niedziela, 12 listopada 2017

Jak ugotować pyszny rosół?

Dziś niedziela i w ten dzień często pojawia się w polskich domach jedna z najbardziej popularnych zup, czyli rosół, o którym można powiedzieć, że jest niekwestionowanym królem wszystkich zup. Okazuje się jednak, że nie każdy potrafi go ugotować, bo tylko na pozór wydaje się to łatwe. Warto więc posiąść tę umiejętność, gdyż rosół przyrządzany według zasad sztuki kulinarnej, smakuje bosko!
Dziś na blogu krótki poradnik dotyczący gotowania rosołu. Zapraszam :).

rosół, zupa, poradnik,gotowanie, krok po kroku, przepis, kuchnia, kulinaria, kuchnia polska, pani domu, blog, gospodyni domowa


Rosół stanowi również znakomitą bazę do wielu innych zup i sosów. Można ugotować go z wołowiny, cielęciny lub drobiu, ale najsmaczniejszy i najbardziej wyrazisty w smaku jest rosół przygotowany z mieszanych mięs, z lekką przewagą wołowiny. Na rosół warto wybierać świeże mięso, ponieważ z mrożonego zwykle powstaje dość mętny, a jeżeli zależy Ci na delikatnym w smaku wywarze, ugotuj go na samym drobiu. Musisz wiedzieć, że z wołowiny czy cielęciny najlepiej się nadają dość chude kawałki z przednich części tuszy. 


Jakie składniki będą potrzebne do ugotowania pysznego rosołu?

- 3/4 kg wołowiny z kością , najlepiej szpondra, łopatki lub mostka 
- 25 dag cielęciny z kością 
- 40 dag drobiowych części rosołowych (udek, skrzydełek, szyjek)
- dużą porcję włoszczyzny (3 średniej wielkości marchewki, pół selera, dużą pietruszkę, mały por, cebulę, kawałek kapusty włoskiej)
- duży liść laurowy, 3-4 ziarenka pieprzu, po 2 ziarenka ziela angielskiego i jałowca
- koperek lub natkę pietruszki 
- sól, pieprz, opcjonalnie 3-4 łyżki maggi 

dodatkowo potrzebne będą:

- duży, 4-5 litrowy garnek
- salaterka
- drewniana łyżka
- ostry nóż
- łyżka cedzakowa
- zwykła łyżka
- gęste sitko 



Jak ugotować rosół krok po kroku? 


1. Włóż mięso do zimnej wody i postaw na ogniu 

Każdy kawałek mięsa  trzeba oczywiście najpierw dokładnie wymyć pod bieżącą wodą, a następnie przełożyć do garnka wołowinę i cielęcinę razem z przyprawami (liść laurowy, jałowiec, ziele angielskie, pieprz, ewentualnie mała gałązka lubczyku). Do garnka wlewamy ok. 3,5 litra zimnej wody, dosypujemy ok. pół łyżki soli i stawiamy garnek na małym ogniu, przykrywając pokrywką. Niech zawartość powoli dochodzi do wrzenia, w ten sposób z mięsa wyciekną do wywaru cenne soki, a o to przecież chodzi. Samo mięso niestety nie będzie soczyste, ale można z niego przyrządzić smaczny farsz do pierogów lub krokietów.



2. Obierz i wypłucz włoszczyznę 

Marchewkę, seler i pietruszkę obierz, starannie wypłucz i przełóż do salaterki. Z kapusty i pora usuń zewnętrzne liście, a resztę dokładnie wypłucz pod bieżącą wodą. Oczyszczone dorzuć do pierwszej porcji warzyw, niech czekają na swoją kolej. Po kilkunastu minutach gotowania rosołu zajrzyj do garnka, pewnie na powierzchni wody zebrała się już tzw. szumowina, więc należy ją zebrać łyżką cedzakową. Niebawem woda w garnku zacznie bulgotać, niech mięso delikatnie gotuje się ok. 30 min (gdyby w garnku był tylko drób, wystarczy 15 min). Jeśli nawet przez chwilę woda przestanie się gotować, nie zwiększaj ognia, pamiętaj, że rosół nie jest potrawą błyskawiczną, nie znosi przyspieszania i żadnych rozwiązań na skróty. Musi się gotować długo i powoli, w przeciwnym razie stanie się mętnawy i nie uzyska pożądanego smaku.



3. Wrzuć do wywaru resztę mięsa i warzywa 

Jeśli minął już wyznaczony czas, wrzuć do garnka drób oraz marchew, pietruszkę i seler. Ponieważ dość długo będą się gotowały, możesz je grubo pokroić. Przykryj garnek i znów gotuj na małym ogniu tak długo jak poprzednio. W tym czasie możesz zająć się cebulą, opcjonalnie czosnkiem (nie jest on obowiązkowy, ale jeśli chcesz by wzbogacił rosół swoim smakiem, warto wrzucić do garnka 1-2 ponacinane ząbki). Cebulę natnij w kilku miejscach i opiecz nad ogniem lub pokrój na grube plastry i przypiecz na suchej patelni. Dzięki temu rosół uzyska intensywniejszą barwę. Jeśli od wrzucenia pierwszej porcji warzyw minęło 15 minut (jeśli robisz rosół drobiowy) lub 30 minut (jeśli będzie z wołowiny lub z jej dodatkiem), wrzuć do garnka czosnek, opieczoną cebulę i pozostałe warzywa i gotuj jeszcze kilkanaście minut.



4. Dopraw rosół do smaku i odcedź 

Spróbuj rosołu i oceń, jak dużo przypraw wymaga. Na ogół wystarczy trochę soli i pieprzu, opcjonalnie maggi. Jeśli mięso jest już tak miękkie, że bez trudu odchodzi od kości, przecedź rosół do dobrze nagrzanej wazy (nie powinien wystygnąć przed podaniem!). Marchewkę możesz pokroić w kostkę i dodać do rosołu, lub nałożyć na wcześniej przygotowane talerze z makaronem razem z dodatkiem świeżej, drobno pokrojonej zielonej pietruszki, z kolei pozostałe warzywa i mięso możesz zmielić, przyprawić i użyć jako farszu do różnych dań np. pierogów, naleśników, dań warzywnych. 
Rosół można podawać w sposób tradycyjny, ze wspomnianym wcześniej cienkim makaronem (makaron nitki) lub z innymi makaronami, a także z ziemniakami, lanymi kluseczkami, kluskami wątrobianymi lub z ryżem. 


Smacznego! :)








Lubicie rosół?  :)


15 komentarzy:

  1. Ja zawsze daje do rosołu lubczyk, pietroszkę, ale nie daje wołowiny, ponieważ mojemu do końca nie pasujest jej wyrazisty smak.
    Pozdrawiam ��

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja lubię i gotuję rosół dosyć często :)

    OdpowiedzUsuń
  3. mmmm ale pyszny rosołek <3 dzisiaj niedziela więc na pewno też zjem!

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo lubię rosół :) Jest najlepszy :)

    OdpowiedzUsuń
  5. wypróbuję Twój przepis , ja jednak najbardziej lubię swój własny rosół z indyka z dużą ilością warzyw

    OdpowiedzUsuń
  6. Cara Rose, se è così famoso in Polonia, addirittura considerato il Re delle zuppe, credo proprio si buonissimo!!!
    Ciao e buona domenica con un forte abbraccio e un sorriso:-)
    Tomaso

    OdpowiedzUsuń
  7. fajny przepis

    https://hygge-blog.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  8. Thank you for the interesting post )))

    OdpowiedzUsuń
  9. Nigdy nie robiłam rosołu na wołowinie a tylko na drobiu. Twój faktycznie wygląda przepysznie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Jeśli chodzi o gotowanie to ja mam dwie lewe ręce :D Pozdrawiam jusinx.blogspot.com.

    OdpowiedzUsuń
  11. Wygląda smakowicie, u nas rosół w niedzielę to już tradycja, pewnie jak w większości domów. Zapraszam do siebie na blog, po inspiracje na to co zrobić z niedzielnego rosołu :-) www.inspirującaxlka.pl

    OdpowiedzUsuń
  12. Lubię tą zupę :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Nigdy nie byłyśmy fankami rosołu ale już pomidorowej na drugi dzień tak :D

    OdpowiedzUsuń