Okazuje się, że ten uniwersalny krem ma wiele praktycznych zastosowań w pielęgnacji i nie tylko, a w dzisiejszym poście dowiesz się jak możesz go wykorzystać. Zapraszam :).
Kilka słów o marce i kultowym kremie:
Nivea (łac. niveus – śnieżnobiały) – linia produktów kosmetycznych międzynarodowego koncernu Beiersdorf AG z Hamburga w Niemczech.
Pierwszym produktem tej linii było Nivea Seife (mydło Nivea) , które zostało wprowadzone na rynek w 1906 r. przez firmę „Beiersdorf & Co”, której właścicielem był wówczas Oskar Troplowitz, farmaceuta, urodzony w 1863 roku w Gliwicach. Żona Troplowitza Gertruda nadała temu mydłu nazwę Nivea, z łacińskiego niveus/nivea/niveum (śnieżno-biały). W 1911 pojawił się słynny Nivea Creme (krem Nivea). Produkt został stworzony dzięki zakupieniu przez Oskara Troplowitza od chemika dr Isaaca Liftsūtza patentu na wytwarzanie eucerytu. Troplowitz wspólnie z dermatologiem Paulem Gersonem Unną opracowali recepturę kremu wykorzystując właściwości eucerytu jako substancji tworzącej stabilną emulsję tłuszcz-woda.
W Polsce między I a II wojną światową produkcja środków kosmetycznych z serii Nivea odbywała się firmie PEBECO Wytwórnia Specyfików Beiersdorfa Spółka z o.o. najpierw, od 1925 roku, w Katowicach, a następnie, od 1930 roku, w Poznaniu. Po II wojnie światowej produkcję kremu pod marką Nivea kontynuowała na licencji Beiersdorfa firma Pollena-Lechia w Poznaniu – obecnie Nivea Polska Sp. z o.o. – spółka-córka Beiersdorf AG. Przez pewien czas krem Nivea produkowany był także w Warszawie m.in przez firmę Uroda.
Skład kremu do skóry
Podstawą odkrycia Oskara Troplowitza był euceryt, naturalny środek emulgujący uzyskiwany z tłuszczu wełny owczej (lanoliny). Euceryt był pierwszym znanym środkiem pozwalającym na utworzenie stabilnej emulsji tłuszcz-woda. Euceryt jest alkoholem lanolinowym z wysoką zawartością cholesterolu i wykazującym niski potencjał alergiczny.
Alkohol lanolinowy to naturalny produkt składający się z mieszaniny lipidów wyekstrahowanych z wosku wełny owczej. Głównymi składnikami są: cholesterol (30%), lanosterol i związki lanosterolo-podobne (27%). Wysokołańcuchowe n-alkohole alifatyczne C18 do C30 stanowią około 20% masy.
Skład współczesnej Nivei pozostał praktycznie taki sam, jak w oryginalnym przepisie: gliceryna, pantenol, kwas cytrynowy,woda, euceryt (jako środek emulgujący) i substancje zapachowe.
Pełny skład kremu:
Aqua, Paraffinum Liquidum, Cera Microcristallina, Glycerin, Lanolin Alcohol (Eucerit®), Parafina, Panthenol, Magnesium Sulfate,Decyl Oleate, Octyldodecanol, Aluminium Stearates, Citric Acid, Magnesium Stearate, Limonene, Geraniol, Hydroxycitronellal, Linalool, Citronellol, Benzyl Benzoate, Cinnamyl Alcohol, Parfum
|
Źródło: Wikipedia
Zastosowania kremu Nivea:
Maseczka/balsam na spierzchnięte usta
Krem świetnie sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym, gdy nasze usta są spierzchnięte i narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Okazuje się, że nie trzeba stosować specjalnych balsamów i pomadek do ust, gdyż zwykły krem Nivea wspaniale koi, nawilża i natłuszcza usta, oraz działa ochronnie.
Krem do rąk oraz suchych miejsc na ciele
Tłusta konsystencja kremu Nivea sprawia, że może on być zastosowany jako balsam do ciała oraz preparat na przesuszoną i spierzchniętą skórę. Doskonale sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym jako krem ochronny do rąk, a także może być stosowany na łokcie, kolana i inne problematyczne, suche miejsca.
Maska do włosów lub na końcówki
O tym, że wszelkiego rodzaju kremy do twarzy świetnie sprawdzają się jako maski do włosów, czytałam już dawno, wiem, że jest to metoda stosowana przez niektóre gwiazdy i może okazać się dobrym sposobem na zużycie kremów, które nie sprawdzają się na twarzy i ciele. Krem Nivea dobrze natłuszcza i nawilża, dlatego co jakiś czas warto wetrzeć go w końcówki włosów, lub na całe włosy, gdy są one mocno przesuszone i zniszczone. Kremową maseczkę należy trzymać na włosach min. 15 minut, a w przypadku bardzo suchych włosów można ją nałożyć na noc podobnie jak olejki.
Preparat do skórek wokół paznokci
Niejedna z nas boryka się z problemem suchych i szorstkich skórek wokół paznokci, co zdecydowanie nie wygląda zbyt estetycznie i nie ułatwia wykonania porządnego manicure. Zazwyczaj do poprawy wyglądu skórek stosujemy specjalne produkty, które mają dość wysoką cenę, a nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Jak się okazuje zwykły, tani krem Nivea również może pomóc nam w pielęgnacji skórek wokół paznokci, odpowiednio je nawilży, zmiękczy i natłuści.
Kosmetyk do demakijażu
Krem Nivea doskonale rozpuszcza makijaż dlatego z powodzeniem może być stosowany do demakijażu, gdy akurat nie mamy pod ręką specjalnie przeznaczonego do tego kosmetyku. Stosując krem do oczyszczania twarzy przy okazji dbamy o odpowiednią pielęgnację, gdyż krem odpowiednio nawilży skórę.
Zabezpieczenie skóry przy farbowaniu włosów
Jeśli farbujesz włosy w domu, z pewnością znane Ci są plamy na skórze jakie pozostają po farbie, a potem ciężko je domyć, szczególnie przy ciemnych kolorach. Okazuje się, że nasmarowanie skóry kremem Nivea może ochronić przed plamami po farbie, zdecydowanie łatwiej będzie ją potem usunąć.
Zamiast wosku do brwi
Wiele z nas stosuje woski lub inne specjalne kosmetyki do układania brwi, jednak i tutaj zwykły krem Nivea świetnie się sprawdza, może posłużyć do ujarzmienia i układania brwi.
Baza pod makijaż
Aby makijaż był trwalszy często stosujemy specjalną bazę, jeśli nie na całą twarz to tylko pod cienie, dzięki temu kosmetyki sypkie dłużej się utrzymują i są odporne na ścieranie. Krem Nivea tutaj również znajduje zastosowanie i z powodzeniem może być wykorzystany jako baza pod makijaż.
Specjalistyczny preparat na podrażnioną skórę
Na co dzień borykamy się z różnymi problemami skórnymi, zdarzają się podrażnienia, oparzenia, otarcia czy odparzenia, w celu załagodzenia objawów i ukojenia podrażnionej skóry, stosujemy równego rodzaju specjalistyczne maści, jednak krem Nivea może okazać się tutaj równie pomocny i wart wypróbowania, gdy nie mamy pod ręką środków aptecznych.
Jako pasta do butów :)
A to jedno z najbardziej nietypowych zastosowań tego kultowego produktu, jeśli akurat skończyła się pasta do butów, krem Nivea okazuje się być świetnym zamiennikiem, bez problemu można nim wypolerować i nabłyszczyć buciki, tak by wyglądały jak nowe.
Co sądzicie o kremie Nivea? Stosujecie go na co dzień?
Krem Nivea tak jak napisalaś przez swoje dobroczynne i wielorakie zastosowanie od zawsze jest również w moim domu. Mogę dodać jeszcze jedno zastosowanie - bardzo dobry jest również po opalaniu, szczególnie jak zdarzy nam się przypiec.
OdpowiedzUsuńOh! Nostalgy... Thank you for the sharing )))
OdpowiedzUsuńnie wiedziałam, że aż tyle zastosowań może mieć taki zwykły krem :)
OdpowiedzUsuńNivea w moim domu to podstawa, ale nie slyszalam o mozliwosci jej uzycia jako bazy i maski do wlosow :-) Musze to rozwazyc :-)
OdpowiedzUsuńLubię krem Nivea, ale nie używam zbyt często :)
OdpowiedzUsuńma wiele zastosowań i zawsze mam ten krem.
OdpowiedzUsuńNivea nie az uratowała mi życie, a raczej skórę :D
OdpowiedzUsuńSzczególnie zainteresowało nas jego zastosowanie do włosów :)
OdpowiedzUsuńJestem zachwycona informacją, że może pomóc moim włoskom :)
OdpowiedzUsuńSUPER!!!
Ten krem jest tak neizaowdny i uniwersalny, ze nie wyobrażam sobie go nie mieć w domu :)
OdpowiedzUsuńJeden z must have w mojej kosmetyczce - sprawdzony chyba na wszystkim na czym można :)
OdpowiedzUsuńPamietam jeszcze czasy, gdy byl to jedyny i podstawowy kosmetyk :)
OdpowiedzUsuń