poniedziałek, 18 czerwca 2018

Syrop z kwiatów lipy na przeziębienie

Spacerując sobie po mojej wiosce zauważyłam, że już od jakiegoś zaczęła kwitnąć lipa, więc to najlepszy moment, by wspomnieć na blogu o jej korzystnych właściwościach zdrowotnych, być może ktoś z Was się skusi na zerwanie i ususzenie jej kwiatów lub przyrządzenie z nich różnego rodzaju mikstur leczniczych, albo potraw z ich dodatkiem. Lipa jest najbardziej znana ze swoich właściwości napotnych i rozgrzewających, pamiętam, że już jako dziecko piłam napary z kwiatów lipy z dodatkiem miodu lub soku malinowego podczas przeziębienia i grypy. Kwiaty lipy kwitną najczęściej na przełomie czerwca i lipca, można je nazbierać i ususzyć na ziołowe herbatki lub zrobić z nich inne lecznicze remedia, takie jak syrop.

lipa, kwiaty lipy, syrop, właściwości lecznicze, medycyna naturalna, ziołolecznictwo, zdrowie

Drzewa lipowe można spotkać w lasach górskich i wąwozowych, na żyznych stanowiskach o łagodnym, zimowym klimacie. Lipa pochodzi z Europy i Azji Zachodniej, a w Polsce występuje naturalnie na terenie całego kraju, a także jest sadzona przy domach, w parkach i przy drogach, jako roślina ozdobna i użyteczna. W czasach pogańskich lipa była czczona, uwielbiana przez dobre bóstwa, symbolizowała kobiecą łagodność, delikatność, płodność i pokój. Lipę sadzono w pobliżu domostw, by zapewnić zgodę rodzinną i sąsiedzką, a także, by ochronić dom przed piorunami. Pod tym drzewem proszono także o urodzaj, a gdy na naszych terenach pojawiło się chrześcijaństwo, pogański kult czczenia lipy przeniesiono na Matkę Bożą, nazywając lipy drzewami Najświętszej Panienki i do dziś przy tych drzewach można spotkać małe kapliczki z Jej wizerunkiem.
Jako surowiec leczniczy i jadalny można wykorzystywać zarówno kwiaty, jak i liście oraz korę lipy. Delikatne liście lipy są doskonałym składnikiem sałatek lub potraw warzywnych, warto z nich zaparzać napary, a wysuszonymi i sproszkowanymi liśćmi oraz pąkami kwiatowymi można wzbogacać mąkę do różnych wypieków. Kwiaty lipy zebrane na przełomie czerwca i lipca stosuje się do aromatyzowania syropów, herbat, słodkich deserów, czekolad i lemoniad, a także miodów. Aromat kwiatów lipy pasuje również do słonych potraw, takich jak jajecznica lub pasty serowe.
Kwiaty drzewa lipowego zawierają cenne substancje lecznicze, takie jak flawonoidy, śluzy, olejek eteryczny czy garbniki i są do dziś stosowane w medycynie do łagodzenia podrażnień spowodowanych kaszlem w przypadku nieżytu dróg oddechowych. Ich napotne i ułatwiające zasypianie działanie podczas leczenia infekcji grypopodobnych ujawnia się najskuteczniej, jeżeli są stosowane w postaci kąpieli i naparu (2 łyżeczki na szklankę wrzątku). Kwiaty lipy są także stosowane do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi, a w medycynie ludowej wykorzystywana była cala roślina jako środek moczopędny, zapobiegający skurczom oraz przy stanach stresowych, lękowych i trudnościach z zasypianiem jako środek uspokajający. 


Syrop z kwiatów lipy na przeziębienie 

Składniki:

- 5 szklanek kwiatów lipy (lekko ubitych)
- litr wody
- 500 g cukru brązowego lub ksylitolu 
- 500 g miodu naturalnego 
- 1 cytryna
- opcjonalnie: 2-3 łyżeczki witaminy C w proszku 

Kwiaty najlepiej zbierać w ciepły, słoneczny dzień z daleka od dróg i innych zanieczyszczeń. Najlepiej ze zbiorem nie czekać do połowy lipca ponieważ część z nich może już przekwitnąć, warto je zbierać w czerwcu, gdy są młode i świeże. Kwiaty dokładnie opłukać i włożyć do dużego słoja, oddzielnie zagotować wodę z cukrem i odstawić do przestudzenia. Do lekko przestudzonej, ale jeszcze ciepłej wody dodać miód, sok wyciśnięty z jednej cytryny i witaminę C, całość dokładnie wymieszać i zalać kwiaty. Słoik zakręcić i odstawić na 3 dni, pamiętając o codziennym przemieszaniu syropu. Po tym czasie syrop przecedzić, przelać do wyparzonych słoiczków lub butelek i zapasteryzować. Stosować podczas infekcji dróg oddechowych, grypy i przeziębień, a także jako dodatek do herbat, napojów i deserów. 




Przeczytaj też:

7 komentarzy:

  1. Jak byłam mała, czasami piłam takie domowe mikstury :P.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie próbowałam jeszcze takiego syropu. Przepis już zapisałam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam bardzo serdecznie w ten piękny choć nie słoneczny czerwcowy poniedziałkowy dzień Lubię gdy jest tak bez słońca kiedy jest lżejsze Powietrze bo ja i moje 160 kilo nie przepadam za upałami hahaha Przyznam szczerze że lipy to u mnie dość sporo ale nigdy o niej nie pomyślałam co prawda piję od czasu do czasu herbatkę z lipy ale chętnie wykorzystam przepisy które tutaj zamieściła fajnie będzie coś zrobić z prawdziwego kwiecia Pozdrawiam cię serdecznie Życzę ci przyjemnego dnia oraz mnóstwo wspaniałości w ciągu tygodnia


    💁 odnowionaja.blogspot.com

    Zapraszam Cię serdecznie na bloga swej Przyjaciółki Agnieszki , która chwyta piękne chwile w swój obiektyw , ale również pisze życiowe przesłania z serca dla drugiego człowieka .

    Pozdrawiam serdecznie Sylwia

    OdpowiedzUsuń
  4. Takiego syropu jeszcze nie piłam, ale o właściwościach lipy słyszałam i czasami sięgałam po herbatkę :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Oj przydatny taki syrop i to nieraz :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Gdy byłam dzieckiem moja mama robiłam nam takie syropki do herbaty. W dzisiejszych czasach nie wiem czy lipa jest jeszcze taka zdrowa jeśli wszystko w powietrzu jest zanieczyszczone.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko zależy od tego gdzie się zbiera, najlepiej jak najdalej od dróg, w jakimś zacisznym miejscu

      Usuń