Na początku zacznij od najłagodniejszej metody czyszczenia, w razie potrzeby przechodząc do metod bardziej zaawansowanych, a jak się za to zabrać dowiesz się w dzisiejszym wpisie.
1. Sprawdź stan płyt i odkurz za pomocą sprężonego powietrza
Zanim przejdziesz do sprawdzania stanu płyt, pamiętaj o dokładnym umyciu rąk, żeby nie zabrudzić płyt jeszcze bardziej i nie pozostawić na nich tłustych odcisków.
Podczas przeglądania płyty staraj się trzymać ją za przeciwległe krawędzie, nie dotykając środka, w szczególności rowkowej powierzchni, która jest odpowiedzialna za wydawanie dźwięków.
Jeśli płyty są w dobrym stanie, być może nie będzie konieczne stosowanie płynnych roztworów do czyszczenia i wystarczy samo odkurzenie za pomocą sprężonego powietrza w puszcze, o którym wspominałam już przy okazji wpisu na temat czyszczenia klawiatury. Tego typu produkt można dostać w sklepach komputerowych, a także w internecie, na przykład na allegro w cenie od 5-10 zł.
Powietrze w puszce utrzymywane jest pod pewnym ciśnieniem, które zwykle jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego, przy jego użyciu można pozbyć się kurzu, brudu i paprochów znajdujących się w szczelinach różnych sprzętów, bez uszkadzania ich i bez konieczności stosowania szmatek, ręczników i myjek.
2. Czyszczenie bez użycia środków czystości
Zastosuj szczoteczkę antystatyczną
Szczoteczka antystatyczna to przydatny gadżet dla wielbicieli płyt winylowych, przeznaczona jest specjalnie do ich czyszczenia, dostaniesz ją w sklepach z akcesoriami audio lub w internecie. Szczotki te są tak zaprojektowane, by dostać się do rowków płyty i dokładnie je oczyścić, ale zarazem są na tyle miękkie, żeby płyty nie porysować. Wystarczy tylko przesuwać szczoteczkę kierując się wzdłuż rowków, lub przyłożyć ją do płyty na talerzu gramofonu z włączonym napędem, dzięki czemu płyta nie zostanie dodatkowo upalcowana.
Zainwestuj w specjalną myjkę do winyli
Myjka do winyli to specjalne urządzenie, które pozwala na mycie i konserwację płyt na bardzo wysokim poziomie. Jej działanie polega na intensywnym, a zarazem delikatnym odkurzaniu płyty, po wcześniejszym pokryciu jej specjalnym środkiem. Pozwala to na profesjonalne usunięcie brudu i kurzu z najgłębszych przestrzeni wewnątrz rowków. Takie myjki można dostać w cenie od 150 zł do kilku tysięcy złotych, w sklepach muzycznych, z akcesoriami audio, u producentów myjek, w wyspecjalizowanych sklepach dla użytkowników winyli oraz na aukcjach internetowych.
Mycie za pomocą ciepłej wody destylowanej
Ciepła woda może pomóc w rozpuszczeniu brudu na winylu, jednak pamiętaj, by nie była za gorąca, gdyż może uszkodzić płytę. Temperatura wody powinna być taka, by można było bez problemu zamoczyć w niej rękę. Woda destylowana do mycia płyt jest o wiele lepsza niż zwykła woda z kranu, gdyż nie zawiera minerałów i innych dodatków, które mogłyby się osadzać na płycie.
Do mycia winylu użyj delikatnej ściereczki z miękkiego materiału lub ściereczki antystatycznej. Przecierając płytę zacznij od środka idąc za kierunkiem rowków, poruszaj się na zewnątrz spiralnym kręgiem, nie pozwól by etykieta była mokra. Kiedy dotrzesz do zewnętrznej krawędzi, cofnij się w przeciwnym kierunku, idąc do środka spiralnym okręgiem. Następnie przejdź do mycia drugiej strony płyty i pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia.
