poniedziałek, 26 listopada 2018

"Ziołowa apteka seniora" Zbigniew T. Nowak

W jesieni życia wiele osób spotyka się z różnymi dolegliwościami, które pojawiają się na skutek osłabienia organizmu i pogarszającej się z czasem ogólnej kondycji ciała i umysłu. Osoby w sędziwym wieku zawsze miały większe problemy ze zdrowiem, ale w ostatnich latach to już jest plaga, która zapewne spowodowana jest zmianą stylu życia jaka pojawiła się na przestrzeni lat, związaną ze spożywaniem przetworzonej żywności, brakiem aktywności czy otaczającą nas zewsząd chemią.
Gdy tylko pojawia się jakiś problem zdrowotny, to ludzie z reguły sięgają po apteczne leki, a okazuje się, że wiele chorób można leczyć za pomocą naturalnych metod, albo przynajmniej wspomagać leczenie stosując zioła i inne lecznicze mikstury. Ciekawy poradnik zdrowotny skierowany do osób starszych znajdziemy w ofercie Wydawnictwa AA, książka pt."Ziołowa apteka zdrowia" autorstwa Zbigniewa T. Nowaka, zawiera bogatą wiedzę na temat różnych chorób, jakie dotykają osoby w starszym wieku, a także przepisy na naturalne remedia, które pomogą w zwalczaniu tych dolegliwości.

Ziołowa apteka seniora, Zbigniew. T. Nowak, Wydawnictwo AA, poradnik, książka, recenzja









Opis szczegółowy:

Tytuł: "Ziołowa apteka seniora"
Autor: Zbigniew T. Nowak 
Wydawnictwo: Wydawnictwo AA 
Oprawa: twarda
Ilość stron: 288
Format: 27 x 15,5 cm 
Rok wydania: 2014 r. 
Cena: 39.90 zł 


Zbigniew T. Nowak od ponad 30 lat popularyzuje wiedzę z zakresu ziołolecznictwa, apiterapii i leczenia za pomocą diety. Do tej pory napisał już kilkadziesiąt książek na ten temat, jest też ekspertem w programach telewizyjnych oraz pisze artykuły prasowe. Niektóre z ciekawych poradników tego autora pojawiły się już na blogu, a w powyższej publikacji pan Zbigniew wyszedł naprzeciw osobom starszym i doradza jak leczyć różne choroby za pomocą naturalnych leków i remediów. 
Na początku dużo uwagi autor poświęca samej odporności organizmu u seniorów i niebezpiecznym powikłaniom pogrypowym, a także opisuje sposoby i kuracje, które mogą się przyczynić do przedłużenia życia. W dalszej części mamy podział na najbardziej popularne u osób starszych choroby, takie jak problemy z sercem i ciśnieniem, reumatyzm, problemy z bezsennością, cukrzyca, zakażenia dróg moczowych i wiele innych. Oprócz tego czytelnik może zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami medycyny naturalnej w leczeniu chorób Alzheimera, Parkinsona i nowotworów, które w dzisiejszych czasach są epidemią. 

Poradnik napisany jest w sposób przystępny i czytelny, każdej chorobie poświęcony jest oddzielny rozdział, w którym zawarte są szczegółowe informacje na temat danej dolegliwości i naturalne sposoby jej leczenia, wraz z przepisami na domowe leki. 
Zastosowanie takich naturalnych metod może przyczynić się do zmniejszenia lub odstawienia leków aptecznych, które jak wiadomo, nie są zbyt zdrowe dla organizmu, a dodatkowo pozwoli to zmniejszyć wydatki na leczenie, gdyż zioła kosztują znacznie mniej niż wszelkiego rodzaju farmaceutyki, a niektóre z nich można całkowicie za darmo zaleźć na łonie natury.
Pod względem estetycznym poradnik bardzo ładnie się prezentuje, oprawiony grubą, solidną oprawą, napisany na miłym w dotyku papierze kredowym i opatrzony efektownymi fotografiami omawianych ziół i innych składników remediów.
Myślę, że taka publikacja jest fajnym pomysłem na prezent dla rodziców i dziadków, warto ich zachęcić do dbania o zdrowie i wspomagania się naturalnymi lekami prosto z apteki Pana Boga. 



