Niedawno w ofercie Wydawnictwa GWP pojawiła się kolejna część z tej serii bajek pt. "Bez kłótni ani rusz, czyli kto lubi konfliktoluby", autorstwa Jovanki Tomaszewskiej oraz Wojciecha Kołyszko i dziś na blogu kilka słów o tej bajce. Zapraszam :).
Opis szczegółowy:
Tytuł: "Bez kłótni ani rusz, czyli kto lubi konfliktoluby"
Autor: Jovanka Tomaszewska i Wojciech Kołyszko
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP
Oprawa: miękka
Format: 16.5 x 23.5 cm
Liczba stron: 72
Rok wydania: 2018 r.
Cena: 29 zł
W bajkowej krainie Filajków szkoły nazywają się rozwijkami, dzieci podzielone są na grupy zwane trzynastkami i każda grupa uczy się w oddzielnym bawilonie pod opieką uczybaja lub uczybajki. W tym niezwykłym świecie nie ma znanych nam zwierząt, ale są inne stworzenia zwane edustworami. Stworzenia te są bardzo inteligentne i pomagają Filajkom w życiu i w pracy, a dzieciom w nauce, zastępują one pojazdy, maszyny, komputery i wiele innych urządzeń.
Pewnego razu podczas zajęć lekcyjnych w niebieskim bawilonie, trzynastka Filajków zwanych Bystrzakami zauważyła, że jeden z edustworów o imieniu Emotiko zniknął i nigdzie nie można go znaleźć. Dzieci bardzo się przejęły tym faktem, w rozwijce wybuchła wrzawa, aż w końcu wiadomość o zaginięciu Emotiko dotarła do uczybajki, pani Empatii. Po krótkiej naradzie, pani wspólnie z dziećmi postanowiła wyruszyć na poszukiwania zaginionego edustwora, a gdy dotarli do Parasolkowego Zagajnika, w którym to najczęściej przebywają te niezwykłe stworzenia, dowiedzieli się od jednego z nich, że Emotiko jest konfliktofobem i w przeciwieństwie do większości pozostałych edustworów - konfliktolubów, nie lubi on kłótni i nie mógł już znieść ich towarzystwa.
Jak zakończy się ta opowieść? Czy dzieci znajdą Emotiko? Tego dowiecie się czytając dalszą część bajki ;).
Podobnie jak i w pierwszej części, tak i tutaj celem książeczki jest nawiązanie do ważnego tematu i edukowanie dzieci. Jak wskazuje sam tytuł, jest tu poruszany temat kłótni, konfliktów, nieporozumień, ale także są podane sposoby na rozwiązywanie tego typu problemów, na przerwanie spirali kłótni i naukę sztuki kompromisu. Bajka nawiązuje również do tego, jak czasami istotna jest rola mediatora przy różnych waśniach i sporach.
Książeczka jest pięknie wydana, zawiera mnóstwo kolorowych, bajkowych ilustracji, napisana w sposób ciekawy, trafiający do najmłodszych odbiorców, ale też do rodziców. Na końcu każdego rozdziału znajdują się ćwiczenia, dzięki którym dzieci mają możliwość głębiej zastanowić się nad tematem poruszanym w danym rozdziale i nad emocjami jakie towarzyszyły bohaterom w danej sytuacji. Na samym końcu znajdziemy również strony dla Małych i Dużych (czyli dla dzieci i rodziców), w których umieszczone są szczegółowe informacje i porady psychologiczne dotyczące problemu poruszanego w książce. Tego typu bajka, może znacznie ułatwić rodzicom podjęcie rozmowy z dzieckiem na temat kłótni i konfliktów oraz sposobów ich rozwiązywania.
Myślę, że obie książeczki są zdecydowane warte polecenia i jak najbardziej powinny się znaleźć w dziecięcej biblioteczce, mogą one stanowić bardzo pomocne narzędzie dla rodziców i osób pracujących z dziećmi.
Takie książki które pozwalają nazywać emocje są bardzo potrzebne - fajna ta publikacja...
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)
To są bardzo dobre książki, które coś wnoszą do życia dziecka :)
OdpowiedzUsuńBardzo fajna, ciekawa i w sumie nietypowa książka :)
OdpowiedzUsuń