1. Trzymaj wielkanocne słodycze na Wielkanoc
Zanim przejdziemy do samych świąt, warto jeszcze wspomnieć o tym, co jest przed nimi, ponieważ to też ma wpływ na nasze późniejsze samopoczucie. Otóż robiąc zakupy przedświąteczne, często kupujemy różnego rodzaju wielkanocne słodycze, które dajemy do koszyczka i pięknie prezentują się na wielkanocnym stole. Problem w tym, że te cukierki i czekoladki kuszą, by po nie sięgać jeszcze przed świętami, dlatego jeśli wiesz, że nie potrafisz się opanować przed zjedzeniem słodkości, staraj się kupować tego typu rzeczy w ostatniej chwili i obiecaj sobie, że nie sięgniesz po nie wcześniej, to samo dotyczy innych tuczących przysmaków, jak babki czy mazurki.
2. Stawiaj na jakość, nie na ilość
Kupując produkty na święta, szczególnie słodycze, staraj się zwracać uwagę na ich jakość, a nie na ilość, lepiej zjeść mniej zdrowszych i dobrych jakościowo smakołyków, niż opychać się niezdrowymi produktami. Kupując na przykład czekoladę, zwracaj uwagę na zawartość kakao, by była ona jak najwyższa, kakao jest zdrowe i naładowane przeciwutleniaczami, a ciemna czekolada z jego dużą zawartością, jest o wiele lepsza pod względem jakościowym, dlatego warto się na nią przestawić.
3. Zwróć uwagę na kaloryczność produktów
Tak naprawdę przy odchudzaniu, czy utrzymywaniu wagi liczy się bilans kaloryczny w ciągu całego dnia, a nie kaloryczność poszczególnych produktów, które spożywamy. Jeżeli zdarzy się w jednym posiłku zjeść czekoladę lub inne wysokokaloryczne przekąski, wcale nie musimy się zamartwiać tym, że waga od razu pójdzie w górę, gdyż pozostałe posiłki mogą być lżejsze i mniej kaloryczne, dzięki czemu na koniec dnia nie będzie nadwyżki kalorii. Nie chodzi o to, żeby przez święta szczegółowo obliczać kalorie każdego posiłku, ale aby to trochę kontrolować i na przykład nie słodzić kawy lub użyć bezkalorycznego słodzika, lub zjeść lżejszą sałatkę na śniadanie czy kolację, to są drobne rzeczy, które nie będą dla nas odczuwalne, a dla zdrowia organizmu mogą być znaczące.
4. Jedz jajka
Święta Wielkanocne są typowo jajeczne i bardzo dobrze, bo jajka to jeden z najzdrowszych produktów jaki możemy sobie zafundować, mimo, że do niedawna były oskarżane o wpływ na cholesterol i zniechęcano do ich częstego spożywania. Najnowsze badania pokazują, że tamta opinia na temat jajek była błędna, jajka mają bardzo dużo wartości odżywczych, zdrowe białka i tłuszcze, a dodatkowo są zapychające, przez co dłużej czujemy się nasyceni i nie sięgamy po przekąski. Dlatego w tym wielkanocnym czasie jedz jak najwięcej jajek pod każdą postacią, mogą być na twardo, na miękko, albo jako jajecznica czy omlet.
5. Spraw, by święta były zabawą
Szczególnie jeśli masz małe dzieci, postaraj się, by święta nie kojarzyły się tylko z objadaniem się, ale również z miło spędzonym czasem. Zachęć do malowania pisanek, porozmawiaj z dziećmi o zajączku wielkanocnym, który zajada się marchewką i warzywami, a potem przygotuj takie przekąski dla siebie i całej rodziny, można też trochę skopiować tradycje innych państw i pobawić się w szukanie prezentów od zajączka w ogrodzie. Chodzi o to, aby ten czas spędzić jak najbardziej twórczo i aktywnie, dzięki temu nie nudzimy się i nie myślimy tylko o jedzeniu.
6. Przygotuj domowe potrawy wielkanocne
W dawnych czasach to było zupełnie normalne, że wszystkie potrawy były przygotowywane w domu, a dziś różnie z tym bywa, niejednokrotnie ludzie wolą kupować sklepowe ciasta i słodycze, zamiast zrobić je samemu. Jeśli zależy Ci na zdrowszych świętach, poszukaj przepisów na zdrowe, dietetyczne potrawy wielkanocne, których jest mnóstwo w internecie i przygotuj je dla siebie i rodziny. Czasami wystarczy kilka zdrowszych zamienników jak mąka kokosowa zamiast pszennej, erytrol czy ksylitol zamiast białego cukru i już taka zmiana będzie miała kolosalne znaczenie dla naszego organizmu, a pod względem smaku nawet nie odczujemy różnicy.
7. Jedz sałatki
Wielkanoc to nie tylko smaczne wypieki i czekoladowe jajka oraz zajączki, ale też różnego rodzaju sałatki jarzynowe, które są o wiele zdrowsze dla organizmu, dlatego staraj się ich jeść jak najwięcej, zamiast sięgać po słodycze. Warzywa mają dużo witamin i błonnika, co sprawi, że przynajmniej na jakiś czas poczujemy się nasyceni po zjedzeniu sałatki.
Przeczytaj też:
No właśnie, a ja wczoraj zjadłam zajączka, który miał być na Wielkanoc....
OdpowiedzUsuńWspaniały wpis, oby został mi w głowie :D
OdpowiedzUsuńsprytny poradnik :) na pewno z niego skorzystam podczas planowania Świąt. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńhttp://blog.brevio.pl
Jajka mają idealny profil aminokwasowy i dlatego są w mojej codziennej diecie :)
OdpowiedzUsuńSłodyczy wielkanocnych nawet nie kupuję - po co kusić los :P Poza tym nie bardzo rozumiem co jest fajnego w baranku z cukru - aż mnie trochę mdli na samą myśl :P
U mnie na Wielkanoc nie ma zbyt dużo jedzenia, od tak tylko trochę żurku, sałatka, ciasto i jajeczka :) by można było wspólnie posiedzieć przy stole. Utycie mi nie grozi co innego na Boże narodzenie :D
OdpowiedzUsuńpozdrawiam cieplutko myszko :*
U mnie zawsze wszystkie potrawy, ciasta itp. robi się samemu w domu :)
OdpowiedzUsuńO rany, zawsze się tego boję jak jadę do domu rodzinnego, moja mama jest niemożliwa pod tym względem - ilości i pyszności! :)
OdpowiedzUsuńbuziaki!
teddyandcrumb.blogspot.com
Wonderful. I love Easter! *_*
OdpowiedzUsuńŚwięta u rodziców, zawsze kilo na plusie:D
OdpowiedzUsuńWielkanoc na szczęście u nas obfituje w lekkie dania i dużo warzyw a jak jest piękna pogoda to aż się chce wyjść na spacer :)
OdpowiedzUsuń