Farba - powodzenie zależy od rodzaju farby. Farby lateksowe łatwo schodzą w gorącej wodzie z mydłem. Farby olejne to już całkiem inna sprawa i może ci się udać jedynie wtedy, gdy od razu zaczniesz działać. Potrzyj plamę alkoholem izopropylowym, a następnie namocz na kilka godzin w roztworze gorącego octu i mleka w równych ilościach. Jeżeli to nie pomoże, będziesz musiała zanieść ubranie do profesjonalnej pralni lub pogodzić się z faktem, że będzie się ono nadawać tylko do ścierania kurzu.
Czekolada - zrób pastę z boraksu i wody, a następnie nanieś ją na plamę. Pozostaw do wyschnięcia i upierz jak zwykle.
Guma do żucia - jeżeli na Twoim ubraniu wyląduje guma do żucia, włóż je do foliowej torebki i umieść w zamrażalniku na 30-45 minut. Guma powinna bez problemu zejść. Jeżeli pozostanie po niej osad, przed praniem namocz to miejsce w occie.
Krew - jak najszybciej wypłucz ubranie w zimnej wodzie. Jeżeli trzeba namocz je w wodzie z mydłem na kilka godzin. W przypadku jasnych tkanin możesz przetrzeć plamę szmatką nasączoną wodą utlenioną. W tym celu najlepiej wynieść ubranie na słońce i przecierać, aż plama zniknie, pozostawić do wyschnięcia i uprać jak zwykle.
Mocz - namaczaj materiał przez 30 minut roztworze 1 szklanki octu, kilka kropli olejku lawendowego i 1 szklanki gorącej wody. Następnie wypierz.
Pleśń - czasami po dniu na plaży zdarza się zostawić w torbie wilgotne ręczniki albo włożyć do szafy wilgotne ubrania. W takich sytuacjach mogą pojawić się plamy pleśni. Zapierz je mieszanką 1/4 szklanki octu, 1 łyżeczka soli i kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Upierz jak zwykle.
Smar - pokryj plamę mieszanką 2 łyżeczek mąki kukurydzianej, soli i sody oczyszczonej. Zostaw na 30 minut lub dłużej, żeby wciągnęła jak najwięcej smaru, a następnie wytrzyj. Pozostałość plamy namocz, aż zejdzie, w 1/2 szklanki octu z kilkoma kroplami olejku cytrynowego, pomarańczowego lub ekstraktu z pestek grejpfrutów i 1/4 szklanki wody. Jeżeli tkanina na to pozwala, wypierz ją w gorącej wodzie.
Olej - delikatnie zbierz nadmiar oleju z ubrania, a następnie postępuj, jak w przypadku plam ze smaru.
Wosk ze świecy - wpierw schłódź wosk kostkami lodu i odklej ile się da. Następnie włóż poplamiony fragment pomiędzy ręczniki papierowe i dotknij ciepłym żelazkiem. Wymieniaj lub przesuwaj papier, żeby nie wprasować wosku znów na ubranie. Rób to do momentu, aż wosk przestanie przechodzić na papier. To, co pozostanie, potraktuj bawełnianym wacikiem z odrobiną gliceryny i upierz jak zwykle.
Trawa - namocz ubranie w occie, a następnie nanieś na plamę pastę z sody oczyszczonej i wody. Wypierz w gorącej wodzie.
Szminka - delikatnie, przez kilka minut, masuj plamę białą pastą do zębów lub 3-4 kroplami gliceryny i osusz. Następnie przetrzyj kilka razy eukaliptusowym olejkiem eterycznym. Upierz jak zwykle. Jeżeli po praniu okaże się, że plama nie zeszła do końca, powtórz nacieranie olejkiem eukaliptusowym.
Kawa i herbata - od razu zmyj zimną wodą, a przed praniem mocz w roztworze boraksu i wody.
Jagody - jeżeli plama jest świeża, kilka razy przetrzyj ją plasterkiem cytryny, a jeżeli jest stara, potraktuj ją gliceryną i odczekaj 30 minut. Wypłucz i wysusz na powietrzu. Jeśli plama nie schodzi, zrób mieszankę z 1 czubatej łyżki mąki kukurydzianej, 2 kropli olejku eukaliptusowego i 1 łyżeczki gliceryny. Dodaj tyle wody, aby powstała gęsta pasta i rozprowadź ją na plamie. Nie płucz, wywieś ubranie, żeby wyschło na słońcu. Nałóż pastę jeszcze raz, jeżeli będzie taka potrzeba. Gdy plama zniknie możesz ubranie wyprać.
Wino - od razu zmyj zimną wodą, a następnie postępuj tak samo, jak przy usuwaniu plam z jagód.
Lakier do paznokci - najpierw spróbuj potrzeć plamę alkoholem izopropylowym. Jeżeli to nie pomaga, wypróbuj zmywacz do paznokci na niewidocznej części ubrania i jeżeli wszystko jest w porządku, zabierz się za plamę. W sklepach z naturalnymi kosmetykami można dostać organiczne zmywacze do paznokci.
Masło lub margaryna - zrób pastę z 1 łyżki sody oczyszczonej, 2 kropli olejku cytrynowego lub pomarańczowego i wody. Rozprowadź pastę na plamie i zostaw do wyschnięcia, a następnie upierz jak zwykle.
Jajka - zeskrob to, co już wyschło. Plamę polewaj mieszanką 2 łyżeczek soku z cytryny z 3 kroplami olejku pomarańczowego lub cytrynowego. Wypierz w zimnej wodzie.
Musztarda - musztarda zawiera kurkumę, która zabarwia rzeczy na jasnożółty kolor. Żeby wywabić plamę, nałóż na nią trochę gliceryny i zostaw na 30 minut. Następnie delikatnie wmasuj w plamę trochę mydła do prania (w płynie lub proszku) i wypierz jak zwykle.
Rdza - zrób pastę z soku cytryny i soli, nałóż ją na plamę na kilka minut, a następnie polej to miejsce wrzącą wodą. Możesz też zagotować ubranie w 1 litrze wody z 1 łyżką winnego kamienia. Innym starym sposobem na plamy z rdzy jest namoczenie tkaniny w schłodzonym naparze 2-3 łodyg rabarbaru i 3 szklanek wody.
Pasta do butów - woda lub jakiekolwiek inne działanie na mokro tylko powiększy plamę. Zamiast tego przykładaj do plamy szmatkę z gliceryną, a następnie upierz jak zwykle.
Przeczytaj też:
Plamy od smaru mamy dosc często, bo córka wciąż ociera się o furtkę :)
OdpowiedzUsuńZ woskiem się meczyłam:)
OdpowiedzUsuńMi też zdarzało się w ten sposób usuwać wosk :D
OdpowiedzUsuńMi też :P
Usuń