poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Jak zrobić różany peeling cukrowy?

Peelingi cukrowe są doskonałym dodatkiem w codziennej pielęgnacji skóry, a przyrządzone samodzielnie w domu i ładnie zapakowane, mogą stanowić również fajny pomysł na prezent.
Peeling różany z dodatkiem olejków, nie tylko pięknie pachnie i pomaga w pozbyciu się martwego naskórka, ale dodatkowo, dzięki zawartym w nim składnikom, odżywia, nawilża i działa leczniczo na skórę, pod tym względem jest zdecydowanie lepszy od drogeryjnych peelingów z parafiną i innymi nieciekawymi dodatkami. Już niedługo Dzień Matki, być może taki upominek spodobałby się Waszym Mamom? :)

różany peeling cukrowy, kosmetyki diy, kosmetyki domowej roboty, scrub, przepis, naturalne kosmetyki


Składniki:

- 3 łyżki oleju kokosowego
- 1 szklanka cukru 
- 1/2 łyżki oleju z dzikiej róży
- 1/4 łyżeczki naturalnego olejku zapachowego (absolutu) z róży 
- 1/8 łyżeczki różowej perłowej miki (naturalny pigment kosmetyczny, dostępny w sklepach z półproduktami np. do produkcji mydeł)


Jeśli olej kokosowy jest twardy, należy go trochę podgrzać, by został zmiękczony (nie musi być płynny) i połączyć z cukrem. Następnie dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. Peeling najlepiej przechowywać w efektownym szklanym słoiczku, szczelnie zamkniętym. 






Przeczytaj też:

niedziela, 29 kwietnia 2018

Miejsca, o których zapominamy podczas sprzątania

Wchodząc do pomieszczenia zazwyczaj od razu rzucają się w oczy miejsca, które wymagają sprzątania, może to być zaśmiecona podłoga, zlewozmywak wypełniony brudnymi naczyniami, sterta ubrań do prania. Każdy z nas wypracowuje w sobie nawyki związane z porządkami, są miejsca w domu, które wydają się być oczywiste do posprzątania, a są i takie, o których zdarza nam się zapominać, przez co zbiera się na nich kurz, brud i zarazki.
Dziś na blogu kilka miejsc/rzeczy, o których często zapominamy podczas sprzątania.

sprzątanie, porządki, środki czystości, porady, pani domu, blog


1. Spód mebli 

Kiedy zaglądasz pod łóżko czy sofę, zwykle masz do czynienia z kurzowymi "kulkami", które można szybko schwytać za pomocą odkurzacza lub mopa, ale gdy zajrzysz pod spód mebla, może Cię zszokować to, co się tam znajduje. Podczas sprzątania staraj się przecierać takie miejsca miotełką do kurzu i mokrą szmatką, by pozbyć się pajęczyn i innych zanieczyszczeń. Spanie na łóżku z dodatkowymi lokatorami, takimi jak pająki, to żadna przyjemność :). 



2. Ściany i listwy przypodłogowe

Kurz i brud przylegają do powierzchni pionowych i poziomych, odkryj zasłony lub żaluzje i włącz światło, a zdziwisz się jak zakurzone mogą być Twoje ściany, a w szczególności dotyczy to ścian, na których położna jest tapeta z teksturą. 
Czyszczenie ścian zacznij od góry, używając do tego najlepiej suchych ściereczek antystatycznych, które doskonale zbierają pył, kurz i inne paprochy. Pamiętaj również o przetarciu przełączników światła i miejsc wokół nich. Czyszczenie zakończ przecieraniem list podłogowych wilgotną ściereczką, ponieważ zbiera się na nich duża ilość zanieczyszczeń, a w miejscach wilgotnych, jak kuchnia czy łazienka, kurz przykleja się do powierzchni listwy i może być konieczne dokładne szorowanie. 



3. Wierzch szafek, drzwi i ramki na zdjęcia

O tych rzeczach również zdarza się zapominać podczas porządków, a zbiera się na nich najwięcej kurzu. Warto pamiętać o regularnym przecieraniu wierzchu szafek i półek, drzwi, ramek na zdjęcia, ale także o lampach i listwach sufitowych.



4. Filtry powietrza i otwory wentylacyjne 

Niezależnie od tego jaki typ filtrów jest stosowany, powinny one być regularnie czyszczone lub wymieniane, aby były skuteczne. Pamiętaj również o czyszczeniu kratek i otworów wentylacyjnych, w tych miejscach zbiera się bardzo dużo zanieczyszczeń, które z czasem przyklejają się do powierzchni i ciężko je potem umyć.



5. Podłogi w garderobach 

Większość z nas posiada w domu takie miejsca jak garderoba, czy duża szafa, w której przechowujemy dużą ilość ubrań, butów czy torebek, a czasami szafy są tak upchane ubraniami, że wysypują się one zaraz po otwarciu drzwi. Z tego względu garderoby powinny być regularnie sprzątane, a w szczególności należy pamiętać o dolnej części, zwłaszcza jeśli jest ona wyłożona wykładziną dywanową, na której może się zbierać pleśń, a także pojawiają się owady, takie jak mole czy chrząszcze dywanowe. 



6. Odkurzacze i akcesoria do sprzątania domu 

Jeśli akcesoria do sprzątania są brudne, to sprzątanie nie jest efektywne, ponieważ dodatkowo brudzimy powierzchnię zamiast ją wyczyścić. Warto zwracać uwagę na czystość wszelkiego rodzaju szczotek i miotełek do kurzu, mopów czy szmat do podłogi. Istotna jest również czystość odkurzacza i regularna wymiana worków, aby odkurzacz dobrze pochłaniał wszelkie zanieczyszczenia.
Akcesoria do sprzątania najlepiej myć po każdym użyciu w gorącej wodzie z dodatkiem płynu dezynfekującego, by pozbyć się z nich bakterii. 


7. Rośliny doniczkowe

Niezależnie od tego czy rośliny są żywe czy sztuczne, zbiera się na nich ogromna ilość kurzu, dlatego należy je myć regularnie, a większość żywych roślin dodatkowo skorzysta podczas wizyty pod prysznicem :). Jeśli rośliny są zbyt duże by opłukać je pod bieżącą wodą, użyj ściereczki z mikrofibry i przetrzyj każdy liść osobno. 
Jeśli chodzi o sztuczne rośliny, to na blogu pojawił się już wpis (mam nadzieję, że pomocny :)) o tym jak czyścić sztuczne kwiaty.






Przeczytaj też:

sobota, 28 kwietnia 2018

Czego nie powinno się myć octem?

Ocet jest doskonałym środkiem czystości wykorzystywanym w eko sprzątaniu, można go stosować do czyszczenia różnych powierzchni, do prania, do usuwania plam, do zmiękczania tkanin, do mycia kubłów na śmieci, do czyszczenia kuchni czy łazienki, jako płynu do mycia niektórych naczyń i akcesoriów kuchennych oraz w wielu innych przypadkach. Jednak nie wszędzie ocet się sprawdza, a są takie obszary, którym może nawet zaszkodzić, dlatego dziś na blogu kilka słów o tym czego nie powinno się myć octem?

eko sprzątanie, poradnik domowy, porządki, porady, pani domu, blog


1. Podłogi z twardego drewna 

Ocet jest kwaśny, dlatego może matować i niszczyć wykończenie drewnianych podłóg, zamiast tego zdecyduj się na specjalny środek do czyszczenia podłóg drewnianych, który ochroni połysk i zadba o powierzchnię, albo jeśli wolisz naturalne metody sprzątania, sięgnij po wodę z mydłem i z dodatkiem olejków eterycznych. Pamiętaj, że mycie podłóg drewnianych zbyt dużą ilością wody i środka czyszczącego nie jest wskazane, ponieważ wpływa to źle na stan podłóg i może je uszkadzać. 



2. Podłogi woskowane

Podobnie jak w przypadku podłóg z twardego drewna i tutaj kwasowość octu może usunąć połysk z podłogi i uszkodzić ją. Takie podłogi wymagają specjalnego środka czystości lub delikatnego roztworu wody z mydłem, warto do ich mycia używać mopa gąbkowego ponieważ jest on w stanie wepchnąć środek czystości w szczeliny i wyciągnąć brud. 



3. Pozbywanie się nieprzyjemnego zapachu z dywanów 

Często zaleca się stosowanie octu w przypadku poplamionych dywanów do usuwania nieprzyjemnych zapachów, jednak w tej sytuacji ocet nie działa tak dobrze, jak enzymatyczny środek do czyszczenia dywanów. Ocet może maskować nieprzyjemny zapach, ale nie wyeliminuje jego przyczyny. Aby naprawdę poradzić sobie z tym problemem trzeba zastosować środek specjalistyczny, który jest dostępny w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego i ze środkami czystości np. w dyskontach, a także w internecie. Taki środek rozpuszcza plamę i całkowicie ją eliminuje, dlatego np. w sytuacji, gdy nasz pupil posikał się na dywan, nie będzie czuł tego zapachu i nie zrobi tego ponownie w tym miejscu. 



4. Powierzchnie z naturalnego kamienia 

Kamienne powierzchnie mogą zostać uszkodzone pod wpływem kwasu octowego, dlatego najlepiej stosować specjalistyczne środki czystości do mycia podłóg czy blatów z wapienia, marmuru, trawertynu lub granitu, albo zapytać sprzedawcę o wskazówki dotyczące mycia i pielęgnacji takich powierzchni. Najczęściej wystarczy woda i miękka szmatka z mikrofibry, by kamień został dobrze umyty i świetnie się prezentował, a w celu pozbycia się bakterii można zastosować gorącą wodę z mydłem i olejkiem eterycznym, jednak powierzchnię trzeba potem dobrze przemyć wodą, by nie pozostały na niej ślady mydła. 



5. Popękane fugi 

Ocet świetnie sprawdza się przy myciu fug, usuwa z nich pleśń i wszelkie zabrudzenia, jednak w sytuacji gdy są one nieszczelne, wykruszone, popękane i w jakikolwiek sposób uszkodzone, nie zaleca się mycia ich naturalnymi środkami z octem, ponieważ może on pogorszyć ich stan, przeniknąć do przestrzeni powietrznej w zaprawie i znacznie ją osłabić. Z biegiem czasu fugi się ścierają, dlatego warto co roku sprawdzać czy nie zostały uszkodzone i nie wymagają uszczelnienia. 





Przeczytaj też:

środa, 25 kwietnia 2018

"Ogarnij się!" Sarah Knight

Rok temu na blogu pojawiła się recenzja kultowego poradnika psychologicznego (a raczej anty-poradnika) "Magia olewania" autorstwa Sary Knight, skierowanego głównie dla osób, które zbyt wiele spraw biorą w swoje ręce, wiele rzeczy robią z przymusu i obowiązku oraz zbytnio przejmują się drobiazgami. A dziś na blogu kolejna nowość tej sławnej anty-guru, czyli poradnik "Ogarnij się!", w którym autorka radzi jak wziąć sprawy w swoje ręce, dokonać wielkich życiowych zmian oraz realizować wyznaczone sobie cele i przy okazji spełniać marzenia.

książka, recenzja, wydawnictwo muza, poradnik psychologiczny, "Ogarnij się!", Sarah Knight









Opis szczegółowy:

Tytuł: "Ogarnij się!" 
Autor: Sarah Knight 
Wydawnictwo: Muza
Format: 14 x 20.3 cm
Liczba stron: 256
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2018 r.
Cena: 34.90 zł 


W poprzedniej publikacji, Sarah Knight radziła jak zacząć olewać nieistotne rzeczy, jak przestać się przejmować różnymi drobiazgami, opinią innych osób, czy rzeczami, na które nie mamy wpływu, krótko mówiąc, autorka zachęcała do tego żeby wrzucić na luz :). Z kolei w poradniku "Ogarnij się!", jak sam tytuł wskazuje, Sarah doradza jak wyjść z życiowego marazmu i małymi krokami dążyć do wyznaczonych sobie celów, czy to dotyczących sfery finansowej, czy relacji z innymi ludźmi, czy rozwoju osobistego, czyli konkretnie chodzi o taką sferę, w której dostrzegamy swój problem i do tej pory nic z nim nie robiliśmy, gdyż uznaliśmy, że to po prostu zła karma i tak musi być :). Oczywiście nie mamy wpływu na wszystko co się dzieje wokół nas, jednak są rzeczy, które zależą tylko od nas, od naszego zaangażowania, pracy nad sobą, cierpliwości, wytrwałości, zdyscyplinowania i samokontroli, a przede wszystkim od samoświadomości, bo ciężko wyznaczać sobie jakieś cele, jeśli tak naprawdę nie wiemy do czego chcemy dążyć, co jest dla nas ważne w życiu i co chcielibyśmy osiągnąć. 

Sarah Knight pokazuje na własnym przykładzie jak zmobilizować się do działania i spełniać marzenia. Przez lata oddawała się pracy, w której tak naprawdę była nieszczęśliwa, pięła się po drabinie kariery i nawet do głowy by jej wówczas nie przyszło, że mogłaby zrezygnować z tego, na co tak ciężko pracowała, mimo że było jej z tym bardzo źle. Czara goryczy przelała się, gdy Sarah wpadła w depresję i już nie była w stanie tak dalej funkcjonować, ciężko jej było wstać z łóżka, a depresja zaczęła się również objawiać problemami ze zdrowiem fizycznym, na przykład dolegliwościami żołądkowymi, co uniemożliwiało jej dalszą pracę. Wtedy to właśnie autorka postanowiła się ogarnąć i całkowicie zmienić swoje życie w kwestii zawodowej. Doszła do wniosku, że chciałaby wykonywać wolny zawód, najlepiej wygrzewając się gdzieś pod palmą w tropikach. Udało jej się wyrwać ze spirali apatii i małymi kroczkami zaczęła dążyć do realizacji wyznaczonych sobie celów, które ostatecznie zrealizowała, a teraz dzieli się swoim doświadczeniem z innymi.

Książka podzielona jest na cztery części, napisana prostym i przystępnym językiem, z dodatkiem humoru i ironii charakterystycznych dla autorki. W tekście znajdziemy wiele wyróżnień, pogrubień, ramek, co znacznie ułatwia czytanie i przyswajanie najbardziej istotnych informacji.
Myślę, że ten "anty-poradnik" przyda się każdemu, kto potrzebuje więcej kontroli nad swoim życiem i chciałby dokonać wielkich lub małych zmian, nauczyć się dążyć do realizacji wyznaczonych celów, a nie bardzo wie jak to zrobić. Autorka pokazuje jak wziąć sprawy w swoje ręce, kontrolując priorytety i przyjęte strategie działania, zachęca do ogarnięcia się i dokonania odpowiednich wyborów życiowych.



wtorek, 24 kwietnia 2018

Jak zrobić majonez z olejem kokosowym?

Majonez z olejem kokosowym zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe, które zapobiegają chorobom układu krążenia, oraz przeciwutleniacze i minerały, które wzmacniają układ odpornościowy.

majonez, olej kokosowy, przepis, blog, pani domu


Składniki:

- 2 łyżeczki musztardy Dijon
- 1 żółtko jajka
- 250 ml rozpuszczonego oleju kokosowego 
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżka octu winnego
- 1 łyżeczka soli 



Przełóż żółtko i musztardę do miski, następnie ubijaj, dodając powoli olej kokosowy. Gdy mieszanka zacznie gęstnieć, wlej ocet i pozostałą część oleju cały czas energicznie mieszając. Dopraw sokiem z cytryny i solą. Przechowuj w lodówce do tygodnia. Jeżeli majonez stężeje, włóż go do pojemnika z ciepłą wodą, aby się roztopił.






Przeczytaj też:

niedziela, 22 kwietnia 2018

Jak stosować herbatę w porządkach domowych?

Kiedy pomyślisz o kubku poplamionym brązowymi zaciekami po wypiciu herbaty, trudno uwierzyć, że może ona być świetnym domowym środkiem czystości, jednak garbnikowa gorycz herbaty dobrze radzi sobie z usuwaniem tłuszczu i kurzu, nadaje połysk ciemnym podłogom i meblom z twardego drewna, a także sprawdza się jako odświeżacz w różnych miejscach w domu lub rzeczach, takich jak obuwie.
Dziś pomysł na eko porządki z użyciem herbaty. Zapraszam :)

herbata sprzątanie, ekologiczne środki czystości, naturalna pani domu, herbata nietypowe zastosowania


1. Mycie podłóg z twardego drewna - kwas garbnikowy zawarty w czarnej herbacie doskonale oczyszcza i nadaje połysk matowej, starej podłodze z drewna, pamiętaj jednak, że herbata nie nadaje się do podłóg z paneli laminowanych. Aby umyć w naturalny i ekologiczny sposób swoją drewnianą podłogę, wystarczy zagotować wodę z dodatkiem 5-6 torebek herbaty, pozostawić na 10 minut, by nieco przestygła i ostrożnie przelać do wiaderka na mopa. W razie potrzeby można nieco obniżyć temperaturę dolewając zimnej wody. Następnie wycieramy podłogę zaczynając od mniej widocznych obszarów, by sprawdzić czy nie pojawiają się na niej jakieś przebarwienia. Jeśli nie ma żadnych problemów, umyj podłogę jak zwykle i pozostaw do wyschnięcia. 



2. Mycie szyb i luster - herbata doskonale sprawdza się przy myciu szklanych powierzchni, nadając im piękny połysk. Wystarczy przelać zimną herbatę do butelki ze spryskiwaczem i przecierać w razie potrzeby szyby, lustra i inne szklane powierzchnie. Płyn można dodatkowo wzbogacić zapachowymi olejkami eterycznymi i odrobiną octu. 



3. Mycie naczyń - mocno zabrudzone naczynia można zamoczyć w herbacie lub dodać do wody zużyte torebki po herbacie, a ta dzięki swoim właściwościom ułatwi odspojenie zbrudzeń. Taką metodę można wypróbować również przy przypalonych garnkach i patelniach.



4. Mycie mikrofalówki - zagotuj wodę z dodatkiem czarnej lub zielonej herbaty, a gdy płyn będzie wystarczająco schłodzony, umyj nim mikrofalówkę wewnątrz i na zewnątrz. Herbata nie tylko dobrze oczyści kuchenkę, ale także ją odświeży i pomoże w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów. 



5. Mycie drewnianych mebli - podobnie jak w przypadku drewnianych podłóg, herbata sprawdza się podczas mycia ciemnych drewnianych mebli, nadając im połysk i oczyszczając z kurzu oraz brudu. Wystarczy spryskać schłodzoną herbatą mebel i polerować szmatką (najlepiej z mikrofibry) aż powierzchnia będzie sucha, można też w tym celu wykorzystać zużyte torebki po herbacie i przecierać nimi drewniane powierzchnie. 



6. Pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów - herbata doskonale sprawdza się jako pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów. Możesz w tym celu zastosować herbatę liściastą lub torebkach, świeżą lub zużytą (i wysuszoną). Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z lodówki umieść w niej miseczkę z herbatą, podobnie można stosować herbatę do odświeżania szaf, szafek, szuflad czy butów. Suche liście herbaty przesyp do woreczków zapachowych z dodatkiem innych ziół i olejków eterycznych, a następnie zawieś w różnych miejscach w domu. W tym przypadku herbata nie tylko odświeża, ale również chroni przed insektami, zwłaszcza jeśli będzie wzbogacona zapachem mięty, lawendy lub cytrusa. 



7. Odświeżacz ciemnego dywanu - suche i rozkruszone liście herbaty lub fusy z torebki, można rozsypać na ciemnym dywanie w celu odświeżenia i pochłonięcia nieprzyjemnego zapachu, szczególnie jeśli dywan został czymś zalany lub zabrudzony. Liście należy pozostawić na dywanie na ok. godzinę, a następnie dokładnie odkurzyć lub wyczesać dywan. 





Przeczytaj też: 

sobota, 21 kwietnia 2018

Nietypowe rzeczy, które możesz myć w zmywarce

Zmywarka, czyli magiczne urządzenie w Twojej kuchni, które zamienia brudne naczynia w czyste, może posłużyć również do czyszczenia wielu innych rzeczy w domu, pozbycia się z nich trudnego do usunięcia brudu i zarazków. Istotna jest tutaj wiedza na temat tego co można włożyć do zmywarki, a co nie, bo w przypadku takich elementów jak drewno, żeliwo czy miedź należy być ostrożnym i postępować zgodnie ze wskazówkami producenta dotyczącymi poszczególnych przedmiotów. Najbezpieczniejszym miejscem w zmywarce jest górny kosz, ponieważ jest on najbardziej oddalony od grzałki, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia przedmiotów podczas mycia i suszenia. Jednak jest wiele rzeczy, które bez obaw można włożyć do zmywarki, a dziś na blogu kilka słów na ten temat. Pamiętaj, aby po myciu mocno zabrudzonych rzeczy dokładnie wymyć zmywarkę zanim włożysz tam naczynia po obiedzie :).

zmywarka, mycie, zmywanie, porady, poradnik, pani domu


1. Przybory i inne elementy kuchenne 

 - gąbki i szczotki kuchenne - gdy załadujesz naczynia do zmywarki, możesz w górnym koszu umieścić wszelkiego rodzaju myjki, gąbki i szczotki kuchenne, dzięki temu zostaną dokładnie wymyte i odkażone.

- filtry i pokrywy wentylatorów wyciągowych - większość wentylatorów kuchennych posiada filtr, który łapie tłuszcz unoszący się w powietrzu. Takie filtry są mocno zabrudzone i otłuszczone, bardzo ciężko jest domyć je ręcznie, dlatego warto umieścić filtr i wszystkie zdejmowane osłony w zmywarce, aby je dokładnie odtłuścić. 

- silikonowe rękawice i podstawki - umieść je w górnym koszu zmywarki, aby usunąć z nich zaschnięte resztki jedzenia i bakterie.

- talerz z kuchenki mikrofalowej - podczas czyszczenia kuchenki, umieść szklany talerz w zmywarce, co ułatwi czyszczenie, a talerz zostanie dokładnie wyparzony.

- półki i pojemniki lodówki - jeśli podczas mycia lodówki, nie chce Ci się myć ich ręcznie, możesz włożyć je do zmywarki.

- ceramiczne i metalowe uchwyty do mebli - od czasu do czasu, można dokładnie umyć i wyparzyć uchwyty czy pokrętła w kuchennych szafkach i szufladach, po wyjęciu ich z szafek, umieść je w siatkowym woreczku w górnym koszu zmywarki. Pamiętaj, aby nie wkładać gałek ręcznie malowanych, ponieważ farba może odpaść podczas mycia.



2. Domowe dekoracje i inne akcesoria wyposażenia wnętrz 

- wazony - większość wazonów i dekoracyjnych naczyń ceramicznych można łatwo wyczyścić w zmywarce. Nie ryzykuj jednak w przypadku delikatnych figurek i elementów przystrojonych złotym lub srebrnym złoceniem, ponieważ kolor może wyblaknąć, a także może się zrobić na nich odprysk. 

- oprawy oświetleniowe - szklane kule i niewielkie klosze i osłonki z lamp, świec i lamp naftowych możesz umyć na błysk w zmywarce.

- włączniki światła i zaślepki/zabezpieczenia gniazdek - z reguły są mocno upalcowane i zabrudzone, dlatego od czasu do czasu warto je zdjąć i dokładnie wymyć, jeśli posiadasz włączniki plastikowe, możesz je umyć w zmywarce w górnym koszu, pamiętaj o wykręceniu śrubek i odłożeniu ich w bezpieczne miejsce. Jeśli masz włączniki malowane, metalowe lub mosiężne, to lepiej umyj je ręcznie.

- kratki wentylacyjne HVAC - jeśli kratki nie są malowane, możesz pozbyć się z nich kurzu i lepkiego brudu, umieszczając je w zmywarce.

- akcesoria biurowe - w zmywarce można umyć też kubki na długopisy, plastikowe czy metalowe organizery na papier czy małe pojemniki na śmieci, które stoją przy biurku.



3. Akcesoria łazienkowe i kosmetyczne 

- mydelniczki i kubki na szczoteczki do zębów - mycie ich w zmywarce pomaga w pozbyciu się wszelkich zabrudzeń i bakterii.

- myjki, szczotki i gąbki prysznicowe - cotygodniowe wyparzanie ich w zmywarce pomoże w pozbyciu się bakterii i zarodków pleśni, która może się pojawiać w wilgotnych elementach. 

- organizery na kosmetyki i akcesoria urodowe - od czasu do czasu można przepuścić przez zmywarkę nieduże organizery i plastikowe pojemniki, w których trzymasz kosmetyki i wszelkiego rodzaju akcesoria kosmetyczne.

- grzebienie i szczotki do włosów - zbiera się na nich kurz, brud i bakterie, dlatego warto je co jakiś czas wyparzyć w zmywarce, pamiętaj jednak, by nie wkładać tam szczotek z naturalnym włosiem i drewnianymi uchwytami.

- narzędzia do pedicure i manicure - detergent i ciepło zmywarki pozwolą usunąć z nich wszelkiego rodzaju bakterie i grzyby. 



4. Zabawki dla dzieci 

- zabawki do kąpieli - są szczególnie narażone na pojawienie się na nich pleśni i bakterii, ponieważ często znajdują się w wilgoci, dlatego co jakiś czas warto je włożyć do górnego kosza zmywarki i dokładnie wyparzyć.

- plastikowe zabawki i klocki - małe figurki, klocki i elementy do gry należy umieścić w siateczkowym woreczku lub pojemniku w górnym koszu zmywarki w celu ułatwienia ich czyszczenia.

- smoczki i gryzaki - wymagają częstego mycia i wyparzania, dlatego również warto je umieścić w siateczkowym woreczku lub pojemniku i przepuścić przez zmywarkę.



5. Akcesoria dla zwierząt

- zabawki dla zwierząt - w zmywarce można umyć plastikowe i gumowe zabawki dla psów i kotów, dzięki temu łatwo pozbędziesz się z nich bakterii i brudu. 

- miski na żywność - jeśli zależy Ci na tym, by pupil miał czystą miskę na jedzenie i picie, przepuść ją przez zmywarkę.

- obroże i smycze - jeśli obroże i smycze są z włókien syntetycznych również możesz wyparzyć je w zmywarce, pamiętaj jednak, aby nie wkładać tam skórzanych elementów. 



6. Akcesoria ogrodowe

- narzędzia ogrodowe - wyparzenie ich w zmywarce pomoże usunąć większość grzybów, pestycydów i lepkich pozostałości, oczywiście przed włożeniem narzędzi do zmywarki warto je umyć ręcznie. Pomiń wszelkie narzędzia z drewnianymi uchwytami.

- doniczki - choroby na roślinach mogą się rozprzestrzeniać przez brudne doniczki, dlatego przed użyciem również można je wyparzyć w zmywarce i pozbyć się bakterii oraz grzybów.

- kratki grillowe - włożenie ich do zmywarki znacznie ułatwi czyszczenie i pozbywanie się tłustego nalotu oraz resztek jedzenia. 






Przeczytaj też :

piątek, 20 kwietnia 2018

Koszyk świnka z papierowej wikliny

Niedawno pokazywałam na blogu mały folkowy koszyczek jaki sobie wyplotłam na słodycze i inne drobiazgi, a dziś ciąg dalszy koszyczków, tym razem zrobiłam zwierza, który ma przypominać świnkę, a czy widoczne jest podobieństwo oceńcie sami :D. Koszyczek został pomalowany na różowo i pocieniowany białą farbą, a na koniec wzmocniony lakierem akrylowym. Widziałam podobne koszyki w internecie i bardzo spodobał mi się taki efekt, niestety zdjęcia nie oddają go tak, jak to wygląda w rzeczywistości, bo pod wpływem światła słonecznego kolory się trochę zlewają.

papierowa wiklina, robótki, rękodzieło, koszyk świnka, handmade, koszyk z papieru, plecionki, wyplatanki









Sprawdź też:

czwartek, 19 kwietnia 2018

"Otoczeni przez psychopatów" Thomas Erikson

Psychopaci kojarzą nam się przede wszystkim z seryjnymi mordercami siedzącymi w więzieniach lub z bohaterami dreszczowców, raczej rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, że takich ludzi możemy spotkać w codziennym życiu, a ich postępowanie nie musi dotyczyć tylko mordowania i innych zachowań, które najczęściej kończą się więzieniem. Okazuje się bowiem, że w społeczeństwie jest bardzo dużo ludzi o osobowości psychopatycznej, są doskonałymi manipulatorami i potrafią rujnować życie tym, których napotykają na swojej drodze, czy to w pracy, w związku, czy w rodzinie. O tym jak chronić się przed takimi jednostkami, dowiesz się z poradnika "Otoczeni przez psychopatów" autorstwa Thomasa Eriksona, naukowca i światowej klasy coacha, autora bestsellera "Otoczeni przez idiotów".

Wydawnictwo Wielka Litera, poradnik, recenzja, książka psychologiczna,









Opis szczegółowy:

Tytuł: "Otoczeni przez psychopatów" 
Autor: Thomas Erikson 
Wydawnictwo: Wielka Litera
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 14,5 x 23,5 cm
Ilość stron: 256
Rok wydania: 2018 r.
Cena: 39.90 zł 


Wydawać by się mogło, że psychopata to osoba, która na co dzień zachowuje się w sposób nieobliczalny i podejrzewam, że słysząc o takich osobach, każdy z nas pomyśli, iż bez problemu rozpoznałby takiego niebezpiecznego typa oraz trzymałby się od niego z daleka. Sama również tak myślałam, dopóki nie przeczytałam poradnika i nie uświadomiłam sobie, że jest wręcz przeciwnie. Otóż psychopata może być człowiekiem, który na pierwszy rzut oka wydaje się być chodzącym ideałem, charyzmatycznym, energicznym, uprzejmym i zawsze pomocnym, mówiącym to co chcemy usłyszeć, sprawiającym, że chcemy przebywać w jego towarzystwie i doskonale się przy nim czujemy, a wszystko to dzięki jego niesamowitym zdolnościom do manipulacji. Doskonałym przykładem sławnego psychopaty był Adolf Hitler, który jak widać bez problemu wspinał się na wyżyny kariery, a do swoich chorych, psychopatycznych poglądów potrafił przekonać niemalże całe państwo. To jest właśnie przykład tego jak działa osoba o skłonnościach psychopatycznych, a w populacji takich ludzi spotykamy na co dzień, nie mając o tym pojęcia.

