czwartek, 31 stycznia 2019

Jak zrobić leczniczą kąpiel jałowcową na reumatyzm i wypryski skórne?

Jak zrobić leczniczą kąpiel jałowcową na reumatyzm i wypryski skórne?

Niewiele osób wie, że w medycynie naturalnej wykorzystywane są nie tylko zioła, kwiaty, owoce czy warzywa, ale także drzewa i krzewy. Do jednej z takich roślin należy często spotykany w ogrodach jałowiec pospolity, który zazwyczaj pełni tam funkcję ozdobną i rzadko kiedy korzystamy z jego leczniczych właściwości. 
Jałowiec jest rośliną pospolicie spotykaną na półkuli północnej - w Europie, Azji i w Ameryce północnej, rośnie także w górach północnej Afryki, Azji Mniejszej, na Kaukazie, w Himalajach i na Syberii. Ten wiecznie zielony krzew (rzadziej drzewo) nie ma specjalnych wymagań dotyczących środowiska wegetatywnego: jałowa i piaszczysta ziemia wystarczy, by dobrze się zaaklimatyzował. w Polsce rozprzestrzenił się na terenie całego kraju, szczególnie w lasach iglastych, na suchych zboczach wzniesień i wrzosowiskach.
Do celów leczniczych wykorzystuje się szyszkojagody i olejek z owoców. Późną jesienią, po pierwszych przymrozkach i na początku zimy, zbiera się dojrzałe, prawie czarne owoce, które następnie są suszone w przewiewnym i zaciemnionym miejscu. Gotowe owoce można przechowywać w suchym pomieszczeniu nawet do 3 lat.
Szyszkojagody mają działanie antybakteryjne i grzybobójcze, przygotowane z nich wyciągi wodne i alkoholowe regulują wydzielanie żółci i moczu. Systematyczne zażywanie preparatów z tej rośliny wspomaga terapię zaburzeń układu trawiennego, nerek, wątroby i zapaleń dróg moczowych. Kąpiele w olejku i nacieranie nim przynoszą ulgę w schorzeniach gośćcowych. Kąpiele z dodatkiem szyszkojagód działają relaksująco i odświeżająco, a ze względu na właściwości antybakteryjne, dobrze oczyszczają skórę, dlatego zaleca się je przy różnego rodzaju problemach skórnych typu wypryski. 


Jak zrobić leczniczą kąpiel jałowcową na reumatyzm i wypryski skórne? 

1 kg młodych gałązek jałowca oraz garść owoców zagotować w 2 l wody i pozostawić pod przykryciem aż do ostudzenia. Po ostudzeniu wlać do wanny i dopełnić wodą (do 1/3 objętości wanny) w temperaturze ok. 38 stopni C. Kąpiel powinna trwać minimum 15 minut, a może być dłużej. Takie kąpiele są zalecane przy reumatyzmie, artretyzmie i wypryskach skórnych. 





Przeczytaj też:

poniedziałek, 28 stycznia 2019

Chatki zawieszki z papierowej wikliny

Dawno nie było na blogu żadnych robótek z papieru, niestety dopadło mnie lenistwo i brak weny twórczej, mam kilka różnych zainteresowań i ciężko jest wszystko ze sobą pogodzić, a papierowa wiklina to niestety bardzo czasochłonne hobby, dlatego zeszło na drugi plan. Jednak od czasu do czasu, w nagłym przypływie weny zdarza mi się pobawić papierem i tak w ostatnim czasie powstały chatki zawieszki i ozdoby na patyku np. do doniczki.

Chatki zawieszki z papierowej wikliny









niedziela, 20 stycznia 2019

Domowa maść rozgrzewająca stopy DIY

Domowa maść rozgrzewająca stopy DIY

Zimne, marznące stopy to problem, który pojawia się szczególnie zimą u wielu osób, dlatego warto zadbać o odpowiednie ciepłe obuwie z grubą podeszwą i ciepłe skarpety, które zapobiegną wychłodzeniu się stóp podczas przebywania na zewnątrz przy niskiej temperaturze. W domu oprócz noszenia wełnianych skarpet i ciepłych kapci, można ratować się masażami i gorącymi kąpielami, a także rozgrzewającymi preparatami do stóp. 
Dziś na blogu przepis na domową maść z dodatkiem imbiru i cynamonu, czyli przypraw, które nie tylko rozgrzewają, usprawniają krążenie krwi, ale także dezynfekują i zabijają zarazki. Taka maść może okazać się bardzo przydatna w czasie jesienno-zimowym dla osób, którym często dokuczają zziębnięte stopy.


