poniedziałek, 21 maja 2018

Co jest bardziej oszczędne - zmywarka czy ręczne mycie naczyń?

Do zakupu zmywarki zachęcają nas reklamy i statystyki udostępniane przez ich producentów. Mówią one, że posiadanie zmywarki pozwala nam zaoszczędzić wodę, prąd oraz czas. Nie ulega wątpliwości, że zmywarka to oszczędność czasu, nie musimy bowiem samodzielnie myć naczyń, gdyż zajmuje się tym urządzenie. Czy jednak rzeczywiście posiadacze zmywarek mogą liczyć na oszczędność wody i prądu?
Sprawdźmy więc, co jest oszczędniejsze: zmywarka czy ręczne mycie naczyń oraz na co zwracać uwagę wybierając oszczędną zmywarkę.  

zmywarka, mycie naczyń, oszczędność wody

Mycie naczyń w zmywarce – zużycie wody
Jeśli zależy nam na oszczędności wody, pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest to, ile wody urządzenie pobiera na jeden cykl mycia. Wbrew pozorom wartości te mogą się bowiem znacznie różnić w zależności od pojemności urządzenia oraz producenta. Śmiało możemy jednak powiedzieć, że nowoczesne zmywarki charakteryzują się bardzo niskim poborem wody. Jakim? Sprawdźmy to na przykładzie zmywarek Electrolux, które są jednymi z najczęściej wybieranych urządzeń do polskich domów.

Ile wody zużywa zmywarka? Na przykładzie urządzeń marki Electrolux
Zmywarka ELECTROLUX ESL5322LO (60 cm) na jeden cykl mycia pobiera 11 litrów zimnej wody. W jej wnętrzu na raz umyjemy natomiast 13 kompletów naczyń. Nieco bardziej od niej oszczędna jest zmywarka Electrolux ESL 5355LO (60 cm), która pobiera ok. 10 litrów wody przy załadunku 13 kompletów naczyń. Mniejsza zmywarka Electrolux ESL84510LO (45 cm) pobierze natomiast ok. 10 litrów wody i na raz pozwoli nam umyć 9 kompletów naczyń. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku kolejnej 45-tki, modelu ESF 4202LOW.

Mycie ręczne a mycie w zmywarce – co wychodzi taniej?
Jak widać, wybierając urządzenie dostosowane swoją pojemnością do naszych potrzeb i zużywające mniej wody na jeden cykl mycia, możemy znacznie ograniczyć zużycie wody. Trudno sobie bowiem wyobrazić, abyśmy na ręczne umycie naczyń zużyli tylko 10-11 litrów wody. Zazwyczaj wartości te są bowiem o wiele wyższe.
Pamiętajmy także, że zmywarka Electrolux i inne zmywarki do mycia pobierają jedynie tańszą zimną wodę, która następnie jest podgrzewana przez urządzenie. Do mycia ręcznego zazwyczaj używamy natomiast droższej ciepłej wody, co także sprawia, że mycie ręczne jest droższe od zmywania w zmywarce.

Zmywanie naczyń w zmywarce – zużycie energii elektrycznej
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę kupując oszczędną zmywarkę, jest jej klasa energetyczna. To ona w dużej mierze powie nam bowiem, czy dane urządzenie pozwoli zadbać także o oszczędność prądu. Aktualnie w sprzedaży dostępne są zmywarki o klasach energetycznych od A po A++. Im wyższa klasa, tym mniej prądu będzie zużywało nasze urządzenie, co także przełoży się na oszczędności zwłaszcza, jeśli planujemy regularnie korzystać z urządzenia.
Jeśli zależy nam na oszczędności energii dobrym wyborem będzie zmywarka Electrolux ESF5512LOW i Electrolux ESF4513LOW, które posiadają klasę energetyczną A+. Jeszcze bardziej od nich oszczędna jest natomiast zmywarka Electrolux ESF5533LOX o klasie energetycznej A++.

Co się bardziej opłaca – zmywarka czy mycie ręczne naczyń?
Korzystanie ze zmywarki może być znacznie oszczędniejsze od mycia ręcznego. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego urządzenia, które zużywa mało wody, jest pojemne oraz energooszczędne. Dopiero wtedy możemy bowiem liczyć na realne oszczędności.
Najważniejszą jednak zaletą zmywania w zmywarce jest oszczędność naszego czasu oraz znacznie lepsze efekty mycia. Aby dokładnie umyć silnie zabrudzone naczynia ręcznie potrzebujemy bowiem znacznie więcej wody oraz czasu, a i tak efekty nie zawsze są satysfakcjonujące. Zmywarka jest natomiast urządzeniem, które doskonale radzi sobie z myciem, a właściwie dobrany program pozwala cieszyć się znakomitymi rezultatami praktycznie bez żadnego wysiłku z naszej strony.
Dobra zmywarka Electrolux w Neonet.pl pozwala nam więc ograniczyć koszty zmywania, oszczędzić czas oraz lepiej zadbać o czystość i higienę naszych naczyń.



14 komentarzy:

  1. Ja niestety i tak nie mam mozliwosci posiadania zmywarki :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Nawet jeśli koszty byłyby porównywalne, to dla mnie przeważająca jest kwestia oszczędności czasu i wygoda :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zmywarka jest bardzo wygodna :) Szczególnie przy dużej rodzinie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam zmywarkę i nie wyobrażam sobie teraz bez niej życia :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Lubię zmywarkę, to nie tylko oszczędność wody, ale także wygoda.

    OdpowiedzUsuń
  6. Hey Hey!!
    Loved the post and follow your blog!
    I want invite you to visit and follow my blog back <3

    pimentamaisdoce.blogspot.pt

    OdpowiedzUsuń
  7. Nice post! Thank you for sharing dear :)

    Please, visit my new post :)
    www.saycintya.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  8. Oczywiście, że zmywarka! Nie dość, że ułatwia prace w domu to zużywa o wiele wody niż zwykłe mycie ręczne !!

    OdpowiedzUsuń
  9. Dokładnie Grażynko, zmywarka jest o niebo lepsza. Nie dość, ze pomaga nam kobietom w życiu perfekcyjnej pani domu to zdecydowanie zużywa ona o wiele mniej wody niż ręcznie zmywanie naczyń ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Oczywiście, że zmywarka jest bardziej oszczędna niż ręczne mycie. Jest to udowodnione badaniami !

    OdpowiedzUsuń
  11. Jasne, że zmywarka! Odkąd używam zmywarki o wiele mniej zużywamy wody ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Zmywarka jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli ktoś chce zaoszczędzi i ograniczyć koszty zużycia wody. Pomimo, że jest na prąd i pracuje np. 2 godz., to i tak podsumowując wszystko, wychodzi korzystniej w stosunku do ręcznego mycia. W zmywarce można zastosować program ekonomiczny i tu koszty również się zmniejszają. Wydaje się, że sprzęty elektryczne zużywają dużo energii i niosą ze sobą duży wydatek, ale nie. Mamy programy energooszczędne, żarówki itp. co wychodzi w końcowym podsumowaniu bardzo dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  14. Najbardziej oszczędne są zmywarki profesjonalne do gastronomii. Zużywają najmniej wody, a ich cykl trwa maksymalnie 3 minuty. Co prawda nie działają tak samo jak zmywarki domowe, nie wyczyszczą zaschniętych rzeczy, bo nie używa się w nich tabletek tylko płyny, dlatego w takich zmywarkach trzeba odmoczyć większe zabrudzenia.

    OdpowiedzUsuń