Thomas Erikson, w swojej najnowszej publikacji, postanowił rozpracować tą grupę społeczną i pokazać czytelnikowi jak może sobie radzić w sytuacji, gdyby spotkał na swojej drodze człowieka o skłonnościach psychopatycznych. Na początku autor przedstawia ogólną wiedzę na temat psychopatów, kim są, jak się przed nimi bronić, dlaczego chcą wykorzystywać ludzi i w jaki sposób to robią. Następnie autor dokonuje podziału na cztery typy osobowości według modelu DISA i w zależności od tego jakim typem osobowości jesteśmy, dowiemy się jak w sprytny sposób rozpracować psychopatę, poznać jego taktykę i oprzeć się manipulacji. Wydawałoby się, że ta wiedza może być zbędna, jednak czytając podawane przez autora przykłady działania psychopatów w codziennym życiu (przykładem mogą tu być niektórzy oszuści matrymonialni) oraz statystyki ile takich jednostek zajmuje wysokie stanowiska państwowe (kilku amerykańskich prezydentów i przywódców innych państw to osoby o skłonnościach psychopatycznych), przekonałam się, że warto być uważnym na co dzień, nie ufać ślepo ludziom i dowiedzieć się jak radzić sobie, gdy taki typ pojawi się w naszym życiu. 
Myślę, że poradnik "Otoczeni przez psychopatów" jest wart polecenia dla każdego, a w szczególności dla osób, które nie posiadają rozwiniętej intuicji i wyczucia do ludzi, nie są odporne na manipulacje i łatwo dają się nabrać, a także nie mają szacunku i miłości do samych siebie, bo takie osoby, bardzo łatwo padają ofiarami różnych manipulatorów. Polecam. 



środa, 18 kwietnia 2018

Revers Cosmetics - Cienie do brwi Eyebrow Set Professional Stylist

Niedawno na blogu pojawiła się recenzja kredki do brwi marki www.reverscosmetics.pl, a dziś przyszła kolej na kompaktowy zestaw trzech cieni do brwi i wosku Eyebrow Set Professional Stylist.

cienie do powiek, revers cosmetics, eyebrow set professional stylist, opinia, blog







Od producenta:

Kompaktowy zestaw trzech cieni do brwi, wosku oraz pędzelka i gąbeczki, dzięki któremu w wygodny sposób zadbasz o nienaganny wygląd swoich brwi. Idealne dopasowane, naturalne odcienie sprawią, że Twoje brwi stają się idealnie podkreślone. Wosk pomaga utrzymać efekt makijażu na wiele godzin i doskonale sprawdza się w modelowaniu brwi. Profesjonalne modelowanie brwi teraz jeszcze łatwiejsze.

Sposób użycia: Nałóż wosk na brwi wzdłuż naturalnego ich kształtu do stworzenia idealnego łuku. Następnie użyj cienia do utrwalenia wosku i nadania mocniejszego koloru.


Cena: 12 zł 



Kilka słów ode mnie: Cienie umieszczone są w paletce podobnej do opakowań cieni do powiek, w środku znajdują się trzy matowe cienie (dwa ciemne brązy i beż), wosk oraz dwustronny aplikator, zakończony po jednej stronie płaskim pędzelkiem, a po drugiej pacynką. Całość zapakowana jest w kartonowe pudełeczko, na którym znajduje się bogaty opis produktu wraz z instrukcją jak malować brwi. 
W ofercie producenta są cztery paletki do wyboru, ja wybrałam zestaw 01 i jestem bardzo zadowolona z tej kolorystyki, ponieważ cienie świetnie sprawdzają się również na powiekach i można powiedzieć, że są produktem uniwersalnym jeśli chodzi o makijaż oczu i brwi.
Cienie mają odpowiednią, dość twardą konsystencję, nie sprawiają problemów podczas malowania, nie pylą się, nie kruszą, nie osypują i nie powodują nieestetycznych plam. Według mnie mają dobrą pigmentację, a wosk dodatkowo wzmacnia efekt i utrwala makijaż.
Cienie można ze sobą łączyć, aby uzyskać pożądany efekt i dopasować kolor do swojego typu urody. 
Jeśli stosujecie tego typu cienie do powiek, to warto wypróbować paletkę marki Revers Cosmetics, tym bardziej, że cena jest bardzo kusząca. 







wtorek, 17 kwietnia 2018

Stojak z serduszkiem z papierowej wikliny

Po kilku latach zastoju w zabawach z papierem, widzę, że teraz złapało mnie ponownie i nie mogę się oderwać od skręcania rureczek z papieru i wymyślania nowych pomysłów na plecionki. Dziś dekoracja, którą można postawić na stół, czyli taki jakby stojak, na którym można coś zawiesić, u mnie akurat pojawiło się serduszko z papierowej wikliny, ale widziałam też stojaki z gwiazdą świąteczną, albo kulą styropianową zdobioną kwiatami z bibuły/krepiny lub ozdobionymi metodą decoupage. Mój stojak jest całoroczny, ale takie typowo świąteczne stojaki również są fajnym pomysłem na dekoracje bożonarodzeniowe lub wielkanocne, myślę, że i u mnie pojawi się taka ozdoba przed świętami :).

papierowa wiklina, stojak z sercem, dekoracje i ozdoby z papieru, robótki, handmade, rękodzieło, biały stojak z zawieszką












Sprawdź też:

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

"Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą" Joanna Kłak i Anna Maria Januszczyk

Od jakiegoś czasu bardzo interesuję się tematyką związaną z tworzeniem naturalnych, domowych kosmetyków, lubię czasami nałożyć sobie na twarz owocową maseczkę, a włosy wypłukać w pokrzywowej płukance, chętnie przeglądam różne strony i poradniki, w których mogę znaleźć niezbędne informacje na temat takich domowych upiększaczy oraz zainspirować się, bo nie zawsze wiadomo jakie składniki ze sobą połączyć, aby produkt przyniósł jak najwięcej korzyści dla urody.
Jednym z ciekawych poradników związanych z naturalnymi kosmetykami diy, jest nowość Wydawnictwa Dlaczemu pt. "Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą".

Wydawnictwo Dlaczemu, Mydło i Mazidło, kosmetyki diy, naturalne, domowa pielęgnacja, książka, recenzja, receptury kosmetyczne










Opis szczegółowy:

Tytuł: "Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą"
Autor: Joanna Kłak i Anna Maria Januszczyk 
Wydawnictwo: Dlaczemu
Oprawa: Miękka 
Ilość stron: 272
Format: 19x25.5 cm 
Rok wydania: 2017 r. 
Cena: 44.90 zł 


Jak wskazuje sam tytuł, poradnik przeznaczony jest głównie dla kobiet, które chciałyby się sprawdzić w roli czarownicy :) i odbyć magiczną podróż do świata naturalnego piękna, pełnego kolorów i zapachów. Książka jest zbiorem receptur na naturalne kosmetyki, które bardzo łatwo można przygotować w domu z produktów znajdujących się w kuchennej szafce, na łąkach lub z półproduktów kosmetycznych, które bez problemu można dostać w sklepach zielarskich czy w internecie. Jednak oprócz samych przepisów, publikacja zawiera mnóstwo informacji na temat składników kosmetycznych, znajdziemy w niej analizę składów (INCI) oraz szczegółowe opisy wszelkich dodatków do kosmetyków i półproduktów, takich jak oleje, hydrolaty, glinki, błota, sole, garbniki, flawonoidy i wiele innych. Oczywiście w poradniku nie brakuje również informacji związanych z zasadami BHP podczas wyrobu naturalnych kosmetyków oraz potrzebnych przyborów, w które należy się zaopatrzyć, jeśli na poważnie myślimy o rozpoczęciu swojej przygody z naturalną pielęgnacją.

Poradnik jest bardzo przyjemny dla oka, przepisy z reguły są krótkie i zwięzłe, opatrzone dużą ilością efektownych zdjęć, na których pokazany jest gotowy produkt, jak i sposób jego przygotowania "krok po kroku" wraz z opisem. Przy niektórych recepturach znajdują się dodatkowe informacje i porady (Tipy) związane z danym kosmetykiem, lub jakimś istotnym składnikiem w nim zawartym. Książka zawiera mnóstwo kolorów, wyróżnień, ramek, a każda strona posiada wzorzyste tło, przez co publikacja przykuwa uwagę i sprawia wrażenie nieco magicznej, bajkowej księgi z zaklęciami :). 
W poradniku znajdziemy mnóstwo przepisów na kosmetyki pielęgnacyjne takie jak: toniki, maseczki, peelingi, balsamy, kremy i wszelkiego rodzaju eliksiry, większość z nich posiada pomysłową nazwę, która jest powiązana z czarownicami, zaklęciami i baśniami np. "Baśniowy eliksir księżniczki Szeherezady", "Zaczarowany peeling do ust Śpiącej Królewny" czy "Balsam na rzęsy gęste jak latająca miotła". 
Myślę, że nowość Wydawnictwa Dlaczemu "Mydło i mazidło, czyli jak zostać czarownicą" jest prawdziwym rarytasem dla osób, które lubią się bawić w alchemików i przyrządzać domowe, naturalne kosmetyki. Osobiście jestem nią zachwycona, zarówno jeśli chodzi o stronę wizualną, jak i same przepisy oraz bogatą wiedzę w niej zawartą. Jeśli interesujecie się taką tematyką lub szukacie ciekawego pomysłu na prezent, jak najbardziej polecam ten magiczny poradnik :).