sobota, 24 listopada 2018

Pomysł na jajecznicę z awokado

Jajecznica z awokado przepis, kuchnia, kulinaria, zdrowe odżywianie

Jajecznica z awokado to świetny pomysł na pożywne, białkowo-tłuszczowe śniadanie, dobrze sprawdzi się na dietach niskowęglowodanowych, dostarczając od rana energii z dobrych tłuszczów.
Awokado w swoim składzie zawiera również witaminy i minerały, jest bogatym źródłem witaminy E, a także witamin A, B1, B2, C, PP, K , H, kwasu pantotenowego oraz kwasu foliowego i substancji mineralnych takich jak wapń, potas i fosfor. Oprócz tego awokado zawiera błonnik, który korzystnie wpływa na nasz układ trawienny i szczególnie na dietach niskowęglowodanowych warto pamiętać o jego uzupełnianiu, ponieważ w znacznym stopniu są one go pozbawione.
Jajka z kolei to skarbnica witamin i dobre źródło pełnowartościowego białka, które zawiera wszystkie niezbędne dla funkcjonowania organizmu aminokwasy (również te, których sami nie potrafimy wyprodukować), w szczególności powinni o nich pamiętać sportowcy i osoby aktywne, ale ze względu na bogate wartości odżywcze warto je spożywać nawet jeśli nie prowadzi się aktywnego trybu życia. Jajka można przyrządzać na różne sposoby, a jednym z najprostszych i najbardziej popularnych jest chyba jajecznica, do której można dodawać różne pożywne składniki.
Jajecznica i awokado to dość ciekawe i nietypowe połączenie, dodatkowo można ją urozmaicić pomidorami, ziołami np. koperkiem, pietruszką, bazylią lub tymiankiem.


Pomysł na jajecznicę z awokado 

Składniki:

- 3 jajka 
- 1 dojrzałe awokado
- 1 łyżka oliwy lub klarowanego masła
- 2 łyżeczki posiekanego szczypiorku 
- sól i pieprz 

Jajka wbić do miski, przyprawić i roztrzepać. Na patelni rozgrzać oliwę lub masło, wlać jajka i smażyć, mieszając, aż się zetną. 
Awokado obrać, usunąć pestkę, miąższ pokroić w kostkę. Dodać do świeżo usmażonej jajecznicy i delikatnie wymieszać. Jajecznicę podaną na talerzu posypać szczypiorkiem. 




Przeczytaj też:

piątek, 23 listopada 2018

Pasta paprykowa na kanapki

pasta paprykowa, papryka, przepis, pasta kanapkowa, kulinaria

Pasta paprykowa to fajny sposób na urozmaicenie kanapek. Czerwona papryka stanowi znakomite źródło witaminy C, dostarcza też witamin z grupy B, beta-karotenu oraz minerałów: wapnia, potasu, magnezu i żelaza. Reguluje ciśnienie krwi i chroni naczynia krwionośne.


Pasta paprykowa na kanapki 

Składniki:

- 4 czerwone papryki
- 2 marchewki
- 1/4 selera
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 4 łyżki oliwy
- 2 liście laurowe
- czarny pieprz 

Papryki umyć, przepołowić, oczyścić z gniazd nasiennych. Ułożyć na wyścielonej papierem do pieczenia blasze i polać oliwą, następnie dołożyć nieobrane ząbki czosnku. Piec ok. 40 minut w temperaturze 180 stopni C. Warzywa ostudzić, paprykę obrać, czosnek wycisnąć z łupinek. 
Marchewki i seler obrać, umyć, zetrzeć na tarce z małymi oczkami lub dobrze rozdrobnić w malakserze. Cebulę obrać, posiekać, wrzucić do rondla z odrobiną rozgrzanej oliwy, zeszklić. Dodać marchewkę z selerem i liście laurowe. Wlać ok. 100 ml wody, wymieszać i dusić pod przykryciem aż woda odparuje. Marchewkę z selerem przełożyć do malaksera (liście laurowe usunąć), dodać paprykę i czosnek, zblendować na gładką pastę i na koniec doprawić pieprzem. 





Przeczytaj też:

wtorek, 20 listopada 2018

"Złota kolekcja ziół. Pokrzywa przywraca zdrowie" Zbigniew T. Nowak

Wspominałam już wiele razy na blogu, że jednym z moich ulubionych ziół polnych, obok mniszka lekarskiego, jest pospolita pokrzywa, którą można znaleźć prawie wszędzie. Gdy tylko rozpoczyna się sezon wiosenny, zbieram i przetwarzam pokrzywę na różne sposoby, robię z niej soki, octy, piję w postaci naparów, dodaję też do różnych potraw. Pokrzywa ma wiele właściwości odżywczych, pomaga w zwalczaniu anemii, doskonale oczyszcza organizm, dlatego zdecydowanie warto z niej korzystać ;).
W związku z moim zamiłowaniem do tego zioła, bardzo się ucieszyłam, gdy w moje ręce trafiła książka autorstwa Zbigniewa T. Nowaka, która w całości jest poświęcona pokrzywie, pt. "Pokrzywa przywraca zdrowie". W tym poradniku, autor nie tylko opisuje bogate właściwości pokrzywy, ale też podaje różne receptury z jej użyciem, a także przepisy na potrawy i domowe kosmetyki, w których można wykorzystać tą wartościową roślinę.

poradnik zielarski, pokrzywa, Zbigniew T. Nowak, ziołolecznictwo, Złota kolekcja ziół, recenzja










Opis szczegółowy:

Tytuł: "Złota kolekcja ziół. Pokrzywa przywraca zdrowie"
Autor: Zbigniew T. Nowak
Wydawnictwo: Aromat Słowa
Oprawa: twarda
Ilość stron: 160
Rok wydania: 2018 r.
Cena: 24.90 zł 


