W związku z tym postanowiłam zrobić na blogu serię wpisów z krótkimi praktycznymi poradami i trikami kulinarnymi, które usprawnią przyrządzanie różnych potraw. Zapraszam :).
1. Gotowanie kasz, ryżu, ciecierzycy i fasoli
Kasze i rośliny strączkowe zwiększają swoją objętość podczas gotowania, dlatego aby uzyskać szklankę ugotowanego produktu, potrzebujemy mniej produktu surowego, mianowicie:
- szklanka surowej kaszy jaglanej, jęczmiennej i perłowej to ok. 2 szklanki kaszy ugotowanej
- szklanka kaszy surowej gryczanej to ok. 1 i 1/3 szklanki kaszy ugotowanej
- szklanka surowej ciecierzycy lub fasoli to ok. 2 i 1/5 szklanki gotowego produktu (aby uzyskać szklankę ciecierzycy lub fasoli potrzeba pół szklanki surowego produktu)
- szklanka surowego ryżu to ok. 2 - 2,5 szklanki ryżu ugotowanego
Aby ryż lub kaszę ugotować na sypko, należy zastosować następujące proporcje:
- szklanka kaszy jaglanej - niecałe dwie szklanki wody (ok. 1 i 3/4)
- szklanka kaszy gryczanej lub jęczmiennej - ok. 2 szklanki wody
- szklanka kaszy kukurydzianej - ok. 1,5 szklanki wody
- szklanka pęczaku - ok. 3 szklanek wody
- szklanka ryżu - ok. 2 szklanek wody
Aby ugotować kaszę lub ryż na półsypko, należy dodać więcej wody i gotować dłużej.
2. Zanim dodasz czosnek do gorącej potrawy, pokrój go, zmiażdż lub przeciśnij przez praskę przynajmniej 10 minut wcześniej, zachowa wtedy wartości korzystnej dla zdrowia allicyny. Dodany do potrawy pod koniec gotowania nada jej bardziej intensywny aromat.
3. Orzechy staną się bardziej łatwostrawne, a ich wartości odżywcze lepiej przyswajalne, jeśli przed zjedzeniem zostaną namoczone na kilka godzin w wodzie (4-8 godzin). Moczenie ponadto zmiękcza orzechy, dzięki czemu łatwiej je zmiksować, jeśli mają być dodatkiem do koktajlu.
Podobnie jest z innymi nasionami typu pestki słonecznika, dyni, nasiona lnu lub sezamu, po namoczeniu poprawia się ich strawność i przyswajalność składników odżywczych.
4. Pomidory mają większą wartość odżywczą po przetworzeniu. Zawarty w nich silny antyutleniacz, likopen, staje się wtedy lepiej przyswajalny, dlatego nie wahaj się korzystać z przecierów i pulp pomidorowych, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy dostęp do świeżych i wartościowych warzyw jest ograniczony.
5. Do smażenia i pieczenia używaj tłuszczu o wysokiej temperaturze spalania, takiego jak smalec, masło klarowane czy olej kokosowy. Do krótkiego podsmażania, gdy np. chcemy zeszklić cebulkę, można użyć tłuszcz o niższej temperaturze spalania, taki jak oliwa z oliwek.
6. Aby łatwiej i dokładnie wycisnąć sok z cytryny, przed wyciśnięciem, roluj ją dłonią przez jakiś czas na stole czy blacie kuchennym.
7. Aby łatwo zdjąć skórkę z pomidora, najlepiej zanurzyć go w gorącej wodzie na minutę lub dwie, a następnie naciąć skórkę na czubku na krzyż i usunąć.
8. Jeśli nie chcesz by bakłażan miał gorzki smak, przed gotowaniem można pokroić go w plastry, posolić i zostawić na pół godziny. Po tym czasie opłukać i osuszyć papierowym ręcznikiem.
9. Sałatki z warzyw należy solić dopiero przed podaniem, ponieważ posolone szybko tracą jędrność. Sałatkę dobrze jest przygotować wcześniej - kiedy postoi minimum godzinę, będzie smaczniejsza, ponieważ smaki się "przegryzą". Sałatki z dodatkiem zieleniny (sałaty, roszponki itp.) polewamy dressingiem tuż przed podaniem, gdyż polane zbyt wcześnie tracą kruchość.
10. Przed dodaniem do potraw suszonych ziół warto lekko rozetrzeć je w moździerzu lub w palcach, dzięki temu uzyskasz bardziej intensywny zapach i smak.
Przeczytaj też:
I like you post! Great! :)))
OdpowiedzUsuńNew post https://pandawayofficial.blogspot.rs/2018/03/zaful-review-familly-package.html
ja zawsze na oko sypie ryz
OdpowiedzUsuńKilka z nich zawsze stosuję np. parzenie pomidorów :)
OdpowiedzUsuńNiektóre trkiki są mi znane choć przyznam, że nie wszystkie:)
OdpowiedzUsuńGreat post.
OdpowiedzUsuńmy new post
Aylla
Jejku! Ja w ogóle nie mślałm że ma to jakies znaczenie ! Bo ja wszystko n OKO HAHHA :)
OdpowiedzUsuńnigdy nie jadłam bakłażana
OdpowiedzUsuń