wtorek, 6 marca 2018

Naturalne środki lecznicze do użytku zewnętrznego

Pisałam niedawno o rodzajach doustnych środków leczniczych, które można sporządzić samemu w domu z ziół, a dziś zapraszam na kolejną część o naturalnych środkach leczniczych, które stosujemy zewnętrznie. Tego typu produkty nie tylko działają leczniczo, ale wpływają też korzystnie na naszą urodę, przede wszystkim pielęgnują skórę oraz (w przypadku kąpieli) działają relaksująco.
Jakie środki lecznicze można sporządzić samemu w domu? Zapraszam do dalszego czytania.

naturalne leki, medycyna naturalna, masc, krem, zdrowie, ziolowe, kosmetyki naturalne



Kąpiele

Do wody w wannie dodajemy kilka kropli olejku esencjonalnego (dzieciom wlewamy rozcieńczony olejek) albo na kranie z ciepłą wodą zawieszamy woreczek z gazy ze świeżymi lub suszonymi ziołami aromatycznymi. Możemy także wlać do wody mocny napar lub wywar ziołowy. Zaburzamy się w ciepłej kąpieli na 20-30 minut. Olejki są nie tylko absorbowane przez skórę, ale także wdychane.



Kąpiele dłoni i stóp

Stosujemy kilka kropli olejku esencjonalnego lub 1 litr mocnego naparu bądź wywaru na miednicę gorącej wody. Stopy moczymy przez 10-15 minut wieczorem, a dłonie rankiem. Idealny sposób na aplikowanie substancji leczniczych dzieciom.



Maści, kremy i lotiony 

Ten prosty przepis pomoże w przygotowaniu maści ze świeżych albo suszonych ziół. Należy zmacerować tyle wybranego ziela, ile tylko się da, w 450 ml oliwy z oliwek i 50 g wosku pszczelego, po czym podgrzewać lekko przez kilka godzin w naczyniu z gorącą wodą (w kąpieli wodnej). Podczas tego zabiegu substancje chemiczne z rośliny zostaną wchłonięte przez oliwę. Gęsty płyn starannie przecedzić przez gazę i jeszcze ciepły przelać do słoiczków. 
Kremy można zrobić bardzo łatwo poprzez wymieszanie małej ilości nalewki ziołowej, naparu bądź wywaru albo kilku kropli olejku esencjonalnego z kremem nawilżającym lub półtłustym.
Maści i kremy nakładamy trzy razy dziennie na chorą skórę, żylaki lub bolące stawy.
Lotiony przygotowujemy rozcieńczając nalewki, napary lub wywary, ewentualnie olejki, z wodą. Stosujemy zewnętrznie 2-3 razy dziennie przy chorobach skóry, żylakach i nagłych wypadkach np. skaleczeniach.



Kompresy 

Można użyć gorących lub zimnych naparów, wywarów, rozcieńczonych nalewek lub kilku kropli olejków esencjonalnych zmieszanych z wodą. Czysty ręcznik lub szmatkę flanelową moczymy w roztworze, wykręcamy i przykładamy do chorego miejsca. Aby osiągnąć efekty, powtarzamy czynność kilka razy. 



Okłady 

Do okładów można zastosować zioła świeże lub suszone. Najpierw należy połamać i zmiażdżyć świeże części roślin (liście, łodygi, korzenie) bądź posiekać albo utrzeć suszone składniki przed dodaniem wody w celu przygotowania papki. Otrzymaną masę włożyć między dwa grubo złożone kawałki gazy, przymocować bandażem do chorego miejsca i najlepiej, jeśli to możliwe, podgrzewać termoforem lub butelką z gorącą wodą. Zostawić na kilka godzin, okład zmieniać rano i wieczorem.
Papka z chleba przyspiesza dojrzewanie czyraków, natomiast papka z liści kapusty przynosi ulgę w obrzmieniu stawów na skutek artretyzmu. 



Płyny do nacierania 

Płyny albo oliwki robi się z ekstraktów leczniczych wykorzystując alkohol lub z mieszanki oleju i nalewek alkoholowych z wybranych ziół. Płyny do nacierania zazwyczaj zawierają stymulujące olejki eteryczne, imbir lub pieprz cayenne - polepszają one miejscowe krążenie i wzmagają wchłanianie poprzez skórę. 



Olejki lecznicze

Chociaż olejki eteryczne musimy kupować, to lecznicze olejki możemy przyrządzić w domu poprzez macerowanie świeżo posiekanych roślin w czystym oleju jadalnym przez około dwa tygodnie. Liście kapusty zmacerowane w oliwie z oliwek są znakomitym środkiem na odmrożenia, popękaną skórę i czyraki.
Składniki wkładamy do szklanego słoja ze szczelną przykrywką, zalewamy olejem i stawiamy na nasłonecznionym parapecie okiennym. Pamiętajmy, żeby codziennie potrząsać słojem. Składniki lecznicze z rośliny przechodzą w tym czasie do oleju. Po dwóch tygodniach należy oliwę przecedzić przez woreczek z gazy i dobrze wycisnąć resztki ziół. Przechowywać w butelce z ciemnego szkła w chłodnym miejscu.



Odświeżacze powietrza

Rozpuszczamy 5-10 kropli olejku eterycznego w małej ilości wody i wlewamy do zraszacza roślin lub zwykłego rozpylacza. Spryskujemy powietrze w pokoju co kilka godzin, jeśli jesteśmy chorzy i leżymy w łóżku, lub przed udaniem się na spoczynek.



Leczenie parą/parówki twarzy

Rozpuszczamy 5-10 kropli olejku eterycznego w misce gorącej wody lub w specjalnym waporyzatorze do twarzy (możemy także użyć gorącego naparu lub wywaru) i poddajemy twarz działaniu pary przez 5-10 minut. Powtarzamy zabieg dwa razy w tygodniu przy problemach z cerą, na przykład w przypadku trądziku.



Kąpiele oczu 

Kieliszek do płukania oka napełnić letnim wywarem. Przyłożyć do otwartego oka, mocno przycisnąć i odchylić głowę do tyłu. Kilkakrotnie poruszać głową na boki, aby płyn leczniczy dokładnie wypłukał oko.Następnie należy płyn wylać, kieliszek dokładnie umyć i ponownie napełnić wywarem, po czym płukać drugie oko. Zabieg powtarzać co dwie godziny w ostrych stanach zapalnych oczu i trzy razy dziennie w chorobach przewlekłych.



Soki 

Soki z wielu roślin można aplikować bezpośrednio na skórę. Na przykład sok z ogórecznika wyciśnięty z liści i wtarty w skórę łagodzi poparzenia, ukąszenia i ukłucia. Sok z liści szczawiu jest znanym środkiem łagodzącym poparzenia liśćmi pokrzywy.



Poduszeczka do snu

Wybieramy mieszankę suszonych ziół relaksujących i nasączamy ją kilkoma kroplami ulubionego olejku eterycznego. Ziołami wypełniamy mały woreczek płócienny lub powłoczkę na jasiek i używamy jako poduszki do spania, albo wkładamy pod zwykłą poduszkę, aby wdychać terapeutyczne aromaty podczas snu.








Źródło: "Apteczka babuni" Anne McIntyre

5 komentarzy:

  1. Great post, dear.
    It looks so good.
    Have a nice day. :)

    Visit my blog, Amaterska Umjetnost

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę zrobić poduchę do snu ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja najchętniej sięgam po połączenie olejku eterycznego z nawilżaczem powietrza. Przy przeziębieniu genialny :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Kąpiel z olejkami to jest to co lubię :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawa opcja z tą poduszką :)

    OdpowiedzUsuń