"Złota kolekcja ziół" to seria poradników zdrowotnych, w których autor Zbigniew T. Nowak - znawca roślin leczniczych, opisuje szczegółowo te rośliny, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze. Do tej pory zostały wydane trzy książki z tej serii, a pierwszy tom poświęcony jest dobrze znanej pokrzywie. Okazuje się, że ten pospolity "chwast" ma nadzwyczajne właściwości lecznicze i od dawien dawna wykorzystywany był w medycynie naturalnej do leczenia wielu chorób. W poradniku można znaleźć szczegółowe informacje na temat tej rośliny i jej zalet, a wszystko w oparciu o najnowsze badania naukowe. Autor podpowiada też jak i gdzie zbierać pokrzywę oraz jak ją później przetwarzać na proste domowe remedia, a także w jaki sposób można ją wykorzystać w kuchni i w celach urodowych.

Książka jest ładnie wydana, oprawiona grubą okładką, na której widnieje rysunek pokrzywy. Tak jak i pozostałe publikacje, napisana jest na błyszczącym papierze kredowym, dużą, wyraźną czcionką, w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego. W środku znajdziemy efektowne fotografie samej pokrzywy, jak i przetworów zawartych w przepisach, to wszystko sprawia, że wizualnie poradnik pięknie się prezentuje i z przyjemnością się go przegląda. Przepisy z reguły są łatwe do wykonania, dodatkowo znajduje się w nich szczegółowy opis jaki pożytek dla zdrowia niesie dany lek lub potrawa. W poradniku znajdziemy m.in. receptury na domowe leki oczyszczające organizm, pomocne przy cukrzycy, alergii, anemii, chorobie nerek, kamicy moczowej czy przy odchudzaniu, a oprócz tego autor podaje przepisy na sosy i zupy pokrzywowe, sałatki, surówki i inne potrawy z użyciem tego leczniczego ziela. Na końcu znajduje się to co kobiety lubią najbardziej, czyli pokrzywowa drogeria i przepisy na naturalne kosmetyki pokrzywowe.

Myślę, że książka zdecydowanie przypadnie do gustu wszystkim zwolennikom medycyny naturalnej, ziołolecznictwa i wielbicielom pokrzywy. Jeśli ktoś się interesuje taką tematyką i chciałby tworzyć domowe remedia, to jak najbardziej polecam zacząć od tej publikacji, bo pokrzywa jest takim ziołem polnym, które bardzo łatwo znaleźć i nie sposób go pomylić z żadnym innym, a możliwości przetwarzania jej jest bardzo wiele, a także jest niezwykle bogata odżywczo i przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Polecam.



niedziela, 18 listopada 2018

Przepis na nalewkę żurawinową

żurawina, nalewka żurawinowa, przepis, owoce, alkohol

Żurawina jest wieloletnią krzewinką z rodziny wrzosowatych, w stanie naturalnym występuje w środkowej i północnej Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce rośnie przeważnie na terenach wilgotnych, na kwaśnych glebach bogatych w próchnicę. Spotyka się ją na torfowiskach, bagnach i w lasach bagiennych na Pomorzu, Pojezierzu Mazurskim, Podkarpaciu, na Lubelszczyźnie i Kaszubach.
Surowcem leczniczym są owoce, liście i sok pozyskiwany ze świeżych jagód żurawiny. Najwięcej właściwości odżywczych mają żurawiny zbierane późną jesienią, po pierwszych przymrozkach, lub wczesną wiosną, po stopnieniu śniegów. Liście najczęściej zbiera się latem. 
Liście i owoce suszy się w ciemnych i przewiewnych pomieszczeniach w temperaturze do 35 stopni C. Suszone surowce przechowuje się w szczelnie zamkniętych opakowaniach, w ciemnym, suchym miejscu. Jagody można zamrażać, ponieważ przechowywane w niskiej temperaturze zachowują swoje właściwości. Po ugotowaniu tracą działanie bakteriobójcze. 
Żurawina, ze względu na bogactwo zawartych w niej środków odżywczych, wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, przeciwzakrzepowe i przeciwgorączkowe. Uzupełnia niedobory witamin, pomaga zwalczyć anemię, wzmacnia i odtruwa organizm. Roślina ta rozszerza naczynia krwionośne, przez co stosowana jest w profilaktyce i leczeniu chorób serca, między innymi miażdżycy i choroby wieńcowej. Sok z jagód wspomaga leczenie układu moczowego (nerek, pęcherza, moczowodu), zaleca się go również w terapii chorób wrzodowych żołądka. Owoce przeciwdziałają rozwojowi bakterii w obrębie jamy ustnej, dzięki czemu zapobiegają chorobom dziąseł i przyzębia. Napary z liści służą do okładów i przemywania chorej i trądzikowej skóry, łagodzą dolegliwości reumatyczne.  Z owoców sporządza się konfitury, które są smacznym dodatkiem do mięsa, serów i placków ziemniaczanych. Zdrowotne właściwości ma także domowa nalewka z jagód żurawiny, w przemyśle spirytusowym, żurawina używana jest do produkcji i aromatyzowania win i wódek.


Przepis na nalewkę żurawinową 

Składniki:

- 3 szklanki jagód żurawiny
- 2 szklanki wódki
- szklanka spirytusu
- 2 szklanki cukru
- laska wanilii lub inne przyprawy według uznania 

Owoce żurawiny wstawić na 2-3 dni do zamrażalnika. Po rozmrożeniu zmiksować i zalać wódką. Odstawić na 2 tygodnie, następnie przefiltrować przez gazę. Dodać spirytus i przyprawy. Cukier rozpuścić w 1/2 szklanki wody i wymieszać z nalewką. Odstawić na kolejne 2 tygodnie. Na koniec przelać do butelek i pozostawić do leżakowania na co najmniej 3 miesiące. Zalecane jest terapeutyczne spożywanie nalewki w leczeniu infekcji dróg moczowych. 




Przeczytaj też:

sobota, 17 listopada 2018

Jak zrobić maseczkę z nasion wiesiołka?

wiesiołek, maseczka, nasiona, naturalna pielęgnacja, domowe kosmetyki diy

Wiesiołek jest popularną byliną w Europie, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. W Polsce występuje na nieużytkach i ugorach, przy torach kolejowych, drogach i polnych miedzach, na skrajach lasów iglastych i brzegach rzek.
Do celów zielarskich potrzebne są nasiona tej rośliny, a żeby je pozyskać, ścina się pędy wraz z dojrzałymi torebkami, które otwierają się stopniowo od dołu ku górze. Zebrane pędy rośliny suszy się i poddaje młóceniu. Do ostatniej fazy suszenia dopuszcza się tylko dojrzałe nasiona. Gotowy surowiec przechowuje się w suchym i przewiewnym miejscu.
Wiesiołek stosuje się w leczeniu chorób serca, cukrzycy i zakrzepów naczyniowych, olej z nasion wzmacnia i odtruwa organizm, reguluje przemianę materii, wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry i reumatoidalnego zapalenia stawów. Wyciągi wodne z olejku pije się, by obniżyć poziom cholesterolu we krwi i ciśnienie. Herbatki z nasion zaleca się przy zatruciach, alergiach, astmie, atopowym zapaleniu skóry, przeroście prostaty, zaburzeniach przemiany materii oraz przy ogólnym osłabieniu organizmu.
Wiesiołek jest wykorzystywany nie tylko w medycynie naturalnej, lecz także w kosmetyce - stanowi jeden z surowców służących do produkcji kremów (głównie przeciwzmarszczkowych), balsamów do ciała, odżywek do włosów i pomadek do ust. Jest dodawany do preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, jak i przetłuszczającej się, skłonnej do złuszczania i podrażnień. Wiesiołek ma wpływ na pracę gruczołów łojowych, działa regenerująco na zmęczoną skórę, odżywia ją i odświeża.



Jak zrobić maseczkę z nasion wiesiołka? 

Aby zrobić maseczkę z wiesiołka należy zmielić 3 łyżki nasion wiesiołka, zalać je taką samą ilością zimnej wody, aby powstała rzadka masa. Ciągle mieszając, podgrzewać na małym ogniu i doprowadzić do wrzenia, by otrzymać gęstą papkę. W razie potrzeby dolać nieco wody. Ostudzić maseczkę do temperatury ciała i nałożyć na twarz. Zmyć po 15-20 minutach ciepłą wodą. Powtarzać zabieg regularnie 2 razy w tygodniu, a skóra stanie się bardziej elastyczna i nawilżona. 




Przeczytaj też:

czwartek, 15 listopada 2018

"Ziołowa klinika odchudzania" Zbigniew T. Nowak

Otyłość i nadwaga stanowi bardzo duży problem w dzisiejszych czasach, jak wiecie, wcześniej i mnie ten problem dotyczył i niejednokrotnie poruszałam tematy z nim związane na blogu. Niestety wiele osób pragnąc schudnąć sięga po różne wątpliwe środki, których jest cała masa na rynku, różnego rodzaju tabletki, diety w proszku, urządzenia i wiele innych rzeczy, które albo przynoszą efekt krótkotrwały, albo nie przynoszą go wcale, a do tego niejednokrotnie zatruwają organizm.
Żeby schudnąć, przede wszystkim konieczna jest zmiana stylu życia, zmiana nawyków i utrzymywanie tego przez całe życie, bo prawdę mówiąc utrzymanie wagi po odchudzaniu jest jeszcze trudniejsze niż samo odchudzanie i osobiście mogłam już tego doświadczyć jak kilogramy szybko wracają gdy sobie człowiek trochę pofolguje ;).
Jeśli uda nam się zmienić nawyki żywieniowe, to wtedy można zastosować jakieś wspomagacze i tutaj najlepsze są oczywiście środki naturalne jak zioła, przyprawy, które poprawiają metabolizm i przyczyniają się do szybszego spalania tłuszczu. Naprzeciw osobom odchudzającym się wyszedł znawca ziołolecznictwa, propagujący zdrową dietę i zdrowy styl życia, pan Zbigniew T. Nowak i opublikował poradnik, będący kompendium wiedzy na temat odchudzania pt. ""Ziołowa klinika odchudzania" Zbigniew T. Nowak"

ziołowa klinika odchudzania, Zbigniew T.Nowak, Wydawnictwo AA, odchudzanie, ziołolecznictwo, książka, recenzja










