wtorek, 20 marca 2018

Jak wybielić firanki domowymi metodami?

Podczas robienia wiosennych porządków, podstawą jest mycie okien i wypranie firan, które z pewnością są bardzo zakurzone i zabrudzone po zimie, a czyste okna i białe, pachnące firany są najlepszą oznaką dobrze wysprzątanego domu. Najłatwiejszym sposobem na skuteczne wypranie i wybielenie firanek jest użycie sklepowych środków przeznaczonych do tego celu, jednak coraz więcej Pań Domu decyduje się na naturalne rozwiązania, stosowane niegdyś przez nasze prababcie. Często ma to związek z samą ideą bycia eko i chęcią prowadzenia życia w zgodzie z naturą, a w innych przypadkach jest to konieczność, ze względu na coraz częściej pojawiające się alergie i różnego rodzaju choroby związane ze stosowaniem chemicznych detergentów. Z tego względu warto poznać metody proste, tanie, ekologiczne, a czasami tak samo skuteczne jak w przypadku stosowania sklepowych środków czystości.
Dziś na blogu kilka słów o wybielaniu firan domowymi metodami. Zapraszam.

firanki, pranie, wybielanie, domowe metody, naturalne sposoby, poradnik, blog, pani domu

Przed przystąpieniem do namaczania i prania firan warto dokonać dokładnych oględzin, czy nie są gdzieś uszkodzone i nie wymagają naprawy, ponieważ podczas prania wszelkie rozdarcia mogą się powiększyć i w rezultacie firany będą do wyrzucenia. Po zdjęciu firan warto je namoczyć z dodatkiem ekologicznego płynu, mydła kastylijskiego, sody oczyszczonej lub zwykłego płynu do naczyń, by pozbyć się najgorszych zabrudzeń i pozostałości tłuszczu. Pamiętaj aby najpierw rozpuścić płyn lub sodę w misce, a potem zamoczyć firany. 
Jeśli chodzi o pranie firan, warto to robić ręcznie, ponieważ zazwyczaj są one wykonane z delikatnych materiałów i mogą się uszkodzić podczas prania w pralce. Jeżeli jednak wolisz wyprać je w pralce, nastaw ją na program do prania tkanin delikatnych, na maksymalną temperaturę 40 stopni. Nie zapełniaj całego bębna pralki firanami, ponieważ woda powinna swobodnie krążyć po pralce, by dokładnie wypłukać brud znajdujący się na włóknach. Lepiej podzielić ładunek i zrobić dwa prania, niż mocno upychać pralkę. 
Firany będą mniej pogniecione jeśli zostaną złożone w kostkę i w takiej postaci wsadzone do bębna pralki, a także gdy szybkość wirowania zostanie obniżona. Firany z bardzo delikatnych materiałów warto z kolei umieścić w specjalnych siatkowych woreczkach na pranie lub w bawełnianej poszewce np. na poduszkę "jasia", to zapobiegnie uszkodzeniom delikatnych tkanin podczas prania i wirowania. 
Firanki, które nie wymagają prasowania najlepiej rozwieszać jeszcze mokre, by zapobiec powstaniu zgięć i zmarszczek. Jeśli natomiast firanki wymagają prasowania, pamiętaj, by żelazko zawsze przesuwać wzdłuż nitki.



Domowe metody wybielania firan 



Sól kuchenna

Sól kuchenna jest doskonałym środkiem wybielającym firany, stosowanym w dawnych czasach przez gospodynie domowe. Wystarczy wymieszać sól z ciepłą wodą (250 g soli na 5 litrów wody), rozpuścić i zanurzyć w niej pożółkłe firany na ok. 3 godziny, a w przypadku silnych odbarwień, warto pozostawić je w roztworze na całą noc. Następnie wyprać w tradycyjny sposób, można użyć do tego ekologicznych proszków lub płynów do prania. Ta metoda nie tylko nada firanom bielszy wygląd, ale też sprawi, że będą się lepiej układać. 



Soda oczyszczona 

Jest to uniwersalny środek do wszystkiego, można ją stosować do czyszczenia różnych powierzchni, do prania, a także do wybielania firan. By uzyskać pożądany efekt należny namoczyć firanki na 3 godziny w roztworze wody wymieszanej z sodą (500 g sody na 10 litrów wody), a następnie wyprać. Zastosowanie tego sposobu zwiększy efektywność prania, a także zmiękczy i wybieli tkaninę. 



Ocet spirytusowy 

We wszystkich poradach dotyczących naturalnego prania czy sprzątania zawsze pojawia się uniwersalny ocet, który może być zastosowany na różne sposoby, gdyż działa dezynfekująco i doskonale oczyszcza wszelkie zabrudzenia. Świetnie sprawdzi się również podczas prania i wybielania firan. Mocno poszarzałe i zabrudzone firany zamocz w roztworze wody z octem (pół szklanki octu na 10 litrów wody) na 3 godziny, a potem wypierz je w tradycyjny sposób. 



Skorupki z jaj

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale zwykłe skorupki z jaj również mają działanie wybielające, dlatego warto pozostawiać je sobie na takie okazje, jak pranie firan czy innych jasnych rzeczy. Umieść skorupki w małym woreczku bawełnianym i pierz razem z firanami. 



Proszek do pieczenia

Proszek do pieczenia ma podobne działanie do sody oczyszczonej, tak że jeśli nie masz pod ręką sody, możesz zastosować ten zamiennik, by pozbyć się szarego lub żółtego odcienia na firanach. Rozpuść zawartość 1 opakowania w 5 litrach ciepłej wody i zamocz w tym roztworze firanki na 3 godziny, a następnie wypierz. Jeśli firany nie są mocno zabrudzone, możesz dodać proszek bezpośrednio do prania. 



Aspiryna 

Okazuje się, że popularna aspiryna, którą zażywamy podczas grypy czy przeziębienia (osobiście odradzam ten środek, gdyż może być szkodliwy dla zdrowia i lepiej skorzystać z innych właściwości np. jako maseczki na twarz), ma również działanie wybielające i może przywrócić pożółkłym firanom śnieżnobiały kolor. Wystarczy rozpuścić kilka tabletek aspiryny w wodzie i w tym roztworze namaczać firany przez 3 godziny, a potem tradycyjnie wyprać. 







Przeczytaj też:

8 komentarzy:

  1. Cenne rady, jak na prawdziwą Panią domu przystało :)
    Kiss!

    OdpowiedzUsuń
  2. Sodę czasami stosuję, o aspirynie pierwszy raz słyszę :P

    OdpowiedzUsuń
  3. Bedę musiałą o tym pamiętać jak będę prac na święta :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetne rady,trzeba bedzie wykorzystać

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawy sposób, być może również kiedyś z niego skorzystam. Prawda jest jednak taka, że firanki niespecjalnie się u mnie sprawdziły. Cierpię na chroniczny brak czasu, nie mogłam więc ich regularnie prasować i prać. Dlatego też zakupiłam rolety wewnętrzne wolnowiszące, które poleciła mi koleżanka. Ogromnym atutem rolet jest przede wszystkim to, że zajmują one niewiele miejsca. Doceniam również fakt, że wysokość rolet można swobodnie regulować, co niestety w przypadku firan jest niemożliwe.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dobrze jest postawić na takie sposoby. Dzięki za wiele praktycznych porad.

    OdpowiedzUsuń
  7. Nareszcie ktoś sensem napisał o wybielaniu, podając przy tym proporcje i czas! Mam w salonie firany gotowe na przelotkach, w innych pomieszczeniach firanki na żabkach, wszystkie w kolorze biały, więc wiadomo że odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna jeśli nie mają zżółknąć. Jako pasjonatka cukiernictwa mam na szczęście w domu cały arsenał sody, proszku i jajek zatem biorę się do roboty :D

    OdpowiedzUsuń