poniedziałek, 30 października 2017

Jak wyczyścić kryształowy żyrandol?

Kryształowe żyrandole znane są przede wszystkim ze starych filmów oraz zazwyczaj możemy je znaleźć w kościołach, jednak ostatnimi czasy, ze względu na modny wystrój wnętrz w stylu vintage/retro, tego typu żyrandole powracają do łask i stanowią efektowną ozdobę w wielu domach.
Kryształowe żyrandole wyglądają przepięknie, pod warunkiem, że odpowiednio o nie dbamy i czyścimy, a niestety pod tym względem są dość wymagające, ponieważ na małych kryształkach ciągle zbiera się kurz i brud, a z czasem zaczynają matowieć.
Dziś dowiesz się jak dbać o kryształowy żyrandol, by cały czas wyglądał jak nowy i zachwycał swoim pięknem. Zapraszam :)


Pierwszą rzeczą o której warto pamiętać, jest regularne pozbywanie się kurzu z żyrandolu, jak wiadomo kurz obecny jest wszędzie, dlatego aby uniknąć sytuacji, w której nawarstwiający się kurz i brud pod wpływem wilgoci przyklei się do kryształków, warto odkurzać go za pomocą specjalnej, delikatnej miotełki do kurzu, oraz w miarę możliwości polerować wilgotnymi szmatkami lub specjalnymi rękawiczkami spryskanymi np. płynem do mycia szyb. Oczywiście tutaj wszystko zależy od wysokości na jakiej znajduje się żyrandol, ponieważ nie zawsze jest możliwość czyszczenia go na bieżąco z drabiny.

Kolejną ważną kwestią jest przeprowadzenie gruntownego czyszczenia, gdy uznamy, że żyrandol jest już mocno zabrudzony. W tym celu należy go odłączyć od prądu, zdjąć z sufitu i rozmontować, ponieważ każdy element czyścimy w inny sposób:

- elementy szklane i kryształowe myjemy w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego np. płynu do mycia naczyń, a następnie płuczemy je w wodzie z octem, aby zapobiec pojawianiu się zacieków. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, na koniec można każdy kryształek polerować szmatką lub wacikiem nasączonym odrobiną alkoholu.

- elementy chromowane należy umyć wodą z mydłem, dokładnie wypłukać i wytrzeć do sucha, elementy z kutego żelaza czyścimy za pomocą szmatki nasączonej naftą, z kolei inne metalowe elementy myjemy mieszaniną wody ze spirytusem. Po zakończeniu mycia, takie metalowe elementy warto wypolerować szmatką nasączoną łagodnym roztworem wody z octem, wówczas będą mniej podatne na matowienie.

- żarówki wykręcamy i myjemy za pomocą lekko nawilżonej ściereczki, a jeśli są mocno zabrudzone, można zamiast wody użyć alkoholu. Do mycia żarówek nie stosujemy tłustych środków czystości, ponieważ ich pozostałości sprawią, że żarówki będą się nagrzewać bardziej niż powinny. 







Podobają Wam się takie żyrandole? Może macie taki w domu i podzielicie się swoimi sposobami czyszczenia? :)


18 komentarzy:

  1. ja mam 6 szklanych kloszy, bardzo delikatny żyrandol i czyszczenie go bez smug nie jest przyjemnością

    OdpowiedzUsuń
  2. ale cudo, żebym ja jeszcze miała odpowiednie zasoby :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Na szczęście nie mam takich lamp, ale bardzo mi się podobają :)

    OdpowiedzUsuń
  4. I can imagine how hard would it be to clean it all perfectly ..
    Nice post! :)

    xoxo
    www.trendsandfashionblog.pt

    OdpowiedzUsuń
  5. Cara Rose, questi tipi di lampadari sono molto belli ma richiedono una grande manutenzione.
    Ciao e buon inizio della settimana con un forte abbraccio e un sorriso:-)
    Tomaso

    OdpowiedzUsuń
  6. My mom has a crystal chandelier, thanks for the cleaning tips :)

    My Tester Mania

    OdpowiedzUsuń
  7. They are amazing! I would love to have one!

    Have a great day, kisses <3
    http://demantanosofa.blogspot.pt/

    OdpowiedzUsuń
  8. So beautiful! :) Thanks for also following me. :)
    --
    O diário da Inês | Facebook | Instagram

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie miałam takiego żyrandola, ale robi wrażenie :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Na całe szczęście nie muszę się na tym zastanawiać :)

    OdpowiedzUsuń
  11. ale piękny jest <3


    Zapraszam https://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  12. O ich czyszczenie pytaj u sprzedawcy,to zależy czy to będzie szklo, mieszanka masy szklanej z plastikiem lub samego tworzywa. Tak na sucho to np. piórko do kurzu albo woda z plynem do naczyń,w każdym razie nic mocnego, bo straci połysk..

    OdpowiedzUsuń
  13. Od zawsze marzył mi się taki żyrandol, ale powiem szczerze, że nigdy właśnie nie wiedziałam, jak to wszystko będzie wyglądało ze sprzątaniem, bo taki ogromny żyrandol przy suficie może zbierać kurzy, dlatego super, że udzielasz nam takich porad :)

    OdpowiedzUsuń