1. Użyj wody i płynu do naczyń
Usuń resztki pożywienia
Jeśli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, musisz upewnić się, że wszystkie resztki jedzenia zostały dokładnie usunięte. Jeśli masz z tym problem użyj szpatułki i spróbuj wydrapać przyschnięte resztki lub namocz na chwilę pojemnik w ciepłej wodzie, co zmiękczy jedzenie i będzie ono wówczas łatwiejsze do usunięcia.
Nie zapomnij także pozbyć się resztek oleju i innych tłustych pozostałości. Dokładnie wytrzyj pojemnik ręcznikiem papierowym, co sprawi że tłuszcz zostanie wchłonięty przez ręcznik.
Namocz pojemnik w wodzie i detergencie do mycia naczyń
Moczenie pojemnika może pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów. Napełnił zlew lub dużą miskę ciepłą wodą, a następnie wlej dużą ilość płynu do mycia naczyń. Niech pojemnik moczy się przynajmniej 30 minut, po tym czasie dokładnie wyszoruj pojemnik szczoteczką lub myjką.
Wysusz pojemnik
Opłucz dokładnie pojemnik by pozbyć się resztek płynu i osusz ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Następnie sprawdź czy nieprzyjemny zapach zniknął, jeśli nie, możesz jeszcze wypróbować mycie pojemnika w zmywarce, jednak musisz się upewnić, że jest on odporny na działanie tak wysokich temperatur. Gorąca woda w zmywarce może ułatwić pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, jeśli nie jesteś w stanie usunąć go poprzez mycie ręczne.
2. Użyj octu i sody oczyszczonej
Zrób mieszankę z octu i sody
Jeśli zwykły płyn do naczyń nie pomaga, możesz potrzebować silniejszych środków, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z plastikowego pojemnika. Zmieszaj w miseczce 1 szklankę octu z 1/4 szklanki sody oczyszczonej aż powstanie jednolity gęsty płyn.
Zamocz pojemniki w przygotowanej mieszance
Przygotuj miskę na pojemniki wraz z pokrywkami i zalej je ciepłą wodą tak by były całkowicie zanurzone. Następnie dodaj łyżką sporządzoną mieszankę i całość wymieszaj, by mieszanka została rozprowadzona po wszystkich częściach pojemników.
Pozostaw na dłuższy czas
Aby mieszanka octu i sody mogła dokładnie zadziałać i odświeżyć pojemniki, pozostaw je namoczone w mieszaninie na 24-48 godzin.
Wyczyść pojemniki
Soda i ocet pomagają w odwapnieniu pojemników, ale sam ocet również ma niezbyt przyjemny zapach, także na koniec należy dokładnie opłukać pojemniki, wymyć je płynem do mycia naczyń lub jeśli to możliwe, wsadzić do zmywarki.
3. Zastosuj środki pochłaniające brzydkie zapachy
Użyj soli
Jeśli mycie i moczenie pojemnika nie działa, w celu pochłonięcia nieprzyjemnego zapachu można spróbować zastosować środki absorbujące zapachy. Jedną z takich substancji jest zwykła sól, którą należy wsypać do pojemnika, po czym przykryć pojemnik pokrywką i pozostawić na noc. Przed użyciem należy pamiętać o pozbyciu się soli z pojemnika.
Umieść pomiętą gazetę w pojemniku
Gazeta ma również zdolność do absorbowania nieprzyjemnych zapachów z pojemników. Weź kilka kartek gazety, zgnieć je i włóż do pojemnika, następnie przykryj go pokrywką. Pozostaw na 24-48 godzin, a przed użyciem wymyj dokładnie pojemnik.
Zastosuj fusy z kawy
Fusy z kawy to świetne pochłaniacze nieprzyjemnych zapachów, mogą się sprawdzić nie tylko przy pojemnikach, ale również w innych miejscach, na przykład do odświeżenia lodówki czy szafek. Po wypiciu porannej kawy, umieść zużyte fusy w pojemnikach, przykryj je pokrywką i pozostaw na około 1 dzień aż zapach zniknie.
Użyj ekstraktu waniliowego
Wyciąg z wanilii ma silny, przyjemny zapach, który może skutecznie zamaskować nieprzyjemny zapach pojemnika. Aby użyć ekstraktu waniliowego, wlej kilka łyżek wody do pojemnika, a następnie dodaj kilka kropel wanilii i zamknij pojemnik, pozostawiając go na kilka godzin do przeniknięcia zapachu. Możesz również pokropić ekstraktem ściereczkę i włożyć ją do pojemnika zamiast wody.
Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z plastikowych pojemników? Może jakieś specjalistyczne środki czystości?
Ja namaczam podobne pojemniki wodą i płynem do naczyń:) Muszę skorzystać z innych sposobów:)
OdpowiedzUsuńto ja mam małą prośbę w komentarzu :) Zbierajcie tylko niezbędną ilosć plastikowych pojemników/koszyczków a potem dokupujcie już pakowane luzem owoce/warzywa. Ilość plastików jaką generujemy jest zatrważająca a jako naród wciąż uczymy się przetwarzania i segregowania odpadów plastikowych
OdpowiedzUsuńSoda oczyszczona i ocet lub sok z cytryny to mój wybór :)
OdpowiedzUsuńNigdy nie próbowałam tych sposobów na zapachy z pojemników. Przyzwyczaiłam się, że niektóre są na sałatki, inne na mięso a jeszcze inne do deserów. W ten sposób starałam się radzić sobie z aromatami wydobywającymi się z pojemników. Muszę wypróbować Twoje sposoby - w ten sposób nie będę musiała pamiętać, które pojemniki do czego służą i tłumaczyć tego mężowi :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam i zapraszam do siebie :)
Często mam problem, że mimo mycia nawet w zmywarce, pojemniki bardzo długo utrzymuja zapach tego co w nich było trzymane!
OdpowiedzUsuńŚwietne i przydatne porady :)
OdpowiedzUsuńGreat post! xx
OdpowiedzUsuńbardzo proste , praktyczne porady, dzięki, ocet jest super i można go właściwie do wszystkiego wykorzystać
OdpowiedzUsuńNiestety plastik lubi chłonąć zapachy.
OdpowiedzUsuńmusze kupic ocet bo skonczyl mi sie:P
OdpowiedzUsuńCzy te sposoby zadziałają na silikonową formę do pieczenia?
OdpowiedzUsuń