Zmywarka, czyli magiczne urządzenie w Twojej kuchni, które zamienia brudne naczynia w czyste, może posłużyć również do czyszczenia wielu innych rzeczy w domu, pozbycia się z nich trudnego do usunięcia brudu i zarazków. Istotna jest tutaj wiedza na temat tego co można włożyć do zmywarki, a co nie, bo w przypadku takich elementów jak drewno, żeliwo czy miedź należy być ostrożnym i postępować zgodnie ze wskazówkami producenta dotyczącymi poszczególnych przedmiotów. Najbezpieczniejszym miejscem w zmywarce jest górny kosz, ponieważ jest on najbardziej oddalony od grzałki, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia przedmiotów podczas mycia i suszenia. Jednak jest wiele rzeczy, które bez obaw można włożyć do zmywarki, a dziś na blogu kilka słów na ten temat. Pamiętaj, aby po myciu mocno zabrudzonych rzeczy dokładnie wymyć zmywarkę zanim włożysz tam naczynia po obiedzie :).
1. Przybory i inne elementy kuchenne
- gąbki i szczotki kuchenne - gdy załadujesz naczynia do zmywarki, możesz w górnym koszu umieścić wszelkiego rodzaju myjki, gąbki i szczotki kuchenne, dzięki temu zostaną dokładnie wymyte i odkażone.
- filtry i pokrywy wentylatorów wyciągowych - większość wentylatorów kuchennych posiada filtr, który łapie tłuszcz unoszący się w powietrzu. Takie filtry są mocno zabrudzone i otłuszczone, bardzo ciężko jest domyć je ręcznie, dlatego warto umieścić filtr i wszystkie zdejmowane osłony w zmywarce, aby je dokładnie odtłuścić.
- silikonowe rękawice i podstawki - umieść je w górnym koszu zmywarki, aby usunąć z nich zaschnięte resztki jedzenia i bakterie.
- talerz z kuchenki mikrofalowej - podczas czyszczenia kuchenki, umieść szklany talerz w zmywarce, co ułatwi czyszczenie, a talerz zostanie dokładnie wyparzony.
- półki i pojemniki lodówki - jeśli podczas mycia lodówki, nie chce Ci się myć ich ręcznie, możesz włożyć je do zmywarki.
- ceramiczne i metalowe uchwyty do mebli - od czasu do czasu, można dokładnie umyć i wyparzyć uchwyty czy pokrętła w kuchennych szafkach i szufladach, po wyjęciu ich z szafek, umieść je w siatkowym woreczku w górnym koszu zmywarki. Pamiętaj, aby nie wkładać gałek ręcznie malowanych, ponieważ farba może odpaść podczas mycia.
2. Domowe dekoracje i inne akcesoria wyposażenia wnętrz
- wazony - większość wazonów i dekoracyjnych naczyń ceramicznych można łatwo wyczyścić w zmywarce. Nie ryzykuj jednak w przypadku delikatnych figurek i elementów przystrojonych złotym lub srebrnym złoceniem, ponieważ kolor może wyblaknąć, a także może się zrobić na nich odprysk.
- oprawy oświetleniowe - szklane kule i niewielkie klosze i osłonki z lamp, świec i lamp naftowych możesz umyć na błysk w zmywarce.
- włączniki światła i zaślepki/zabezpieczenia gniazdek - z reguły są mocno upalcowane i zabrudzone, dlatego od czasu do czasu warto je zdjąć i dokładnie wymyć, jeśli posiadasz włączniki plastikowe, możesz je umyć w zmywarce w górnym koszu, pamiętaj o wykręceniu śrubek i odłożeniu ich w bezpieczne miejsce. Jeśli masz włączniki malowane, metalowe lub mosiężne, to lepiej umyj je ręcznie.
- kratki wentylacyjne HVAC - jeśli kratki nie są malowane, możesz pozbyć się z nich kurzu i lepkiego brudu, umieszczając je w zmywarce.
- akcesoria biurowe - w zmywarce można umyć też kubki na długopisy, plastikowe czy metalowe organizery na papier czy małe pojemniki na śmieci, które stoją przy biurku.
3. Akcesoria łazienkowe i kosmetyczne
- mydelniczki i kubki na szczoteczki do zębów - mycie ich w zmywarce pomaga w pozbyciu się wszelkich zabrudzeń i bakterii.
- myjki, szczotki i gąbki prysznicowe - cotygodniowe wyparzanie ich w zmywarce pomoże w pozbyciu się bakterii i zarodków pleśni, która może się pojawiać w wilgotnych elementach.
- organizery na kosmetyki i akcesoria urodowe - od czasu do czasu można przepuścić przez zmywarkę nieduże organizery i plastikowe pojemniki, w których trzymasz kosmetyki i wszelkiego rodzaju akcesoria kosmetyczne.
- grzebienie i szczotki do włosów - zbiera się na nich kurz, brud i bakterie, dlatego warto je co jakiś czas wyparzyć w zmywarce, pamiętaj jednak, by nie wkładać tam szczotek z naturalnym włosiem i drewnianymi uchwytami.
- narzędzia do pedicure i manicure - detergent i ciepło zmywarki pozwolą usunąć z nich wszelkiego rodzaju bakterie i grzyby.
4. Zabawki dla dzieci
- zabawki do kąpieli - są szczególnie narażone na pojawienie się na nich pleśni i bakterii, ponieważ często znajdują się w wilgoci, dlatego co jakiś czas warto je włożyć do górnego kosza zmywarki i dokładnie wyparzyć.
- plastikowe zabawki i klocki - małe figurki, klocki i elementy do gry należy umieścić w siateczkowym woreczku lub pojemniku w górnym koszu zmywarki w celu ułatwienia ich czyszczenia.
- smoczki i gryzaki - wymagają częstego mycia i wyparzania, dlatego również warto je umieścić w siateczkowym woreczku lub pojemniku i przepuścić przez zmywarkę.
5. Akcesoria dla zwierząt
- zabawki dla zwierząt - w zmywarce można umyć plastikowe i gumowe zabawki dla psów i kotów, dzięki temu łatwo pozbędziesz się z nich bakterii i brudu.
- miski na żywność - jeśli zależy Ci na tym, by pupil miał czystą miskę na jedzenie i picie, przepuść ją przez zmywarkę.
- obroże i smycze - jeśli obroże i smycze są z włókien syntetycznych również możesz wyparzyć je w zmywarce, pamiętaj jednak, aby nie wkładać tam skórzanych elementów.
6. Akcesoria ogrodowe
- narzędzia ogrodowe - wyparzenie ich w zmywarce pomoże usunąć większość grzybów, pestycydów i lepkich pozostałości, oczywiście przed włożeniem narzędzi do zmywarki warto je umyć ręcznie. Pomiń wszelkie narzędzia z drewnianymi uchwytami.
- doniczki - choroby na roślinach mogą się rozprzestrzeniać przez brudne doniczki, dlatego przed użyciem również można je wyparzyć w zmywarce i pozbyć się bakterii oraz grzybów.
- kratki grillowe - włożenie ich do zmywarki znacznie ułatwi czyszczenie i pozbywanie się tłustego nalotu oraz resztek jedzenia.
Przeczytaj też :