Domowa maść rozgrzewająca stopy DIY 

Składniki:

- 1/2 jabłka
- 3 łyżki startego imbiru
- 2 łyżeczki cynamonu
- 100 ml dowolnego płynnego oleju nierafinowanego 
- 15 g wosku pszczelego 

Olej, starte jabłko i przyprawy wymieszaj w rondelku i podgrzewaj na małym ogniu przez ok. pół godziny. Następnie dokładnie przecedź olej i wlej ponownie do rondelka, dodaj wosk pszczeli i podgrzewaj tak długo, aż się rozpuści. Następnie przelej mieszankę do słoiczka i pozostaw do zastygnięcia. Otrzymaną maścią smaruj stopy w razie potrzeby. Maść można przechowywać 2-3 miesiące w temperaturze pokojowej. 





Przeczytaj też:

czwartek, 17 stycznia 2019

Pomysł na kokosowo-ananasową maseczkę do twarzy

Pomysł na kokosowo-ananasową maseczkę do twarzy

Maseczki owocowe już od dawien dawna były znane ze swych właściwości pielęgnacyjnych i stosowane przez nasze mamy czy babcie. Jest to jeden z najprostszych sposobów na odświeżenie, nawilżenie i odżywienie skóry oraz na ogólną poprawę jej wyglądu. Takie maseczki można zrobić z różnych owoców, a dziś na blogu pomysł na "Pina Coladę", w której głównym bohaterem jest ananas :).
Owoce i liście ananasa są bogatym źródłem bromelainy - enzymu z grupy proteaz. Jego działanie jest zbliżone do papainy i dlatego dodawany jest on głównie do kosmetyków złuszczających i oczyszczających skórę twarzy. Preparaty zawierające ten enzym ułatwiają regenerację skóry po urazach, przyspieszają leczenie drobnych zranień i łagodzą objawy zapalenia żył. Domowe kosmetyki przygotowane na bazie świeżych owoców ananasa oraz kremy do twarzy zawierające bromelainę eliminują przebarwienia i rozjaśniają piegi.
Ananas nie tylko dobrze oczyszcza i peelinguje skórę, ale także ją nawilża, wygładza, poprawia jej koloryt, a także jest pomocny przy pielęgnacji cery szarej i zmęczonej. Charakteryzuje się również silnym działaniem przeciwzapalnym, które wspomaga walkę z trądzikiem, zmniejsza obrzęki i łojotok.  


Pomysł na kokosowo-ananasową maseczkę do twarzy

Składniki:

- 50 g mleka w proszku
- 50 g wiórków kokosowych
- 2 g ekstraktu z ananasa (bromelaina1200gdu - dostępna w sklepach z półproduktami kosmetycznymi)
- świeży ananas (1 plaster na 1 zabieg)

Wymieszaj suche składniki i przełóż do szczelnego pojemnika, ponieważ jest to baza maseczki i wystarczy na kilka zabiegów.

Aby przygotować maseczkę do aplikacji, zblenduj 1 plaster ananasa, tak by uzyskać jednolity mus, a następnie dodaj do niego 2 (lub więcej) łyżeczki suchej masy peelingująco-enzymatycznej. Po wymieszaniu składników, nałóż maseczkę na twarz i masuj ją kolistymi ruchami omijając okolice oczu, a następnie pozostaw na 15 minut i dokładnie spłucz letnią wodą. 




Przeczytaj też:

środa, 16 stycznia 2019

Słodki duet (peeling i balsam) na piękne usta DIY

Słodki duet (peeling i balsam) na piękne usta DIY

Zima to trudny czas nie tylko dla skóry i włosów, ale także dla ust, które ze względu na warunki atmosferyczne i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, stają się suche i spierzchnięte. Warto w tym czasie zapewnić im odpowiednią pielęgnację, by cały czas były piękne i kuszące. 
Dziś na blogu pomysł na naturalne kosmetyki do ust (peeling i balsam), które można zrobić samemu w domu w bardzo prosty i szybki sposób. Bazą kosmetyków może być olej kokosowy lub masło shea, czyli tłuszcze, które bardzo dobrze natłuszczają i nawilżają skórę, a także pozostawiają warstwę ochronną, która zapobiega przesuszaniu się skóry. Te tłuszcze są już od dawna znane i wykorzystywane w kosmetyce, można je znaleźć w wielu produktach pielęgnacyjnych i warto się w nie zaopatrzyć jeśli chcemy tworzyć domowe kosmetyki, takie jak różnego rodzaju kremy, balsamy czy peelingi.


Słodki duet (peeling i balsam) na piękne usta DIY


Peeling do ust

Składniki:

- 1 łyżka oleju kokosowego lub masła shea
- 2 łyżki brązowego cukru
- 1/2 łyżeczki gliceryny roślinnej
- 1/2 łyżeczki mielonej wanilii lub cynamonu

Jeśli olej kokosowy jest zbyt twardy, to zmiękcz go w kąpieli wodnej, a następnie dodaj cukier i wymieszaj na jednolitą masę. Potem dodaj pozostałe składniki i ponownie wymieszaj. Gotowy peeling przełóż do pojemniczka i wstaw do lodówki na 15 min. 



Balsam do ust

Składniki:

- 1 łyżka oleju kokosowego lub masła shea
- 1 łyżeczka wosku pszczelego
- 1/2 łyżeczki proszku/ekstraktu z suszonych malin lub borówek (można zrobić samemu lub kupić w sklepach z półproduktami kosmetycznymi)
- 1/2 łyżeczki mielonej wanilii 

Olej kokosowy i wosk pszczeli połącz poprzez stopienie w kąpieli wodnej, a gdy frakcja nieco zastygnie dodaj pozostałe składniki. Całość dobrze wymieszaj i przełóż do słoiczka lub sztyftu. 





Przeczytaj też:

poniedziałek, 14 stycznia 2019

Odświeżająca mgiełka z zielonej herbaty DIY

Odświeżająca mgiełka z zielonej herbaty DIY

Zielona herbata od dawna jest znana ze swoich właściwości zdrowotnych, a jej korzystne działanie zostało potwierdzone naukowo. Picie naparu z zielonej herbaty pomaga w usuwaniu z organizmu szkodliwych toksyn, a zawarte w niej przeciwutleniacze redukują ryzyko zachorowania na choroby układu naczyniowego oraz niwelują wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania różnych form raka.
Zielona herbata może być też stosowana zewnętrznie, ponieważ ze względu na swoje działanie bakteriobójcze, dobrze dezynfekuje i odświeża skórę, ponadto chroni skórę przed wysuszeniem i łuszczeniem się, delikatnie ją nawilżając i wygładzając. 
Stosowanie mgiełki na bazie zielonej herbaty może być pomocne przy różnego rodzaju problemach skórnych jak stany zapalne, obrzęki, przebarwienia czy wysypki, a także może nieco spowolnić procesy starzenia się skóry i poprawić jej elastyczność. 


Odświeżająca mgiełka z zielonej herbaty DIY 

Składniki:

- 150 ml zielonej herbaty
- 50 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- 100 ml hydrolatu melisowego
- naturalny olejek z drzewa herbacianego 

Zaparz ok. 4 łyżeczki herbaty liściastej lub 2 torebki, zalewając ją 150-200 ml wody o temperaturze 70-80 stopni C. Herbatę zaparzaj pod przykryciem przez 5 minut, następnie przecedź i pozostaw do ostygnięcia. Wymieszaj napar z zielonej herbaty z sokiem z cytryny, hydrolatem melisowym i 15 kroplami olejku z drzewa herbacianego. Roztwór przelej do butelki z atomizerem w sprayu i dobrze wstrząśnij przed każdym użyciem. Stosuj do odświeżania twarzy i ciała. 
Mgiełkę można używać przez 2 tygodnie, przechowując ją w lodówce. 
Aby mgiełka nie zawierała żadnych pozostałości cytryny i liści herbaty, dobrze jest przefiltrować ją przez specjalną bibułkę filtracyjną lub filtry do ekspresu. 





Przeczytaj też:

sobota, 5 stycznia 2019

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?

Przebywanie długi czas w ciepłych, ogrzewanych pomieszczeniach, po pewnym czasie może doprowadzić do bólu głowy i duszności. Ten problem pojawia się szczególnie zimą, gdy pomieszczenia nie są odpowiednio wietrzone, a powietrze jest suche. W takich warunkach również w powietrzu pojawiają się bakterie, dlatego warto stosować ziołowe odświeżacze, które pomogą się ich pozbyć, a przy tym wprowadzą przyjemny zapach do mieszkania, dodadzą energii i poprawią samopoczucie. Są różne sposoby na zrobienie domowego odświeżacza, a najprostszym z nich jest wymieszanie olejków eterycznych, lub wywarów ziołowych w butelce ze spryskiwaczem i systematyczne spryskiwanie pomieszczenia w celu odświeżenia. Oprócz tego można robić też domowe woski czy niepalne świece, jak ta z poniższego przepisu.


Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza? Przepisy


Niepalna świeca ziołowa

Taka świeca wydziela zapach bez konieczności palenia, dlatego jest bezpieczna w użyciu i można ją zabierać ze sobą w różne miejsca. Jeżeli będziesz przykrywać świecę gdy nie jest używana, to zapach powinien się utrzymywać nawet kilka tygodni.

Składniki:

- 1 szklanka zimnej wody (do podziału)
- 1 opakowanie żelatyny 
- 1/8 łyżeczki wódki 
- 1 łyżeczka dowolnego olejku eterycznego 

Zagotuj 1/2 szklanki wody i rozpuść w niej żelatynę. Dodaj pozostałą część zimnej wody, a na koniec dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj. Przelej mieszankę do czystego szklanego słoiczka i odstaw na 30 minut. Świecę możesz stawiać na półce, stole lub parapecie, tylko nie stawiaj jej przy źródłach ciepła ani nie wystawiaj na światło słoneczne.



Ocieplający odświeżacz na zimowe dni 

Odświeżacz z dodatkiem olejku cynamonowego, który idealnie się sprawdzi podczas chłodnych, zimowych dni wprowadzając przyjemny korzenny zapach do mieszkania. Z kolei zawarty w nim olejek z ziela angielskiego przyda się podczas przeziębień, ponieważ działa przeciwzakaźnie, antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo.

Składniki:

- szklanka wody
- 15 kropli olejku z ziela angielskiego
- 10 kropli olejku cynamonowego

Połącz wszystkie składniki w butelce ze spryskiwaczem. Pryśnij 2-3 razy w każdym kierunku ze środka pokoju. Przed każdym użyciem dobrze wstrząśnij.



Oczyszczający odświeżacz powietrza 

Ta mieszanka nadaje świeży, czysty zapach, który nie nadwyręży Twoich zmysłów

Składniki:

- 1 szklanka wody
- 15 kropli olejku tymiankowego
- 10 kropli olejku szałwiowego 

Połącz wszystkie składniki w butelce ze spryskiwaczem. Wstrząśnij kilka razy przed użyciem i pryskaj w każdym kierunku ze środka pokoju. 





Przeczytaj też: 

piątek, 4 stycznia 2019

Bowl Food mix przepisów!

Bowl Food mix przepisów!

