Potrawy mączne są równie popularne w Polsce, jak potrawy mięsne, przyznam, że sama nie jadam takich potraw często na obiad, bo staram się nie przesadzać z białą mąką i zdecydowanie bardziej podchodzi mi drugie danie z sałatkami, kaszami lub ziemniakami, jednak ze względu na to, że potrawy mączne lubią pozostali domownicy, zdarza mi się je co jakiś czas przyrządzać. Najczęściej u mnie w domu pojawiają się te najbardziej popularne dania, czyli pierogi, kluski śląskie, kopytka, kluski na parze, kluski leniwe, naleśniki lub racuchy, jednak przeglądając różne przepisy, widzę, że możliwości jest o wiele więcej i zwykłe kluski można robić na różne sposoby. Ciekawym rozwiązaniem są też warzywa w cieście naleśnikowym, lub placki zapiekane w piekarniku.
Poniżej kilka przepisów na wegetariańskie dania mączne, te bardziej i mniej popularne, pojawił się też przepis na "prażuchy", o których dawno temu opowiadała mi babcia, że było to bardzo popularne danie w dawnych czasach, podawano je ze smalcem i skwarkami, a w wersji wegetariańskiej może być ze smażoną cebulką.
Pierogi ruskie
Ciasto:
- 2 szklanki mąki
- 1 jajo
- 1 łyżka oleju
- ciepła woda
- sól
Farsz:
- 500 g twarogu
- 5-7 ziemniaków ugotowanych ziemniaków
- 2 cebule
- olej
- sól, pieprz do smaku
Posoloną mąkę zagnieść z jajkiem, olejem i taką ilością wody, aby ciasto było elastyczne. Ziemniaki przepuścić przez praskę lub maszynkę do mielenia razem z twarogiem. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na patelni z łyżką oleju, następnie dodać do masy serowo-ziemniaczanej. Masę przyprawić do smaku i wymieszać. Ciasto na pierogi rozwałkować dość cienko, ale tak by nie rozrywało się podczas lepienia pierogów. Za pomocą szklanki wycinać kółka, na środek każdego nakładać farsz i sklejać pierogi palcami lub specjalną foremką do pierogów. Pierogi gotować w osolonej wodzie z niewielką ilością oleju, przez ok. 3-5 minut po wypłynięciu na wierzch. W wersji wegetariańskiej można podawać polane tłuszczem i podsmażoną cebulką.
Kluski z serem żółtym
Składniki:
- 300 g mąki
- 1 szklanka mleka
- 50 g masła
- 100 g żółtego sera
- 4 jaja
- 20 g tłuszczu do gotującej wody
- 40 g masła do polania
- sól
Mleko zagotować z 50 g masła, wsypać przesianą mąkę, wymieszać i dodawać po jednym jajku, dokładnie wyrabiając. Pod koniec wyrabiania dodać starty ser żółty, posolić i pozostawić w chłodnym miejscu na godzinę. Za pomocą łyżki formować podłużne kluski, kłaść na wrzącą wodę z dodatkiem tłuszczu (np. oleju), ugotować, odcedzić i polać roztopionym masłem.
Pierogi/placki z jabłkami
Składniki:
- 350 g mąki
- 200 g masła
- 1 jajko i 1 żółtko
- 100 g kwaśnej śmietany
- 10 g drożdży
- 500 g jabłek obranych i pokrojonych na ćwiartki
- 1 łyżka cukru
- cukier puder do posypania
Mąkę przesiać, posiekać z masłem i drożdżami roztartymi z cukrem. Dodać śmietanę, jajko, żółtko, szybko wyrobić, siekając ciasto nożem. Ulepić kulę i włożyć na noc do lodówki. Następnego dnia rozwałkować na placek o grubości 3-4 mm, wyciąć krążki szklanką. Kawałki jabłek zawijać w placuszki, tak aby powstały sklejone pierogi. Placki ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec w 180 stopniach C na złoty kolor.
Placki z cukinią
Składniki:
- 200 g mąki pszennej
- 150 g mąki kukurydzianej
- 100 g cukinii
- 1,5 szklanki mleka
- 1 szklanka gorącej wody
- 2 jaja
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżki cukru
- mielona gałka muszkatołowa i goździki
- sól, pieprz
Cukinię pokroić i udusić do miękkości w niedużej ilości wody. Mąkę kukurydzianą rozetrzeć ze szklanką gorącej wody i zostawić na 5 minut, aby napęczniała. Gotową cukinię rozgnieść widelcem i dodać do mąki razem z ciepłym mlekiem. Całość utrzeć mikserem lub trzepaczką na jednolitą masę. Dodać pozostałe składniki i dobrze wymieszać. Uformować nieduże placuszki i smażyć je na rozgrzanej patelni posmarowanej tłuszczem.
Naleśniki piwne
Składniki:
- 6 łyżek mąki
- 2 jaja
- 1 łyżka koniaku
- 1-1,5 szklanki ciepłego jasnego piwa
- 1 łyżka oliwy
- zioła świeże lub suszone: majeranek, estragon, szałwia, natka pietruszki
- sól
Jaja dokładnie zmiksować z piwem i cały czas mieszając, stopniowo dodawać mąkę, oliwę, koniak, a na końcu zioła. Starannie wymieszane ciasto odstawić na 15-20 minut. Smażyć jak tradycyjne naleśniki. W wersji wegetariańskiej można podawać z ostrymi sosami.
Bliny z żółtym serem
Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1,5 szklanki mleka
- 250 g żółtego sera
- 2 jaja
- tłuszcz do smażenia
- sól, cukier
Żółtka zmiksować z mlekiem, odrobiną soli i cukru. Cały czas mieszając, stopniowo dodawać mąkę. Na koniec dodać ubitą pianę z białek i delikatnie wymieszać. Ser pokroić na cienkie plasterki. Na rozgrzanej na patelni tłuszcz nakładać ciasto, w takiej ilości, by powstały niewielkie placki, na każdy placek nakładać plasterek sera, tak aby lekko zanurzył się w cieście. Smażyć z obu stron. Bliny podawać na gorąco, polane stopionym masłem.
Kluski kładzione
Składniki:
- 200 g mąki pszennej
- 100 g mąki krupczatki
- 1 jajo i 1 żółtko
- pół szklanki mleka
- sól
Mleko, jajko, żółtko i szczyptę soli roztrzepać, po czym wsypać mąkę i dokładnie wymieszać. Zagotować wodę z solą i wkładać do wrzątku podłużne kluseczki, formowane za pomocą łyżki stołowej. Ciasto powinno być stosunkowo luźne, a łyżka każdorazowo zwilżona wodą. Po włożeniu do wrzątku, kluski delikatnie zamieszać od dna łyżką drewnianą i gotować do miękkości na małym ogniu.
Buffy drożdżowe
Składniki:
- 400 g mąki pszennej
- 1 jajko
- 15 g drożdży
- kopiasta łyżka cukru
- 500 ml mleka
- dodatki: polewa czekoladowa, budyń, mrożone truskawki
Do miski wsypać mąkę i wbić jajko. Drożdże rozpuścić w szklance letniego mleka, dodać cukier i wlać do miski z mąką. Wyrobić ciasto, aż będzie odstawać od ręki, międzyczasie dolewając resztę ciepłego mleka. Ciasto przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. Po tym czasie ciast wyłożyć na stolnicę, rozwałkować na grubość 1 cm i wykrawać kółka za pomocą szklanki. Do garnka z gorącą wodą wstawić sitko lub gazę do gotowania na parze, układać luźno buffy i gotować przez ok. 5 min, aż urosną. Podawać tradycyjnie z masłem i z cukrem lub z polewą czekoladową, budyniem, albo zmiksowanymi truskawkami z cukrem.
Prażuchy
Składniki:
- 1/2 kg mąki graham (lub innej)
- 2 łyżki soli
- 1,5 litra wody
Mąkę i sól wsypać na rozgrzaną patelnię i prażyć, cały czas mieszając. Mąka jest uprażona i gotowa, kiedy parzy po chwyceniu w palce. Międzyczasie zagotować wodę i dodać do gorącej mąki, tak aby ciasto nie było za gęste. Z gotowego ciasta łyżką formować kluseczki. Można podawać z tłuszczem i usmażoną cebulką, z kefirem lub według uznania.
Seler w cieście
Składniki:
- Seler średniej wielkości
- 4 łyżki mąki
- 4 jaja
- 2 cebule
- natka pietruszki
- mielona papryka
- sól
- tłuszcz do smażenia
Seler obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dodać mąkę, jaja, drobno posiekaną cebulę i pietruszkę. Przyprawić solą, papryką i dokładnie wymieszać. Kłaść łyżką na rozgrzany tłuszcz niewielkie placuszki i usmażyć z obu stron na złoty kolor. Podawać polane śmietaną lub stopionym masłem.
Zobacz też:
7 przepisów na wegetariańskie sałatki z makaronem
Z czym mieszać ziemniaki?
Pożywne obiady za 5 zł
Naleśniki i pankejki na diecie ketogenicznej
Przepis na bliny z ciecierzycy
Proste placuszki z cukinii i mięty (Keto, Low Carb, Paleo, Wegetariańskie)