Mięta ma piękny, świeży aromat dlatego często jest używana do przygotowywania różnych posiłków, do przyrządzania odświeżających koktajli i innych napojów leczniczych. Ze względu na zróżnicowane właściwości i korzystny wpływ na zdrowie, często wykorzystywana jest w celach terapeutycznych. Ziele to wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, a olejek miętowy stosowany wewnętrznie, pomaga przy problemach z układem pokarmowym, działa rozkurczowo, jest pomocny przy wzdęciach, niestrawności i bólach brzucha. Z kolei jako silny antyseptyk, może być używany przy przeziębieniach, grypie, kaszlu, katarze i innych problemach dróg oddechowych, a ze względu na aromatyczny zapach i zawartość mentolu, jest pomocny również przy dolegliwościach takich jak migreny, zmęczenie, napięcia nerwowe i ogólna ociężałość umysłowa.
Mięta jest najpowszechniejszym ziołem przyprawowo-leczniczym na świecie. Ekstrakty, olejki lub ziele mięty znajdziemy w wielu sklepowych produktach, takich jak gumy do żucia, cukierki, napoje, pasty do zębów, syropy, herbaty i różnego rodzaju słodycze oraz desery. Do dziś pamiętam z czasów dzieciństwa czekoladki z miętowym nadzieniem (talarki) oblane polewą czekoladową, które dostarczały mi niesamowitych wrażeń smakowych. Niewątpliwie mięta i kakao stanowi świetne i bardzo smakowite połączenie, dlatego olejki, ekstrakty czy aromaty miętowe warto wykorzystywać w deserach czekoladowych, takich jak zdrowe batoniki, na które przepis znajdziecie poniżej :).
Czekoladowe batony raw food z olejkiem miętowym
Składniki:
Ciemna warstwa czekoladowa:
- 150 g startego masła kakaowego
- 50 g kakao w proszku
- 6 łyżek syropu z agawy
- szczypta soli himalajskiej
Warstwa miętowa:
- 100 g startego masła kakaowego
- 50 g orzechów nerkowca
- 1 łyżeczka spiruliny w proszku lub chlorelli, młodego jęczmienia, młodej pszenicy
- 2 łyżeczki lucumy w proszku
- 6 łyżek nektaru z agawy
- 10 kropli naturalnego olejku miętowego
- 50 g grubo posiekanych pistacji
Wyłóż dużą, płytką blachę folią aluminiową lub papierem do pieczenia. Zacznij od przepisu na ciemną warstwę czekoladową. W kąpieli wodnej (garnku, misce lub innym naczyniu ustawionym na garnku z gotującą się na wolnym ogniu wodą) roztop masło kakaowe, następnie dodaj kakao i mieszaj aż znikną grudki. Wyjmij naczynie, dodaj pozostałe składniki (sól i syrop z agawy), dokładnie wymieszaj i wlej na przygotowaną blaszkę. Masę rozsmaruj równomiernie i włóż do lodówki na 10 minut.
Podobnie postępuj z warstwą miętową, rozpuść starte masło kakaowe w kąpieli wodnej. W młynku do mielenia lub za pomocą blendera, zmiel orzechy nerkowca połączone ze spiruliną i lucumą, aż powstanie proszek. Następnie dodaj pozostałe składniki (oprócz pistacji), łącznie z rozpuszczonym masłem kakaowym i zmiksuj lub wymieszaj miksturę, tak by powstał zielony krem. Wylej miętowy krem na przygotowaną wcześniej, ciemną warstwę czekoladową, posyp pistacjami i wstaw do lodówki na kolejne 10-20 minut. Gdy czekolada będzie twarda, połam ją ręcznie lub za pomocą drewnianej łyżki na mniejsze kawałki (batoniki) o różnych kształtach.
Przeczytaj też:
O ja też pamiętam smak dzieciństwa tych talarków, spróbuje zrobić ten przepis.
OdpowiedzUsuńAkurat nie przepadamy za miętą w słodyczach :)
OdpowiedzUsuń