Niewiele osób wie, że w medycynie naturalnej wykorzystywane są nie tylko zioła, kwiaty, owoce czy warzywa, ale także drzewa i krzewy. Do jednej z takich roślin należy często spotykany w ogrodach jałowiec pospolity, który zazwyczaj pełni tam funkcję ozdobną i rzadko kiedy korzystamy z jego leczniczych właściwości.
Jałowiec jest rośliną pospolicie spotykaną na półkuli północnej - w Europie, Azji i w Ameryce północnej, rośnie także w górach północnej Afryki, Azji Mniejszej, na Kaukazie, w Himalajach i na Syberii. Ten wiecznie zielony krzew (rzadziej drzewo) nie ma specjalnych wymagań dotyczących środowiska wegetatywnego: jałowa i piaszczysta ziemia wystarczy, by dobrze się zaaklimatyzował. w Polsce rozprzestrzenił się na terenie całego kraju, szczególnie w lasach iglastych, na suchych zboczach wzniesień i wrzosowiskach.
Do celów leczniczych wykorzystuje się szyszkojagody i olejek z owoców. Późną jesienią, po pierwszych przymrozkach i na początku zimy, zbiera się dojrzałe, prawie czarne owoce, które następnie są suszone w przewiewnym i zaciemnionym miejscu. Gotowe owoce można przechowywać w suchym pomieszczeniu nawet do 3 lat.
Szyszkojagody mają działanie antybakteryjne i grzybobójcze, przygotowane z nich wyciągi wodne i alkoholowe regulują wydzielanie żółci i moczu. Systematyczne zażywanie preparatów z tej rośliny wspomaga terapię zaburzeń układu trawiennego, nerek, wątroby i zapaleń dróg moczowych. Kąpiele w olejku i nacieranie nim przynoszą ulgę w schorzeniach gośćcowych. Kąpiele z dodatkiem szyszkojagód działają relaksująco i odświeżająco, a ze względu na właściwości antybakteryjne, dobrze oczyszczają skórę, dlatego zaleca się je przy różnego rodzaju problemach skórnych typu wypryski.
Jak zrobić leczniczą kąpiel jałowcową na reumatyzm i wypryski skórne?
1 kg młodych gałązek jałowca oraz garść owoców zagotować w 2 l wody i pozostawić pod przykryciem aż do ostudzenia. Po ostudzeniu wlać do wanny i dopełnić wodą (do 1/3 objętości wanny) w temperaturze ok. 38 stopni C. Kąpiel powinna trwać minimum 15 minut, a może być dłużej. Takie kąpiele są zalecane przy reumatyzmie, artretyzmie i wypryskach skórnych.
Przeczytaj też: