nowość wydawniczą. Polecam :).




20 komentarzy:

  1. To dla mnie zupełnie coś nowego, nie mniej jdnak - mega ciekawe! :)

    buziaki!
    teddyandcrumb.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. chętnie przeczytałabym tą książkę gdybym znalazła ją w bibliotece, raczej nie kupuję takich pozycji

    OdpowiedzUsuń
  3. Coś mi się zdaje,że to dla mnie 😊 lubię taką tematykę

    www.kasinyswiat.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pewno warto przeczytać. Ja jedyne doświadczenia jakie mam z Japonią to kilkukrotnie widziałem Japończyków na starówce w Zamościu i nawet raz próbowałem się z nimi porozumieć... Choć znam tylko słowo "sake"... Ale widać że wiedzieli o czym mówię... :-) Pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie kupuję takich książek, ale gdybym miała okazje to chętnie bym przeczytała :)

    OdpowiedzUsuń
  6. słyszałam o niej mówił kiedyś Kominek - teraz Jason Hunt

    OdpowiedzUsuń
  7. Cara Rose, eccomi per un saluto giornaliero!
    Ciao e buon pomeriggio con un forte abbraccio e un sorriso:-)
    Tomaso

    OdpowiedzUsuń
  8. Chętnie przeczytałabym tę KSIĄŻKĘ :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Amazing post :) I like your blog :)

    New post https://pandawayofficial.blogspot.com/2017/10/top-6-saveta-kako-da-vam-se-kosa.html#comment-form

    OdpowiedzUsuń
  10. Z wielką chęcia przeczytam :*

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo ciekawa recenzja. Niedawno czytałam książkę o tej samej tematyce wydawnictwa Muza - pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Zaciekawiłaś mnie tą książką. Muszę poszukać ją w Bibliotece ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. fajna książka, na pewno kiedyś po nią sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń