Dieta raw food, inaczej zwana surową dietą, to sposób żywienia, w którym spożywa się tylko surowe produkty i według niektórych jest najbardziej naturalnym sposobem żywienia, gdyż odnosi się do czasów sprzed milionów lat, kiedy to nasi przodkowie nie stosowali obróbki technicznej i żadnych technik kulinarnych, nie korzystali ze sztucznych dodatków i nie przetwarzali w żaden sposób żywności, jedli to co udało im się znaleźć, zerwać lub wyhodować. Dieta surowych produktów opiera się głównie na jedzeniu surowych warzyw i owoców, a produkty spożywcze, z których korzysta się na diecie, nie powinny być przygotowane w temperaturze wyższej niż 42 stopnie C.
Osobiście chyba nie byłabym w stanie jeść cały czas surowych produktów, jednak uważam, że warto dodawać ich jak najwięcej do codziennego menu, gdyż taka żywność zawiera bardzo dużo składników odżywczych, które nie zostają uszkodzone lub wyeliminowane pod wpływem wysokich temperatur i innej formy przetwarzania.
Desery typu raw food powinny przypaść do gustu osobom będącym na dietach odchudzających, dbającym o zdrowie, a także rodzicom, którzy chcieliby dodać jak najwięcej witamin i minerałów do codziennego menu dziecka. Jak wiadomo, dzieci nie przepadają raczej za zielonymi koktajlami czy skubaniem sałaty lub pietruszki, tylko po to, żeby dostarczyć sobie wartościowych składników, dlatego trzeba szukać rozwiązań, które pozwolą połączyć przyjemne z pożytecznym i tutaj właśnie rozwiązaniem są "surowe" desery, ciasta, batoniki i cała masa innych pomysłów na zdrowe słodkości.
Sernik truskawkowy Raw Food
Składniki:
Spód:
- 150 g daktyli bez pestek, moczonych przez 4-6 godzin
- 120 g orzechów brazylijskich
- 50 g wiórków koksowych
- szczypta soli himalajskiej
Warstwa kremowa:
- 250 g orzechów nerkowca moczonych przez 8 godzin
- 200 g roztopionego oleju kokosowego
- 120 ml soku z limonki (około 2-3 limonki)
- 150 g ksylitolu lub innego zdrowego zamiennika cukru np. erytrolu
- 2 łyżki ekstraktu waniliowego
Warstwa truskawkowa
- 500 g świeżych truskawek bez szypułek
- 5 daktyli Medjool, bez pestek
- 110 g nektaru z agawy
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
W pierwszej kolejności przygotuj spód, zmiel wszystkie składniki w robocie kuchennym, w trybie pulsacyjnym, z ostrzem w kształcie litery s (jeśli nie posiadasz robota, musisz poradzić sobie za pomocą blendera i młynka do mielenia). Przełóż masę do tortownicy o średnicy 23 cm i ugnieć ją pięściami, w taki sposób, by znalazła się również na bokach tortownicy.
Następnie zmiksuj wszystkie składniki kremowej warstwy za pomocą blendera, aż osiągną gładką konsystencję (jeśli masz zbyt słaby blender, możesz dolać do masy odrobinę wody, by uzyskać kremową konsystencję). Przelej krem na przygotowany wcześniej spód i wstaw do lodówki na 3 godziny, aż zgęstnieje.
Aby zrobić warstwę truskawkową, włóż 200 g truskawek wraz z daktylami, agawą i wanilią do blendera i zmiksuj na gładką masę. Pozostałe truskawki pokrój na ćwiartki, dodaj je do sosu truskawkowego i polej tą mieszanką ciasto. Zdejmij górną część tortownicy i przełóż sernik na talerz. Ciasto można przechowywać przez 2 miesiące w zamrażarce, ale bez warstwy truskawkowej - gdy będziesz je podawać, zrób świeżą polewę/masę z truskawek.
Przeczytaj też:
Uwielbiam truskawki i tylko czekam, aż sezon ruszy w pełni :)
OdpowiedzUsuńMam ochote na taki sernik :) uwielbiam truskawki <3
OdpowiedzUsuńZ orzechami brazylijskimi? Fajne połaczenie :)
OdpowiedzUsuńMmm truskawki zawsze :)
OdpowiedzUsuńUwielbiamy takie desery i ciasta typu raw :)
OdpowiedzUsuńKoniecznue zapisujé przepis.
OdpowiedzUsuńDzięki za ten przepis. Może uda mi się zrobić jeszcze dziś - to musi być pyszneeee!
OdpowiedzUsuńJa bym wymieniła truskawki na maliny i wcinała :)
OdpowiedzUsuńNa pewno skorzystam z przepisu ;)
OdpowiedzUsuń