Dziś na blogu recenzja kolejnej publikacji autorstwa Zbigniewa T. Nowaka, tym razem nie o ziołach, a o leczniczych i odżywczych właściwościach owoców i warzyw w postaci przetworów. Poradnik nosi tytuł "Domowa spiżarnia zdrowia. Przetwory, które leczą!" i zawiera nie tylko mnóstwo świetnych przepisów na przetwory, ale przede wszystkim dostarcza dużą dawkę wiedzy na temat walorów zdrowotnych pożywienia, które daje nam natura.
Opis szczegółowy:
Tytuł: "Domowa spiżarnia zdrowia. Przetwory, które leczą!"
Autor: Zbigniew T. Nowak
Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
Oprawa: twarda
Format: 14 x 20 cm
Ilość stron: 240
Rok wydania: 2018 r.
Cena: 39.90 zł
W dawnych czasach wszystkie Panie Domu robiły przetwory warzywne i owocowe, spiżarnie były zapełniane domowymi smakołykami i zawsze na wyciągnięcie ręki były produkty, które nie tylko stanowiły świetny dodatek do potraw, ale też działały leczniczo, przykładem mogą tu być różnego rodzaju soki, jak np. domowy sok malinowy, który w moim domu zawsze był podawany podczas przeziębienia. Dziś niestety czasy się zmieniają i gospodynie odchodzą od robienia przetworów, gdyż uważają, że to strata czasu, bo wszystko dostępne jest w sklepach. Przeciwny takiemu podejściu jest autor powyższej książki Zbigniew T. Nowak, który uważa, że sklepowe dżemy, soki czy sałatki nigdy nie dorównają smakowo i zdrowotnie tym przyrządzonym w domu.
W swojej publikacji autor podaje mnóstwo wypróbowanych przepisów na soki, syropy, dżemy, konfitury, galaretki, powidła, przeciery, sałatki, a nawet na ocet jabłkowy, a wszystkie przetwory przyrządzone według podanych receptur to lecznicze i profilaktyczne specyfiki, które pomagają radzić sobie z wieloma dolegliwościami m.in. takimi jak infekcje górnych dróg oddechowych, grypa, zatrucia pokarmowe, bezsenność, nerwica, czy choroby skórne. Mają także za zadanie wzmacniać odporność, wspomagać trawienie, oczyszczać organizm z toksyn i wzbogacać w sole mineralne i witaminy.
Publikacja jest bardzo ładnie wydana, podobnie jak i pozostałe książki autorstwa pana Zbigniewa. Oprawiona twardą, grubą okładką, na której widnieje klimatyczne zdjęcie przetworów. Spis treści podany jest według nazw owoców i warzyw, a do każdego z tych produktów przypisanych jest kilka przepisów, gdzieniegdzie opatrzonych efektownymi fotografiami. Książka nie jest zwykłym poradnikiem kulinarnym, ale też zdrowotnym, dlatego autor sporo uwagi poświęca walorom zdrowotnym pożywienia, każdy produkt jest tam szczegółowo opisany, a w podanych recepturach znajdziemy nie tylko informacje na temat korzyści kulinarnych, ale przede wszystkim pożytku dla zdrowia. Przepisy podane w książce nie są zbyt skomplikowane, ale są nietypowe, unikalne i raczej nie znajdziemy podobnych w popularnych poradnikach kulinarnych, jakich pełno na rynku. Przykładowe przepisy zawarte w książce to m.in. syrop z kwiatów fiołka, konfitury morelowe z aromatem mięty, prozdrowotny dżem z malin i bananów, franciszkański sok ojca Grzegorza, kapusta kiszona z jarzębiną i jabłkami, kwaszony czosnek po kapucyńsku i wiele wiele innych.
Według mnie publikacja jest jak najbardziej warta uwagi, szczególnie dla osób, które lubią robić przetwory, eksperymentują w kuchni, ale też dbają o zdrowie i interesują się tematyką zdrowego odżywiania. Książka jest też fajnym pomysłem na prezent dla każdej Pani Domu :). Polecam.
Przez ostatnie 2 lata ciągnęły się za mną remonty, więc nie miałam głowy do robienia przetworów, ale teraz na wiosnę zamierzam wiele rzeczy nadrobić.
OdpowiedzUsuńW słoiczkach można zamknąć same cuda :D
OdpowiedzUsuń