Wiesiołek jest popularną byliną w Europie, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. W Polsce występuje na nieużytkach i ugorach, przy torach kolejowych, drogach i polnych miedzach, na skrajach lasów iglastych i brzegach rzek.
Do celów zielarskich potrzebne są nasiona tej rośliny, a żeby je pozyskać, ścina się pędy wraz z dojrzałymi torebkami, które otwierają się stopniowo od dołu ku górze. Zebrane pędy rośliny suszy się i poddaje młóceniu. Do ostatniej fazy suszenia dopuszcza się tylko dojrzałe nasiona. Gotowy surowiec przechowuje się w suchym i przewiewnym miejscu.
Wiesiołek stosuje się w leczeniu chorób serca, cukrzycy i zakrzepów naczyniowych, olej z nasion wzmacnia i odtruwa organizm, reguluje przemianę materii, wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry i reumatoidalnego zapalenia stawów. Wyciągi wodne z olejku pije się, by obniżyć poziom cholesterolu we krwi i ciśnienie. Herbatki z nasion zaleca się przy zatruciach, alergiach, astmie, atopowym zapaleniu skóry, przeroście prostaty, zaburzeniach przemiany materii oraz przy ogólnym osłabieniu organizmu.
Wiesiołek jest wykorzystywany nie tylko w medycynie naturalnej, lecz także w kosmetyce - stanowi jeden z surowców służących do produkcji kremów (głównie przeciwzmarszczkowych), balsamów do ciała, odżywek do włosów i pomadek do ust. Jest dodawany do preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, jak i przetłuszczającej się, skłonnej do złuszczania i podrażnień. Wiesiołek ma wpływ na pracę gruczołów łojowych, działa regenerująco na zmęczoną skórę, odżywia ją i odświeża.
Jak zrobić maseczkę z nasion wiesiołka?
Aby zrobić maseczkę z wiesiołka należy zmielić 3 łyżki nasion wiesiołka, zalać je taką samą ilością zimnej wody, aby powstała rzadka masa. Ciągle mieszając, podgrzewać na małym ogniu i doprowadzić do wrzenia, by otrzymać gęstą papkę. W razie potrzeby dolać nieco wody. Ostudzić maseczkę do temperatury ciała i nałożyć na twarz. Zmyć po 15-20 minutach ciepłą wodą. Powtarzać zabieg regularnie 2 razy w tygodniu, a skóra stanie się bardziej elastyczna i nawilżona.
Przeczytaj też:
Ciekawa jestem efektów stosowania takiej maseczki, czy by mnie zadowoliły :)
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł. Bardzo praktyczny :) Spróbuję ta maseczkę .
OdpowiedzUsuńSuper wpis. Dzięki za podpowiedzi.
OdpowiedzUsuń