sobota, 24 marca 2018

Jajko - źródło białka, zdrowych tłuszczów, cennych minerałów i witamin

Ponieważ już niedługo Wielkanoc, a naszym głównym menu na świątecznym stole z pewnością będą jajka, warto wspomnieć kilka słów o ich właściwościach, gdyż jajka są bardzo cennym i odżywczym pożywieniem i warto jak najczęściej po nie sięgać, nie tylko od święta :).

jajka właściwości, źródło białka, tłuszczów i witamin, odżywcze jedzenie, blog

Jajka mają mnóstwo wartości odżywczych - co nie powinno dziwić skoro kurczęta żyją w ich wnętrzu, dopóki się nie wylęgną. Jajko musi więc zwierać potrzebne składniki do rozwoju ciała i mięśni, takie jak najważniejsze i najlepsze białka, tłuszcze, a także cenne minerały i witaminy, jednak nie zawiera węglowodanów. Wśród wartościowych składników znajduje się m.in. fosfor, wapń, żelazo, sód, potas, magnez, cynk, witaminy A, B kompleks, C, D, E i kwas foliowy.


Wewnętrzne stosowanie jajek 

Jaja są lekkostrawne i stanowią nieocenione pożywienie dla dzieci, ludzi starszych i rekonwalescentów. Dawniej surowe i lekko ścięte jaja były uważane za wzmacniający pokarm i idealne pożywienie dla ludzi wyniszczonych chorobami, zwłaszcza dla gruźlików i anemików. Białko jaja działa łagodząco na stany zapalne błony śluzowej żołądka i jelit, powodujące zgagę, niestrawność, biegunkę lub zaparcia. Białko jaja ubite z mlekiem jest także podręczną odtrutką na żrące trucizny. Pomimo dużej wartości odżywczej, jaja niestety bywają często przyczyną różnorodnych alergii, dlatego nie każdy może je spożywać. 



Zewnętrzne stosowanie jajek 

Jaja działają łagodząco na skórę. Aby ulżyć skórze popękanej, poparzonej promieniami słonecznymi lub odparzonej, należy smarować ją jajkiem nakładając kilka warstw, przy czym każda następna warstwa powinna być położona po wyschnięciu poprzedniej. Na oparzenia stosować sztywną pianę z białek, a dla lepszego efektu dodać przed ubiciem 3 łyżki oliwy. Jajka były także stosowane jako proteinowa odżywka do włosów i do dzisiaj składnikiem wielu szamponów jest żółtko jaja. Aby przeciwdziałać wypadaniu włosów, można wieczorem wmasować w skórę głowy roztrzepane jajko z dodatkiem wody, zostawić na noc nakładając czepek ochronny, a następnego dnia umyć głowę. 



Ludowe recepty z przeszłości 

- w Rosji oparzenia leczono smarując je surowym, wymieszanym jajkiem, po czym powoli lano na ranę spirytus, aby utworzyć ochronną błonkę

- piana z białka była starym środkiem przynoszącym ulgę w stłuczeniach, zwichnięciach i zanokcicy

- uważano, że jajka przynoszą ulgę w bólach i stanach zapalnych nerwów, takich jak neuralgia i rwa kulszowa 

- w latach dwudziestych i trzydziestych naszego stulecia lekarze używali preparatów z  żółtek jaj do leczenia dziecięcej biegunki, co było możliwe dzięki wiążącym właściwościom jaj

- okład na ropnie i wrzody: utrzeć świeże jajko z trzema łyżkami mąki i zagotować na parze lub w kąpieli wodnej cały czas mieszając. Papkę rozłożyć na gazie, przyłożyć do chorego miejsca i zabandażować. Zmieniać okład co trzy godziny. 


Źródło: "Apteczka babuni" Anne McIntyre 







Przeczytaj też:

6 komentarzy: