poniedziałek, 12 listopada 2018

Ciepłe rawpuccino z shilajit himalajskim

capuccino, rawpuccino, kawa przepis, shilajit mumio himalajskie, zdrowe odżywianie, kulinaria

Od tysięcy lat shilajit himalajskie, zwane inaczej mumio, stosuje się jako środek witalizujący, jest to zaliczana do superprodutków "wydzielina skalna" zawierająca duże ilości minerałów, występuje ona tylko tam, gdzie rosną określone gatunki roślin. Shilajit powstaje tylko w regionach, które spełniają określone warunki: przez długi czas, z dużą intensywnością muszą dopływać tam promienie słoneczne, powietrze musi być wyjątkowo czyste i konieczna jest bujna wegetacja wilczomleczu. Takie warunki panują przede wszystkim w centralnej Azji, na odnogach Himalajów i Ałtaju oraz w niektórych górskich regionach południowego Kazachstanu, na wysokości co najmniej 1000 metrów, a w Tybecie znajduje się shilajit na wysokości ponad 5000 metrów. Powstaje w jaskiniach, niszach i rozpadlinach skalnych jako porowaty odłamek. Pojawia się zarówno na podłożu, jak i zwisa ze stropów.
Shilajit zawiera wiele wtórnych substancji roślinnych, ale w ciemnej, podobnej do lukrecji masie, można znaleźć też składniki skalne. W nauce opisuje się go jako organiczno-mineralną próchnicę składającą się z roślin i żywicy. Shilajit jest oczyszczany w naturalnym procesie i sprzedawany jako nadający się do spożycia superprodukt, najczęściej w formie proszku.
Przypisuje mu się działanie odmładzające, wzmacnia tkankę kostną, działa oczyszczająco na układ moczowy i ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej. Zawiera niezwykłe spektrum 85 minerałów, mikroelementów i kwasów humusowych. W medycynie chińskiej shilajit znany jest od dawna i stosowany jako wolny od skutków ubocznych lek na wiele dolegliwości m.in. na wzdęcia, problemy ze stawami, egzemy i alergie. 


Ciepłe rawpuccino z shilajit himalajskim 

Składniki:

- 1/2 łyżeczki proszku shilajit (mumio) himalajskiego
- 2 łyżki łuskanego siemienia konopnego
- 1 łyżka nasion chia
- 1 łyżka kakao w proszku
- 5 daktyli
- 1 szczypta cynamonu
- 1 szczypta soli himalajskiej
- 50 ml mleka migdałowego 
- 50 ml gorącej wody 

Aby przygotować z tych składników smaczne rawpuccino, które ma być ciepłe, a jednocześnie aby zachowało wszystkie korzyści jakie daje surowe pożywienie, zagotuj wodę w czajniku i zostaw ją, by trochę ostygła do temperatury około 80 stopni C. Potem wymieszaj gorącą wodę z napojem migdałowym, a otrzymasz płyn o temperaturze ok. 40 stopni C. Następnie wlej go do blendera, dodaj wszystkie pozostałe składniki i blenduj aż powstanie jednolity płyn - najlepsza alternatywa dla capuccino. 





Przeczytaj też:

5 komentarzy:

  1. Pierwszy raz czytam o Shilajit, zaciekawiłaś mnie i nie dość, że mam ochotę spróbować, to ciekawi mnie samo w sobie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe, bo pierwszy raz słyszymy o czymś takim jak shilajit :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Aż jestem ciekawy jak smakuje :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wow! Jeszcze nigdy nie słyszałem o rawpuccino. Z pewnością warto spróbować :)

    OdpowiedzUsuń