Opis szczegółowy:

Tytuł: "Ziołowa klinika odchudzania"
Autor:  Zbigniew T. Nowak
Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
Oprawa: twarda
Ilość stron: 320
Format: 14 x 20 cm
Rok wydania: 2015 r.
Cena: 39.90 zł


Sam tytuł poradnika może nieco wprowadzać w błąd, gdyż wskazuje na to, że w książce są zawarte przede wszystkim ziołowe mieszanki wspomagające odchudzanie, jednak wiedza w niej zawarta jest o wiele bogatsza i właściwie każda osoba pragnąca rozpocząć swoją przygodę z odchudzaniem, może po nią sięgnąć, by zapoznać się z podstawami, najważniejszymi tematami dotyczącymi walki ze zbędnymi kilogramami. Autor w swojej publikacji porusza wiele ważnych kwestii, pisze o samej otyłości i jej skutkach dla organizmu, o indeksie glikemicznym, o błonniku w pożywieniu, o florze bakteryjnej w jelitach i o tym jak ważne jest jedzenie bez pośpiechu. Następnie szczegółowo opisuje wszystkie naturalne "leki" na schudnięcie dostępne na łąkach, w ogrodach i w kuchennej szafce, a potem podane są różne przepisy na mikstury wspomagające odchudzanie, ziołowe kąpiele, ale również przepisy kulinarne dla osób walczących z nadwagą i otyłością. Na końcu dodatkowo opisane są różne choroby, które towarzyszą otyłości, jak cukrzyca, stłuszczenie wątroby, zaparcia czy żylaki oraz przepisy na kuracje, które są pomocne przy tych problemach.
Wszystkie przepisy, zarówno na naturalne remedia, jak i potrawy wspomagające odchudzanie, zawierają szczegółowe informacje na temat pożytku dla zdrowia jaki przynoszą, gdzieniegdzie opatrzone są też efektownymi zdjęciami jednego ze składników zawartych w przepisie.

Jak już wcześniej wspominałam "Ziołowa klinika odchudzania" to poradnik zawierający wiele istotnych informacji na temat odchudzania i zdecydowanie powinien zainteresować osoby, które chciałyby zacząć się zdrowo odchudzać, ale również i te osoby, które starają się dbać o linię, utrzymać wagę i ogólnie prowadzą zdrowy styl życia, w końcu przepisy zawarte w książce, niekoniecznie muszą być stosowane tylko przez osoby walczące z kilogramami ;). Oprócz możliwości dokształcenia się w kwestii samego odchudzania, można też pogłębić swoją wiedzę na temat roślin leczniczych i ich stosowania przy różnych dolegliwościach, dlatego powyższa publikacja powinna też przypaść do gustu maniakom ziołolecznictwa i medycyny naturalnej, w końcu te wszystkie zioła mają wszechstronne zastosowanie, a wspomaganie odchudzania to tylko jedna z ich zalet :).
Książka jest bardzo ładnie wydana, oprawiona solidną, grubą oprawą, napisana na śliskim papierze kredowym, dużą i wyraźną czcionką, w sposób przystępny, zrozumiały dla każdego. Ogólnie prezentuje się bardzo estetycznie i jest fajnym pomysłem na prezent, już za miesiąc święta, więc warto o tym pomyśleć ;).
Publikację oczywiście jak najbardziej polecam, podobnie jak i pozostałe opisywane na blogu poradniki Zbigniewa T. Nowaka, którymi osobiście jestem zafascynowana :).



poniedziałek, 12 listopada 2018

Ciepłe rawpuccino z shilajit himalajskim

capuccino, rawpuccino, kawa przepis, shilajit mumio himalajskie, zdrowe odżywianie, kulinaria

Od tysięcy lat shilajit himalajskie, zwane inaczej mumio, stosuje się jako środek witalizujący, jest to zaliczana do superprodutków "wydzielina skalna" zawierająca duże ilości minerałów, występuje ona tylko tam, gdzie rosną określone gatunki roślin. Shilajit powstaje tylko w regionach, które spełniają określone warunki: przez długi czas, z dużą intensywnością muszą dopływać tam promienie słoneczne, powietrze musi być wyjątkowo czyste i konieczna jest bujna wegetacja wilczomleczu. Takie warunki panują przede wszystkim w centralnej Azji, na odnogach Himalajów i Ałtaju oraz w niektórych górskich regionach południowego Kazachstanu, na wysokości co najmniej 1000 metrów, a w Tybecie znajduje się shilajit na wysokości ponad 5000 metrów. Powstaje w jaskiniach, niszach i rozpadlinach skalnych jako porowaty odłamek. Pojawia się zarówno na podłożu, jak i zwisa ze stropów.
Shilajit zawiera wiele wtórnych substancji roślinnych, ale w ciemnej, podobnej do lukrecji masie, można znaleźć też składniki skalne. W nauce opisuje się go jako organiczno-mineralną próchnicę składającą się z roślin i żywicy. Shilajit jest oczyszczany w naturalnym procesie i sprzedawany jako nadający się do spożycia superprodukt, najczęściej w formie proszku.
Przypisuje mu się działanie odmładzające, wzmacnia tkankę kostną, działa oczyszczająco na układ moczowy i ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej. Zawiera niezwykłe spektrum 85 minerałów, mikroelementów i kwasów humusowych. W medycynie chińskiej shilajit znany jest od dawna i stosowany jako wolny od skutków ubocznych lek na wiele dolegliwości m.in. na wzdęcia, problemy ze stawami, egzemy i alergie. 


Ciepłe rawpuccino z shilajit himalajskim 

Składniki:

- 1/2 łyżeczki proszku shilajit (mumio) himalajskiego
- 2 łyżki łuskanego siemienia konopnego
- 1 łyżka nasion chia
- 1 łyżka kakao w proszku
- 5 daktyli
- 1 szczypta cynamonu
- 1 szczypta soli himalajskiej
- 50 ml mleka migdałowego 
- 50 ml gorącej wody 

Aby przygotować z tych składników smaczne rawpuccino, które ma być ciepłe, a jednocześnie aby zachowało wszystkie korzyści jakie daje surowe pożywienie, zagotuj wodę w czajniku i zostaw ją, by trochę ostygła do temperatury około 80 stopni C. Potem wymieszaj gorącą wodę z napojem migdałowym, a otrzymasz płyn o temperaturze ok. 40 stopni C. Następnie wlej go do blendera, dodaj wszystkie pozostałe składniki i blenduj aż powstanie jednolity płyn - najlepsza alternatywa dla capuccino. 





Przeczytaj też:

niedziela, 11 listopada 2018

Lotion myjący na bazie rabarbaru DIY

rabarbar, naturalne kosmetyki, kosmetyki diy, naturalna pielęgnacja, lotion, tonik, uroda

Idealny naturalny środek myjący 3 w 1 jednocześnie oczyszcza, złuszcza i rozjaśnia skórę. Sekretem jest tutaj zawarty w łodygach rabarbaru kwas oksalowy. Do przygotowania lotionu nie musisz koniecznie wykorzystywać całej rośliny, wystarczą tylko skórki. Kosmetyk nie nadaje się do demakijażu, za to skutecznie oczyszcza, odświeża i przywraca skórze witalność. Ponadto, lotionem z rabarbaru możesz regularnie przecierać wszelkie pokryte plamkami miejsca na skórze. 


Lotion myjący na bazie rabarbaru DIY 

Składniki:

- skórki z rabarbaru
- woda 

Skórki z rabarbaru zalej wodą, a następnie zmiksuj. Powstałą masę przecedź przez sito albo przez gazę, a otrzymany płyn wlej do słoika. Stosuj jako wodę do przemywania twarzy i ciała. 
Lotion można przechowywać 2-3 dni w temperaturze pokojowej i tydzień w lodówce 




Przeczytaj też:

sobota, 10 listopada 2018

"Domowa spiżarnia zdrowia. Przetwory, które leczą!" Zbigniew T. Nowak

Być może spotkaliście się z takim powiedzeniem Hipokratesa "Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem", ten cytat stał mi się bardzo bliski odkąd sama zainteresowałam się tematyką zdrowego odżywiania i przede wszystkim doświadczyłam na sobie wielu korzyści wynikających ze zmiany diety na zdrowszą. Tak naprawdę jedzenie nie tylko może poprawiać odporność naszego organizmu, ale też wspomagać jego leczenie gdy już jakaś choroba się pojawi, w dawnych czasach ludzie leczyli się tylko za pomocą żywności i ziół, nie były im potrzebne żadne apteczne medykamenty i potrafili bardzo dobrze radzić sobie z wieloma dolegliwościami.
Dziś na blogu recenzja kolejnej publikacji autorstwa Zbigniewa T. Nowaka, tym razem nie o ziołach, a o leczniczych i odżywczych właściwościach owoców i warzyw w postaci przetworów. Poradnik nosi tytuł "Domowa spiżarnia zdrowia. Przetwory, które leczą!" i zawiera nie tylko mnóstwo świetnych przepisów na przetwory, ale przede wszystkim dostarcza dużą dawkę wiedzy na temat walorów zdrowotnych pożywienia, które daje nam natura.

przetwory, zdrowe odżywianie, owoce i warzywa, książka, poradnik, recenzja









Opis szczegółowy:

Tytuł: "Domowa spiżarnia zdrowia. Przetwory, które leczą!" 
Autor: Zbigniew T. Nowak 
Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
Oprawa: twarda 
Format: 14 x 20 cm
Ilość stron: 240 
Rok wydania: 2018 r.
Cena: 39.90 zł 


W dawnych czasach wszystkie Panie Domu robiły przetwory warzywne i owocowe, spiżarnie były zapełniane domowymi smakołykami i zawsze na wyciągnięcie ręki były produkty, które nie tylko stanowiły świetny dodatek do potraw, ale też działały leczniczo, przykładem mogą tu być różnego rodzaju soki, jak np. domowy sok malinowy, który w moim domu zawsze był podawany podczas przeziębienia. Dziś niestety czasy się zmieniają i gospodynie odchodzą od robienia przetworów, gdyż uważają, że to strata czasu, bo wszystko dostępne jest w sklepach. Przeciwny takiemu podejściu jest autor powyższej książki Zbigniew T. Nowak, który uważa, że sklepowe dżemy, soki czy sałatki nigdy nie dorównają smakowo i zdrowotnie tym przyrządzonym w domu.
W swojej publikacji autor podaje mnóstwo wypróbowanych przepisów na soki, syropy, dżemy, konfitury, galaretki, powidła, przeciery, sałatki, a nawet na ocet jabłkowy, a wszystkie przetwory przyrządzone według podanych receptur to lecznicze i profilaktyczne specyfiki, które pomagają radzić sobie z wieloma dolegliwościami m.in. takimi jak infekcje górnych dróg oddechowych, grypa, zatrucia pokarmowe, bezsenność, nerwica, czy choroby skórne. Mają także za zadanie wzmacniać odporność, wspomagać trawienie, oczyszczać organizm z toksyn i wzbogacać w sole mineralne i witaminy.

Publikacja jest bardzo ładnie wydana, podobnie jak i pozostałe książki autorstwa pana Zbigniewa. Oprawiona twardą, grubą okładką, na której widnieje klimatyczne zdjęcie przetworów. Spis treści podany jest według nazw owoców i warzyw, a do każdego z tych produktów przypisanych jest kilka przepisów, gdzieniegdzie opatrzonych efektownymi fotografiami. Książka nie jest zwykłym poradnikiem kulinarnym, ale też zdrowotnym, dlatego autor sporo uwagi poświęca walorom zdrowotnym pożywienia, każdy produkt jest tam szczegółowo opisany, a w podanych recepturach znajdziemy nie tylko informacje na temat korzyści kulinarnych, ale przede wszystkim pożytku dla zdrowia. Przepisy podane w książce nie są zbyt skomplikowane, ale są nietypowe, unikalne i raczej nie znajdziemy podobnych w popularnych poradnikach kulinarnych, jakich pełno na rynku. Przykładowe przepisy zawarte w książce to m.in. syrop z kwiatów fiołka, konfitury morelowe z aromatem mięty, prozdrowotny dżem z malin i bananów, franciszkański sok ojca Grzegorza, kapusta kiszona z jarzębiną i jabłkami, kwaszony czosnek po kapucyńsku i wiele wiele innych.
Według mnie publikacja jest jak najbardziej warta uwagi, szczególnie dla osób, które lubią robić przetwory, eksperymentują w kuchni, ale też dbają o zdrowie i interesują się tematyką zdrowego odżywiania. Książka jest też fajnym pomysłem na prezent dla każdej Pani Domu :). Polecam.



czwartek, 8 listopada 2018

Pomysł na turecką sałatkę z granatem

granat, sałatka, przepis, zdrowe odżywianie, owoce,

Granaty mają silne działanie antyoksydacyjne, ponieważ zawierają polifenole i flawonoidy, dowiedziono, że są skuteczne w redukowaniu komórek rakotwórczych, przyczyniając się do ich śmierci (apoptoza). Granat chroni serce, obniżając ciśnienie krwi, zapobiegając zatorom w tętnicach i łagodząc proces twardnienia tętnic, sprawdza się też w diecie osób, które cierpią z powodu artretyzmu lub dny moczanowej, ponieważ ma silne działanie przeciwzapalne i zawiera związki, które zmniejszają produkcję enzymów odpowiedzialnych za degradację tkanki chrzęstnej. 
Granaty są bogate w witaminy i minerały, zawierają m.in. witaminę C, K, E, witaminy z grupy B, potas, fosfor i mangan, powszechnie zalicza się je do produktów upiększających, a wszystko dzięki zawartości witaminy C, E i różnych antyoksydantów.
Tymi małymi ziarenkami można posypać różne sałatki, można je dodać do deserów i śniadań czy dosypać do zielonego smoothie, by w ten sposób zapewnić sobie dodatkowe składniki odżywcze i dodać odrobinę słodyczy.