3. Czyszczenie z użyciem środków czystości
Jeśli płyta jest mocno zabrudzona, na przykład przez tłuste plamy, konieczne będzie zastosowanie środka czystości, który dokładnie usunie zabrudzenia. Najprostszym sposobem jest dodanie do ciepłej wody odrobiny płynu do mycia naczyń lub mydła, albo skorzystanie ze specjalnych płynów do mycia winyli. Czasami do mycia płyt wykorzystuje się także alkohol izopropylowy, o którym wspominałam już w poście na temat czyszczenia telewizorów plazmowych, jednak ta metoda ma swoich zwolenników i przeciwników, niektórzy twierdzą, że alkohol może zaszkodzić płycie, dlatego na początku najlepiej unikać środków czyszczących z alkoholem, a zastosować je kiedy już nic innego nie pomaga.
Stosowanie płynu specjalistycznego nie wymaga szczególnego przygotowania, wystarczy namoczyć miękką ściereczkę, na przykład z mikrofibry czy inną ściereczkę antystatyczną i przemyć płytę, takim sposobem jaki był opisany powyżej, przy punkcie dotyczącym mycia bez użycia środków czystości. A najlepiej stosować się do informacji umieszczonych na opakowaniu lub zapytać sprzedawcy w jaki sposób używać produktu, by nie zaszkodzić swoim winylom.
Jeśli natomiast przygotowujesz mieszankę wody i płynu, po umyciu należy spłukać pozostałości detergentu, w tym celu podgrzej wodę destylowaną, zamocz w niej ściereczkę i pamiętaj o dokładnych wyciśnięciu, a następnie przecieraj płytę podobnym sposobem jak wcześniej podczas mycia. W razie konieczności powtórz tą czynność, a gdy płyta zostanie dokładnie wyczyszczona pozostaw ją do wyschnięcia.
I have a great colection.
OdpowiedzUsuńNice tips.
Xoxo from Portugal
marisasclosetblog.com
Fajny wpis, mam wiele płyt winylowych, u rodziców nawet adapter :)
OdpowiedzUsuńW mojej najbliższej rodzinie chyba nikt już nie ma płyt winylowych, chyba, że o czymś nie wiem.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny, przydatny wpis... No niestety ja nie mam takich rzeczy ale zawsze warto wiedzieć jak takie coś czyścić....
OdpowiedzUsuńhttp://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/03/powrot-do-domu-allan-stratton.html
Sama mam w domu płyty winylowe, więc post bardzo przydatny.
OdpowiedzUsuńTo nie tylko część wystroju, ale jakby - dusza muzyki. Warto choć raz przesłuchać w ten sposób nagranego dźwięku.
Miałem kiedyś w domu adapter (bo tak to się chyba nazywa?) ale to było naście lat temu, dziś ani po nim, ani po płytach śladu nie ma, co się z nimi stało, tego i najstarsi górale nie wiedzą... A szkoda... Gdybym wtedy miał takie podejście jak dziś to bym o niego zadbał, bo to świetna pamiątka. Tak swoją drogą, to masz rozległą wiedzę...
OdpowiedzUsuńciekawy poradnik, ja w domu nie mam płyt winylowych
OdpowiedzUsuńŚwietne rady, mam tyle zakurzonych płyt, że koniecznie spróbuje!
OdpowiedzUsuńJa w domu nie mam takich płyt :)
OdpowiedzUsuńkiedyś miałam odtwarzacz... uwielbiam te płyty :)
OdpowiedzUsuńzapraszam do siebie -> http://blog.brevio.pl/trendy-na-rynku-pracy-rok-2018-rynkiem-pracownika/
Great post dear
OdpowiedzUsuńGood Week end
very interesting post! have a great week end!
OdpowiedzUsuńGreat tips, dear. Thanks for sharing.
OdpowiedzUsuńKisses!
galerafashion.com
Na szczęście nie mamy takich płyt :P
OdpowiedzUsuń