źródło zdjęcia: www.ebay.co.uk
1. Ręczne czyszczenie gumowej maty łazienkowej
Łatwym i skutecznym sposobem czyszczenia gumowej maty kąpielowej jest namoczenie jej w wannie lub dużej misce w roztworze wody z dodatkiem wybielacza. Podczas pracy z wybielaczem należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do tego, ważne jest stosowanie rękawic gumowych, ubranie się w rzeczy, których nam nie szkoda zniszczyć, gdyż roztwór może prysnąć i na ubraniach pojawią się plamy. Warto też chronić oczy przed przypadkowym dostaniem się do nich płynu i założyć okulary ochronne. Zadbaj również o odpowiednią wentylację łazienki, ponieważ opary z wybielacza mogą powodować zawroty głowy i zatrucie, dlatego jeśli masz taką możliwość, otwórz okno lub przynajmniej pozostaw otwarte drzwi do łazienki.
Następnie nalej do ok. 4-5 litrów zimnej wody do wanny lub misy, w której będziesz czyścić dywanik, jest to ważne aby wybielacz rozcieńczać w zimnej wodzie, gdyż gorąca woda może intensyfikować opary w miarę dodawania wybielacza. Przy sporządzaniu roztworu najlepiej zaopatrzyć się w kubek miarowy lub łyżkę (oczywiście takie, których potem nie będziemy używać w kuchni! :) ) i odmierzyć odpowiednią ilość płynu:
- 1-2 łyżki (5-10 ml) wybielacza chlorowego na 4-5 litrów wody do normalnego czyszczenia
- 1 szklanka (250 ml) wybielacza chlorowego na 20 litrów wody w celu większego czyszczenia.
Gdy roztwór już jest sporządzony, zamocz w nim gumowy dywanik na ok. 4 godziny, aby dokładnie pozbyć się pleśni, a po upływie tego czasu wyszoruj go szczotką do czyszczenia lub szmatą. Jeśli nie masz czasu na tak długie moczenie maty i chcesz ją tylko odświeżyć i oczyścić, przejdź od razu do punktu drugiego i wyszoruj dokładnie matę w roztworze.Po zakończeniu czyszczenia wypłucz matę w czystej wodzie i wysusz ją na słońcu rozwieszoną na krześle lub suszarce. Pamiętaj o dokładnym wymyciu wanny lub miski w celu pozbycia się pozostałości wybielacza i brudu po czyszczeniu maty.
2. Pranie gumowej maty łazienkowej w pralce
Mata kąpielowa może być również prana w pralce, złożoną na pół matę najlepiej prać z dodatkiem innych rzeczy, które mogą być prane w silnym detergencie (wybielaczu chlorowym). Pamiętaj o tym, by nie dodawać kolorowych rzeczy, które mogą zostać łatwo uszkodzone przez wybielacz.
Tego typu dywaniki i maty najlepiej prać w niskiej temperaturze na wolnych obrotach, gdyż zbyt intensywne obroty i wysokie temperatury mogą je uszkodzić i spowodować przetarcia.
Przeczytaj też:
Jak posprzątać łazienkę w 15 minut?
Naturalne środki czystości do kuchni i łazienki
Zastanawiałam się nad taką matką, bo mam dywanik obecnie :)
OdpowiedzUsuńOd dłuższego czasu mam tak dobrej jakości matę, że wystarczy gorąca woda, ale kiedyś mocno się użerałąm z inną matą!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa jest ta mata! c:
OdpowiedzUsuńblog | instagram | youtube
Wybieramy opcję prania w pralce xD
OdpowiedzUsuńThanks for your honest and detailed review ))
OdpowiedzUsuńKisses
https://elenabienvenido.blogspot.com.es/
Beijinhos,
OdpowiedzUsuńEspero por ti em:
strawberrycandymoreira.blogspot.pt
http://www.facebook.com/omeurefugioculinario
https://www.instagram.com/marysolianimoreira/
nie miałam nie używam
OdpowiedzUsuńtiene muy buena pinta este producto
OdpowiedzUsuńJa myję ciepłą wodą z dodatkiem płynu do czyszczenia łazienek. Do tego pocieram szczotką i wszystkie zabrudzenia ładnie schodzą :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam i zapraszam do siebie :)
Nawet nie pomyślałam, żeby próbować prać ją w pralce :D
OdpowiedzUsuńDo tej pory myślałam, że tylko na śmietnik. Ale skoro można je prać to wybieram tą opcję:-)
OdpowiedzUsuńNajprościej w pralce :D
OdpowiedzUsuńNie mam takiej maty, ale gdybym miałam pewnie prałabym ją w pralce :)
OdpowiedzUsuńNajlepiej byłoby w pralce ;)
OdpowiedzUsuńPralka to chyba wygodniejsze rozwiązanie, ale wiadomo, że czasem z konieczności wybieramy mycie ręczne. Super, że podałaś tak praktyczne porady. Rzeczywiście podczas sprzątania trzeba pamiętać o każdym elemencie wyposażenia wnętrza.
OdpowiedzUsuń