Pomysł na turecką sałatkę z granatem 

Składniki:

- 1,5 szklanki nieugotowanej komosy ryżowej
- 150 g dzikiego ryżu
- 200 g ciecierzycy z puszki, odsączonej i wypłukanej
- 200 g soczewicy z puszki, odsączonej i wypłukanej 
- 1/2 szklanki łuskanych pistacji
- 4 dymki, drobno posiekane
- ziarna z 1 granatu
- 100 g pokruszonego sera feta
- 1/2 szklanki posiekanej mięty
- 1/2 szklanki posiekanej natki pietruszki 

Dressing:

- 1/2 szklanki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
- 3 łyżki musztardy Dijon 
- sok z połowy cytryny 
- sól morska i pieprz, do smaku 


Ugotuj komosę ryżową i dziki ryż, zgodnie z instrukcjami na opakowaniach, odcedź i odstaw do ostygnięcia. 
W dużej misce wymieszaj komosę ryżową, dziki ryż, ciecierzycę, soczewicę, dymkę, pistacje, ziarna granatu, miętę i natkę pietruszki. Przełóż na paterę i posyp pokruszonym serem feta.
Żeby przygotować dressing, wszystkie składniki umieść w zakręcanym słoiku i potrząśnij nim energicznie, a następnie polej nim sałatkę. 




Przeczytaj też:

wtorek, 6 listopada 2018

"Zioła dla zdrowia dzieci" Zbigniew T. Nowak

Niedawno pojawiła się na blogu recenzja jednej z książek Zbigniewa T. Nowaka, w której poruszany był temat naturalnych antybiotyków znajdujących się w przyrodzie, a dziś kolejna ważna publikacja związana z bezpiecznym leczeniem dzieci domowymi sposobami. Książka nosi tytuł "Zioła dla zdrowia dzieci" i jest kompendium wiedzy o naturalnych kuracjach stosowanych u dzieci przy różnych dolegliwościach, opartym o najnowsze zdobycze medycyny.

Ziołolecznictwo, "Zioła dla zdrowia dzieci" Zbigniew T.Nowak, Wydawnictwo AA, książka, recenzja









Opis szczegółowy:

Tytuł: "Zioła dla zdrowia dzieci"
Autor: Zbigniew T. Nowak 
Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
Oprawa: twarda 
Format: 15 x 21 cm
Liczba stron: 280
Rok wydania: 2016 r.
Cena: 39.90 zł 


Na rynku dostępne są różnego rodzaju książki związane z medycyną naturalną, ale niewiele można znaleźć publikacji dotyczących leczenia dzieci. Książka "Zioła dla zdrowia dzieci" w całości jest poświęcona temu tematowi, można w niej znaleźć wyczerpujące informacje na temat większości dolegliwości występujących u dzieci, wraz ze wskazówkami i sposobami naturalnego leczenia.
Na wstępie autor porusza temat związany z odpornością u dzieci i mówi o czym należy wiedzieć podczas leczenia dzieci ziołami, zaznacza też, że książka nie zastąpi wizyty u lekarza, a zawarte w niej kuracje mają wspierać leczenie, wzmacniać odporność i przede wszystkim zainspirować rodziców do sięgania po bezpieczniejsze środki z apteki Pana Boga. 

Książka jest przejrzysta i czytelna, gdzieniegdzie opatrzona efektownymi zdjęciami. Spis treści napisany jest według chorób, każda dolegliwość jest szczegółowo opisana, a następnie podane są przepisy na różnego rodzaju herbatki, syropy i inne specyfiki, które wspomagają leczenie omawianej przypadłości. Przy każdej recepturze umieszczone są dokładne informacje na temat stosowania, dawkowania i pożytku dla zdrowia, są także opisy niektórych składników remedium oraz dodatkowe porady i zalecenia. W poradniku znajdziemy m.in. sposoby na leczenie grypy, przeziębienia, zatruć pokarmowych, anemii, alergii, pobudliwości nerwowej, a także informacje na temat wzmacniania odporności organizmu. Składniki zawarte w przepisach w większości są dostępne w sklepach zielarskich, a wiele z nich można również sobie zbierać samemu w sezonie wiosenno-letnim na łąkach i w lasach, niektóre przepisy wymagają użycia świeżych ziół polnych takich jak np. babka lancetowata. 

"Zioła dla zdrowia dzieci" to kolejna ciekawa publikacja Zbigniewa T. Nowaka, zdecydowanie warta polecenia dla wszystkich rodziców, którzy chcą wspomagać zdrowie swojego dziecka naturalnymi, bezpieczniejszymi sposobami. Książka jest powrotem do dawnych czasów, gdy nasze prababki stosowały tylko tego typu metody leczenia, bez zażywania syntetycznych preparatów. Dziś niestety wiele osób nie potrafi żyć bez leków aptecznych, są one używane w ogromnych ilościach i bardzo często przesadnie faszerujemy nimi dzieci. 
Myślę, że ten poradnik może też zmusić do myślenia wielu rodziców, czy aby na pewno warto iść tą drogą? Czy nie lepiej zwrócić się po pomoc do natury?