Pierwsze skojarzenia związane z marchwią to wzrok, skóra, układ oddechowy, ciąża i karmienie piersią. Marchew to jedno z najbardziej popularnych warzyw, stanowiące stały element naszego menu, jest pełna beta-karotenu, będącego przeciwutleniaczem, a dzięki zawartości luteiny ma zbawienny wpływ na wzrok. Marchew posiada też inne zalety, m.in. zmniejsza ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia i pomaga zapobiegać powstawaniu nowotworu płuc - wszystko dzięki wysokiej zawartości prowitaminy A - aby zwiększyć wchłanianie tej witaminy najlepiej jeść marchewki na surowo z dodatkiem jakiegoś tłuszczu. Marchew zawiera także witaminę K, błonnik, potas, witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę E, miedź i fosfor oraz fitoskładniki, takie jak falkarindiol i falkarinol.
Marchew można przyrządzać na różne sposoby, świetnie sprawdza się w zupach i daniach głównych, jako samodzielna przekąska, albo główny składnik ciast i ciasteczek marchewkowych.
Pomysł na ciasto marchewkowe
Ciasto:
- 8 łyżek nasion chia
- 2 szklanki mąki kokosowej lub migdałowej (lub ich mieszanki)
- duża garść wiórków kokosowych
- 4 łyżeczki mielonego cynamonu
- 4 łyżeczki imbiru w proszku
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- 2/3 szklanki syropu klonowego
- 2/3 szklanki oleju kokosowego, roztopionego
- 2 marchewki
- duża garść orzechów włoskich
Polewa:
- 1 szklanka śmietanki kokosowej, chłodzonej przez noc (musi mieć stałą konsystencję)
- opcjonalnie: syrop waniliowy, garść wiórków kokosowych
Najpierw wymieszaj nasiona chia z 1/2 szklani wody i odstaw na 10 minut. W tym czasie zetrzyj marchewki. Nagrzej piekarnik do temperatury 170 stopni C. W dużej misce wymieszaj mąkę, wiórki kokosowe i przyprawy. W drugiej misce wymieszaj syrop klonowy, olej kokosowy i nasiona chia. Ostrożnie dodaj mokre składniki do suchych, mieszając dużą drewnianą łyżką. Następnie dodaj starte marchewki i posiekane orzechy włoskie. Przełóż ciasto na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i piecz ok. 30 minut, aż stanie się złocistobrązowe i sprężyste po nakłuciu.
Gotowe ciasto wyjmij, pozostaw do schłodzenia i zrób polewę. Przełóż śmietankę kokosową do dużej miski i ubij mikserem aż uzyska konsystencję podobną do bitej śmietany. Teraz bardzo ostrożnie możesz dodać opcjonalne składniki i delikatnie wymieszać. Kiedy ciasto całkiem ostygnie, polej je polewą. Ciasto najlepiej przechowywać w lodówce.
Przeczytaj też:
Orzechy włoskie i laskowe naszym zdaniem najlepiej pasują do ciasta marchewkowego :D
OdpowiedzUsuńCiekawa byłabym tego ciasta, bo nie robiłam wcale, a miałam ochotę :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Ps. Obserwuje :)
https://lifestyleworldblog.blogspot.com/
Ostatnio chodzi za mna ciasto marchewkowe :)
OdpowiedzUsuńZrobiłam raz, ale nie chciało mi sie trzeć marchewki :)
OdpowiedzUsuńDo ciasta marchewkowego zbieram się już długi czas. Może w końcu mi się uda...
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)