Jeśli interesujecie się trochę kulinariami i przeglądacie przepisy w internecie, to z pewnością zauważyliście już popularne w ostatnim czasie "smoothie bowl", czyli desery lub śniadania w miskach będące połączeniem bakalii, płatków owsianych lub kasz, owoców i jakiegoś sosu na słodko przypominającego koktajl. Jednak tego typu jedzenie w miskach nie dotyczy tylko słodkich dań deserowo-śniadaniowych, równie popularnym trendem kulinarnym staje się jedzenie w miskach podawane na obiad czy kolację, stanowi ono mieszankę różnych pożywnych produktów, kasz, warzyw, ziół, orzechów i nasion, jajek, ryb i mięs według uznania, z dodatkiem wywaru lub kremu/sosu. Tego typu jedzenie jest znane w krajach azjatyckich, cieszy się ono także dużą popularnością wśród wegan i wegetarian, dlatego, że pozwala na zachowanie zdrowej, zbilansowanej diety dzięki zawartości wielu składników odżywczych w jednym posiłku. 
Bowl Food można podzielić na dwie kategorie: na mokro i na sucho, to pierwsze przypomina bardziej zupę z dodatkami i jest na bazie płynnych wywarów i kremów, a to drugie jest zbliżone do sałatki, lub drugiego dania jednogarnkowego i najczęściej polewane jest dressingami i sosami typu sos winegret.
Poniżej kilka pomysłów na mieszanki Bowl Food, które można podać zarówno na obiad jak i kolację.



Ryż z kurczakiem

Składniki:

- 100 g ugotowanego ryżu
- 100 g upieczonego kabaczka
- 50 g fileta z kurczaka pokrojonego, przyprawionego i usmażonego według uznania
- garść brokułów ugotowanych na parze
- garść świeżej bazylii 
- garść orzeszków pinii

Sos pesto bazyliowy:

- garść świeżej bazylii
- garść orzeszków pinii
- 1 łyżka startego sera parmezanu
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól, pieprz do smaku

Składniki na pesto zmiksuj na jednolitą masę. Pozostałe składniki ułóż na misce/talerzu obiadowym, zaczynając od ryżu, następnie brokuły i kabaczek, kurczak, bazylia, orzeszki, a na wierzch sos. 



Ryż z serem feta

Składniki:

- 100 g brązowego, ugotowanego ryżu
- 100 g ugotowanej fasolki mung
- 50 g sera feta
- garść upieczonych różyczek kalafiora
- garść pestek granatu
- garść świeżego estragonu

Dressing:

- 1 łyżka oliwy
-1 łyżka pasty tahini
- sól, pieprz 

Składniki ułóż na misce/talerzu zaczynając od ryżu, a wierzch polej sosem.



Makrela ze słodkim ziemniakiem 

Składniki:

- 50 g wędzonej makreli
- garść jarmużu ugotowanego na parze
- 1/2 małej, czerwonej cebuli, upieczonej
- 1/4 słodkiego ziemniaka, spiralizowanego i upieczonego
- garść świeżego koperku 

Krem

- 1 łyżka mielonej papryki
- 200 ml lekko podgrzanej śmietanki 18%
- 1 łyżeczka oliwy
- sól, pieprz 

Składniki na krem dokładnie wymieszaj i przełóż do miski, następnie dodaj warzywa i makrelę, całość posypując posiekanym koperkiem. 



Jajko w wywarze z kurkumy

Składniki:

- 1 jajko ugotowane na twardo
- 1/4 małego pasternaka, wstążki
- 1/4 czerwonej cebuli pokrojonej w cienkie plastry 
- 50 g świeżego groszku, ugotowanego na parze
- szczypta kiełków z rzodkiewki
- szczypta czarnego sezamu 

Wywar:

- 1 łyżka mielonej kurkumy
- 1 łyżka pieprzu cayenne
- 250 ml podgrzanego mleka kokosowego
- 250 ml gorącej wody 
- sól, pieprz

Składniki wywaru połączyć, by powstał jednolity płyn. Przelać do miski jedną porcję i dodać pozostałe składniki. 



Tuńczyk z kaszą jaglaną 

Składniki:

- 50 g tuńczyka z puszki
- 100 g ugotowanej kaszy jaglanej 
- garść cykorii radicchio
- 1/4 czerwonej cebuli, cienko krojonej
- garść pestek dyni, uprażonych 
- garść świeżej natki pietruszki 

Sos

- 1 łyżka łagodnej musztardy
- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- sól, pieprz 

Składniki na sos wymieszaj. Pozostałe składniki przełóż do miski lub na talerz, zaczynając od kaszy, wierzch posyp posiekaną pietruszką i polej sosem.





Przeczytaj też: