poniedziałek, 13 listopada 2017

Jak odświeżyć książki?

Każdy kto posiada swoją biblioteczkę z ulubionymi książkami, wie jak lubi się na nich zbierać kurz, dodatkowo książki często używane (np. kucharskie) mogą się brudzić i plamić, a jeśli w mieszkaniu panuje wilgoć lub zdarza Ci się czytać je w wannie, może pojawić się na nich zapach stęchlizny i pleśń. Podczas robienia generalnych porządków w domu, często zdarza się zapominać o wyczyszczeniu zakurzonych książek, a zaniedbane książki szybciej się niszczą i przestają cieszyć oko.
Dziś na blogu kilka porad związanych z oczyszczaniem i odświeżaniem książek. Zapraszam :)

odświeżanie książek, czyszczenie, odnawianie, porady, poradnik, blog, pani domu


Zanim przejdziesz do czyszczenia i odświeżania książek przygotuj sobie potrzebne akcesoria, takie jak:

- gumka do mazania - dzięki niej usuniesz ślady ołówka, smug i średnich skaz na stronach
- miękka ściereczka np. pocięty bawełniany t-shirt - dobrze sprawdza się przy delikatnym czyszczeniu powierzchownych zanieczyszczeń. Możesz także wypróbować elektrostatyczną ściereczkę, która pomoże usunąć kurz.
- do czyszczenia krawędzi stron przyda się szczoteczka do zębów lub mały pędzelek
- jeśli Twoja książka jest bardzo brudna lub zakurzona może potrzebować odkurzenia za pomocą specjalnej wąskiej nasadki z pędzlem i odkurzaczem nastawionym na niski poziom ssania. 
- do odświeżenia książki przydatne będą: soda oczyszczona, wazelina oraz chłonne ręczniki papierowe.



Generalne czyszczenie książek 

Czyszczenie zacznij od zewnętrznych krawędzi książki, możesz użyć do tego szczoteczki do zębów lub pędzelka, a także miękkiej szmatki. Trzymaj książkę mocno zamkniętą, by nie potargać kartek i delikatnie przecieraj krawędzie stron. Zachowaj ostrożność przy wszelkiego rodzaju uszkodzeniach i przetarciach. Przy mocno zakurzonych książkach możesz użyć odkurzacza z wąską ssawką zakończoną szczoteczką i delikatnie oczyszczać okładkę oraz krawędzie. 
Jeśli masz chęć i czas możesz także delikatnie przetrzeć miękką suchą szmatką lub pędzelkiem poszczególne strony, jednak to już praca dla cierpliwych :). Aby pozbyć się szybko tzw. luźnego kurzu z kartek, skieruj książkę kartkami w dół i energicznie przekartkuj.



Odświeżanie książek 

Jeśli książka ma nieprzyjemny, stęchły zapach możesz spróbować pozbyć się go za pomocą sody oczyszczonej. Umieść książkę w zamykanym pojemniku lub plastikowej torebce i wsyp do środka sodę oczyszczoną (możesz też umieścić ją pomiędzy kartkami) lub żwirek dla kota pochłaniający nieprzyjemne zapachy. Pozostaw książkę na co najmniej 12 godzin, a najlepiej na kilka dni, po tym czasie soda lub żwirek powinny pochłonąć zapach stęchlizny, a książka zostanie odświeżona.
Pamiętaj także, aby trzymać książki w miejscach suchych i czystych, by uniknąć pojawiania się takich zapachów.
Dodatkowo możesz wkładać między karki zioła i kwiaty, a w biblioteczce umieścić mydło lub woreczki zapachowe, które także odstraszą mole. 



Pozbywanie się śladów ołówka, smug i innych zabrudzeń 

Jeśli książka jest już przetarta i odkurzona, warto pozbyć się niepotrzebnych śladów z ołówka lub innych przebarwień za pomocą gumki do mazania.
Aby usunąć z kartek tłuste plamy, można spróbować przełożyć je ręcznikami papierowymi, umieścić na nich coś ciężkiego i pozostawić na kilka dni, ręczniki powinny wchłonąć tłuszcz.
Jeśli książka ma błyszczącą obwolutę, aby ją odświeżyć, pozbyć się smug i nadać połysk, warto nałożyć na miękką szmatkę odrobinę wazeliny i delikatnie wypolerować. 






Pamiętaj także, że książki dobrze trzymać z dala od promieni słonecznych, gdyż mogą szybko wypłowieć, a także w książkach klejonych, klej się zeschnie i zacznie kruszyć. 
Dobrym sposobem na pozbywanie się wilgoci z książek, jest umieszczenie pomiędzy nimi torebeczek z granulkami kwarcu krzemionki (czyli tych, które zawsze są w pudełkach po butach), jednak nie stosuj tej metody, gdy do biblioteczki mogą się dostać małe dzieci lub zwierzęta, gdyż mogłyby się zatruć granulkami. 


9 komentarzy:

  1. Czyszczenie książek przede mną, więc post bardzo mi się przyda :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Musiałem zajrzeć. Metody sprytne, co zrobić jak cały pokój zastawiony półkami z książkami? Zamiast czytać ciągle bym zajmował się sprzątaniem i reaktywacją starszych egzemplarzy. Warto zrobić osobny post o zakwaszonym papierze. Przemysłowa produkcja papieru zabiła jego jakość, ale są sposoby, by ratować pożółkłe książki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przypomniałaś nam, że musiałybyśmy się wziąć za odkurzenie naszej biblioteczki xD

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetne rady. Mam dużo książek i zawsze największym problemem jest kurz na krawędziach stron. Twoje rady przydadzą mi się w przedświątecznym sprzątaniu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Great post, thank you for sharing :))

    https://ddalginanabeauty.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Muszę i ja poczyścić swoje książki :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Great tips dear!! I will use some of that for my books! ^-^
    xoxo
    www.milleunrossetto.blogspot.it

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobre rady dla tych którzy posiadają bibliotekę z książkami.

    OdpowiedzUsuń